BiznesINFO.pl
Nord Stream 2

Biznes Info

Nord Stream 2 został ukończony. Gazociąg czeka na "złoty spaw"

6 Września 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Nord Stream 2 został ukończony. Gazociąg czeka już tylko na ostatnie dopięcie. Niedługo Rosjanie będą mogli przesyłać bezpośrednio do Niemiec znacznie więcej gazu.

Informacje o zakończeniu budowy podał biznesalert.pl powołując się na media zagraniczne. Z doniesień portalu wynika, że instalacja czeka już tylko na "złoty spaw" czyli złączenie konstrukcji, tak aby możliwe było przesyłanie gazu.

Nord Stream 2 źródłem problemów

Niemiecko-rosyjska inwestycja obłożona jest amerykańskimi sankcjami oraz unijnymi dyrektywami, co może znacznie ograniczyć możliwości przepustowe inwestycji. Właściciele inwestycji deklarują, że przesył jaki chcieliby uzyskać z Nord Stream 2, to 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Matthias Warnig (dyrektor zarządzający Nord Stream AG) zadeklarował rosyjskiej agencji prasowej TASS, że gaz popłynie przez rurociąg jeszcze w tym roku - informuje Business Insider. Ma być to możliwe dzięki zawarciu porozumienia przez USA i Niemcy.

Rosyjskie MSZ krytykuje USA

Siergiej Ławrow z MSZ Federacji Rosyjskiej uznał, że władze amerykańskie mają obsesję na punkcie Nord Stream 2 - podaje rosyjski portal 1prime. Polityk uznał też, że Amerykanie nie są w stanie storpedować inwestycji swoimi działaniami i będą musieli pogodzić się z istnieniem gazociągu.

Pewność strony rosyjskiej może jednak okazać się przedwczesna. Waszyngton dodał bowiem na listę sankcyjną firmę Constanta, która miała ubezpieczyć Nord Stream 2. Zważając na to, że budowa gazociągu opóźniła się o 2 lata przez amerykańskie sankcje, gaz z rury może jeszcze długo nie popłynąć.

Tagi:

gazgaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >