Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nord Stream 2 zacznie działać już we wrześniu. Rosyjskie media podały datę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 23.08.2021 02:00

Nord Stream 2 zacznie działać już we wrześniu. Rosyjskie media podały datę

biznesinfo-1
ODD ANDERSEN/AFP/East News

Gazociąg Nord Stream 2 już 12 września ma zostać uruchomiony. Informacje pojawiły się w rosyjskich mediach, które z kolei jako źródło podają stronę niemiecką.

Budowa Nord Stream 2 dobiega końca. Forsal.pl pisze o medialnych doniesieniach, jakoby budowa gazociągu miała zostać ukończona jeszcze 23 sierpnia. Gaz przez świeżo ułożone rury ma jednak popłynąć we wrześniu.

Rosyjska gazeta ekonomiczna "Kommersant" powołując się na niemieckiego regulatora żeglugi, podała termin uruchomienia kontrowersyjnego gazociągu na 12 września, przekazują polskie media.

Szwajcarska barka "Fortuna", która układa rury ma być już tylko kilkanaście kilometrów od celu. Maszyna pracuje w towarzystwie statków pod rosyjską banderą.

Merkel z wizytą w Kijowie

W niedzielę Angela Merkel odwiedziła Kijów, gdzie spotkała się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Najważniejszym wątkiem spotkania było właśnie planowane otwarcie gazociągu Nord Stream 2.

Prezydent Ukrainy nie ukrywał, że żąda od Niemiec gwarancji bezpieczeństwa, że Rosja nie użyje gazociągu do celów politycznych. Angela Merkel zapewniała Zełenskiego, że nie ma zgody Berlina na używanie przez Moskwę gazociągu jako broni politycznej. Kanclerz mówiła też, że Niemcy będą popierały nakładanie sankcji na podmioty związane z projektem, jeśli tenże faktycznie będzie używany niewłaściwie - pisze Neue Zürcher Zeitung.

Kilka dni wcześniej w Moskwie Merkel powiadomiła Władimira Putina, że Niemcy nie zmierzają zrywać umowy na tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę.

Szwajcarski dziennik podaje także wspólne oświadczenie polskiego i ukraińskiego MSZ, w którym mowa o zagrożeniu projektu dla całej Europy Środkowej.

Tagi: gaz ziemny gaz