BiznesINFO.pl
Nord Stream 2

Biznes Info

Nord Stream 2 został ukończony. Gazociąg czeka na "złoty spaw"

6 Września 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Nord Stream 2 został ukończony. Gazociąg czeka już tylko na ostatnie dopięcie. Niedługo Rosjanie będą mogli przesyłać bezpośrednio do Niemiec znacznie więcej gazu.

Informacje o zakończeniu budowy podał biznesalert.pl powołując się na media zagraniczne. Z doniesień portalu wynika, że instalacja czeka już tylko na "złoty spaw" czyli złączenie konstrukcji, tak aby możliwe było przesyłanie gazu.

Nord Stream 2 źródłem problemów

Niemiecko-rosyjska inwestycja obłożona jest amerykańskimi sankcjami oraz unijnymi dyrektywami, co może znacznie ograniczyć możliwości przepustowe inwestycji. Właściciele inwestycji deklarują, że przesył jaki chcieliby uzyskać z Nord Stream 2, to 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Matthias Warnig (dyrektor zarządzający Nord Stream AG) zadeklarował rosyjskiej agencji prasowej TASS, że gaz popłynie przez rurociąg jeszcze w tym roku - informuje Business Insider. Ma być to możliwe dzięki zawarciu porozumienia przez USA i Niemcy.

Rosyjskie MSZ krytykuje USA

Siergiej Ławrow z MSZ Federacji Rosyjskiej uznał, że władze amerykańskie mają obsesję na punkcie Nord Stream 2 - podaje rosyjski portal 1prime. Polityk uznał też, że Amerykanie nie są w stanie storpedować inwestycji swoimi działaniami i będą musieli pogodzić się z istnieniem gazociągu.

Pewność strony rosyjskiej może jednak okazać się przedwczesna. Waszyngton dodał bowiem na listę sankcyjną firmę Constanta, która miała ubezpieczyć Nord Stream 2. Zważając na to, że budowa gazociągu opóźniła się o 2 lata przez amerykańskie sankcje, gaz z rury może jeszcze długo nie popłynąć.

Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >