fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 03.10.2020. n/z Logo grupy Orlen.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 8 Grudnia 2020

Nacjonalizacja mediów w Polsce wystartowała. Orlen przejmuje duże medium

O nacjonalizacji mediów w Polsce mówiono już od dłuższego czasu, jednakże nikt nie przypuszczał, że nastąpi ona tak szybko, a władza położy łapy nawet na dziennikarzach. Orlen poinformował, że przejmuje 100 proc. akcji ogromnej grupy medialnej w Polsce.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kiedy po raz pierwszy pojawił się pomysł nacjonalizacji polskich mediów
 • Czemu PKN Orlen zdecydował się na zakup Polska Press
 • Jak decyzję o sprzedaży tłumaczy dotychczasowy właściciel

Nacjonalizacja mediów w Polsce nabiera tempa

Prawo i Sprawiedliwość o nacjonalizacji mediów mówiło już w lipcu tego roku, tuż po wygranych wyborach prezydenckich przez Andrzeja Dudę. Jednym z pierwszych, który rzucił hasło repolonizacji mediów był Zbigniew Ziobro, prokurator generalny i minister sprawiedliwości.

Każdy rodzic i dziecko po prostu musi widzieć. Minister ujawnił plany na powrót do szkołyKażdy rodzic i dziecko po prostu musi widzieć. Minister ujawnił plany na powrót do szkołyCzytaj dalej

- Nie powinno być tak, że część mediów staje się tak naprawdę sztabem wyborczym jednego z konkurentów; nie możemy udawać, że tego nie widzimy- mówił latem. Eksperci twierdzili, że nie są pewni tego, kto miałby wykupić zagraniczne podmioty medialne obecne na polskim rynku, ale jak się okazuje, taki podmiot się znalazł i jest nim państwowa Grupa Orlen.

- Przejmujemy wydawnictwo @Polska_Press. Dzięki transakcji zyskamy dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wchodzących w skład Grupy. Pozwoli nam to skutecznie wspierać sprzedaż i rozbudowywać narzędzia big data. To kluczowe zasoby w kontekście planowanego rozwoju sieci detalicznej - poinformował na swoim Twitterze Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen.

Orlen nie próżnuje w kwestii nacjonalizacji mediów w Polsce i już wydaje komunikat prasowy świadczący o tym, że decyzji nie da się cofnąć. "PKN ORLEN rozszerza działalność w obszarze mediowym. Akwizycja jednej z największych grup wydawniczych w Polsce, w połączeniu z wykorzystaniem kompetencji i potencjału agencji mediowej Sigma Bis oraz spółki Ruch, umożliwi Koncernowi stworzenie elastycznej, spersonalizowanej i kompleksowej oferty, która znacząco poprawi satysfakcję klientów" - napisano w komunikacie.

Rząd będzie weryfikował szczepienie na koronawirusa. Każdy dostanie specjalny kodRząd będzie weryfikował szczepienie na koronawirusa. Każdy dostanie specjalny kodCzytaj dalej

Dzięki nacjonalizacji mediów przez Orlen i przejęciu Polska Press, państwowa spółka zyska dostęp do ok. 17,4 mln użytkowników internetu oraz, jak tłumaczy, pozyska nowych klientów. Czy aby na pewno tutaj o klientów chodzi? Odrębnego zdania są dziennikarze, jednakże Orlen nie komentuje tych spostrzeżeń.

Orlen przyczynia się do nacjonalizacji mediów

- Z kolei dostęp do 17,4 milionów użytkowników portali zarządzanych przez Polska Press, skutecznie wzmocni sprzedaż całej Grupy ORLEN, zoptymalizuje koszty marketingowe i umożliwi dalszą rozbudowę narzędzi big data. Podejmujemy działania, które wpisują się w nową strategię PKN ORLEN do 2030 r. i będą efektywnie wspierać dynamiczny rozwój sieci detalicznej - mówi cytowany komunikacie Obajtek.

Orlen do realizowania planu nacjonalizacji mediów wybrał sobie świetny kąsek, gdyż wydawca Polski Press osiągnął w 2019 r. przychody na poziomie ponad 398,4 mln zł. Co więcej, posiada pod swoimi skrzydłami 20 dzienników lokalnych oraz 120 tygodników regionalnych, jednakże to nie wszystko. Polska Press posiada także 500 witryn internetowych, a czasopisma Grupy funkcjonują w 15 z 16 województw w kraju.

Czternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzytaj dalej

- W celu lepszego zarządzania bazą klientów i szybszej odpowiedzi na ich potrzeby, na przeniesienie kompetencji sprzedażowych do wewnątrz organizacji zdecydował się m.in. Walmart - jeden z największych sprzedawców detalicznych na świecie. W 2019 r. również PepsiCo uznała, że pozyskiwanie danych będzie kluczowe dla rozwoju firmy i zbudowała własne kompetencje planowania mediów - wskazuje Orlen w komunikacie.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Strasburger jest zażenowany wysokością swojej emerytury. Ostre słowa
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

W sprawie zabrała głos także rzecznik prasowa Polska Press, która w oświadczeniu przesłanym do PAP poinformowała, że Orlen już 7 grudnia podpisał przedwstępną umowę na nabycie grupy od HKM GmbH. Przejąć ma 100 proc. udziałów w grupie medialnej.

Ogromne pieniądze z UE. W 7 lat 98 mld zł dla samorządówOgromne pieniądze z UE. W 7 lat 98 mld zł dla samorządówCzytaj dalej

- Verlagsgruppe Passau w ciągu ostatnich dwóch dekad stworzyła jedną z największych firm medialnych w Polsce. Zdecydowaliśmy się na sprzedaż ze względów strategicznych. Transakcja pozwoli nam kontynuować realizację strategii rozwoju, którą zapoczątkowaliśmy w ostatnich latach, w szczególności w Niemczech - powiedział cytowany w komunikacie Alexander Diekmann, dyrektor zarządzający i udziałowiec Verlagsgruppe Passau.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Strajk Kobiet podał miejsce protestów. Zaczął się paraliż
 2. Szczepionka na COVID-19 testowana również na dzieciach. Nagła zmiana planów
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Trwa zmasowana obława. 20-latek porwał dziecko i dopuścił się najgorszego
 7. Piotr Żyła straszy Polaków. "Pojawiły się objawy" (FOTO)
ZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News