Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nord Stream 2 został ukończony. Gazociąg czeka na "złoty spaw"
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 06.09.2021 02:00

Nord Stream 2 został ukończony. Gazociąg czeka na "złoty spaw"

biznesinfo-1
Biznes Info

Nord Stream 2 został ukończony. Gazociąg czeka już tylko na ostatnie dopięcie. Niedługo Rosjanie będą mogli przesyłać bezpośrednio do Niemiec znacznie więcej gazu.

Informacje o zakończeniu budowy podał biznesalert.pl powołując się na media zagraniczne. Z doniesień portalu wynika, że instalacja czeka już tylko na "złoty spaw" czyli złączenie konstrukcji, tak aby możliwe było przesyłanie gazu.

Nord Stream 2 źródłem problemów

Niemiecko-rosyjska inwestycja obłożona jest amerykańskimi sankcjami oraz unijnymi dyrektywami, co może znacznie ograniczyć możliwości przepustowe inwestycji. Właściciele inwestycji deklarują, że przesył jaki chcieliby uzyskać z Nord Stream 2, to 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Matthias Warnig (dyrektor zarządzający Nord Stream AG) zadeklarował rosyjskiej agencji prasowej TASS, że gaz popłynie przez rurociąg jeszcze w tym roku - informuje Business Insider. Ma być to możliwe dzięki zawarciu porozumienia przez USA i Niemcy.

Rosyjskie MSZ krytykuje USA

Siergiej Ławrow z MSZ Federacji Rosyjskiej uznał, że władze amerykańskie mają obsesję na punkcie Nord Stream 2 - podaje rosyjski portal 1prime. Polityk uznał też, że Amerykanie nie są w stanie storpedować inwestycji swoimi działaniami i będą musieli pogodzić się z istnieniem gazociągu.

Pewność strony rosyjskiej może jednak okazać się przedwczesna. Waszyngton dodał bowiem na listę sankcyjną firmę Constanta, która miała ubezpieczyć Nord Stream 2. Zważając na to, że budowa gazociągu opóźniła się o 2 lata przez amerykańskie sankcje, gaz z rury może jeszcze długo nie popłynąć.

Tagi: gaz gaz ziemny