Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > URE podało nowe ceny gazu. Pierwsza podwyżka od 2019 r.
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:29

URE podało nowe ceny gazu. Pierwsza podwyżka od 2019 r.

PILNE czerwona
Biznes Info

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził w czwartek zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny. Po raz pierwszy od dwóch lat rachunki za gaz wzrosną, choć jak podkreśla urząd wzrosną nieznacznie. Sprawdźcie, kto zapłaci najwięcej.

  • Po raz pierwszy od 2 lat wzrosną rachunki za gaz

  • Kto zapłaci najwięcej

  • Z jaką podwyżką musza liczyć się ci, którzy używają gazu tylko do przygotowania posiłku

Wzrosną rachunki za gaz

Urząd Regulacji Energetyki (URE) informuje w komunikacie prasowym, że 15 kwietnia br. zatwierdził – na wniosek PGNiG Obrót Detaliczny – zmianę taryfy tej spółki dotyczącej obrotu gazem ziemnym. Zmiany mają dotyczyć stawek za gaz dla gospodarstw domowych, jak zauważa URE, jedynej grupy odbiorców, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator.

Nie będzie to dobra zmiana, bo rachunki za gaz po raz pierwszy od dwóch lat wzrosną. Urząd przypomina, że w ostatnim czasie zatwierdzono trzy obniżki cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych będących klientami PGNiG Obrót Detaliczny. Chodzi o obniżki od stycznia 2020 roku (o 2,9 proc.), a także od lipca zeszłego roku (o 10,6 proc.), oraz od stycznia tego roku (o kolejne 4,5 proc.).

Dlaczego tym razem trzeba się liczyć ze wzrostem? URE podkreśla w komunikacie, że powodem złożenia przez PGNiG Obrót Detaliczny wniosku o zmianę taryfy był "utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii". Urząd przypomina, że Towarowa Giełda Energii jest głównym źródłem pozyskiwania paliwa gazowego przez spókę.

O ile wzrosną ceny gazu? Jak podaje Urząd wzrost ten wyniesie 5,6 proc. Na niezmienionym poziomie pozostaną natomiast stawki opłat abonamentowych, co oznacza, że odbiorcy gazu wysokometanowego (typ E) i zaazotowanego (Lw i Ls)  od PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą w części rachunku płaconego tej firmie średnio o 5,1 proc. więcej.

URE przypomina, że rachunek płacony przez odbiorców gazu składa się z części płaconej sprzedawcy za towar, jakim jest gaz (obrót), a także  dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia. Urząd przypomina również, że większość odbiorców gazu ziemnego obsługiwana jest przez Polską Spółkę Gazownictwa, największego w skali kraju operatora świadczącego usługi polegające na dystrybucji paliw gazowych.

Obserwując zmiany dotyczące rachunków z gaz należy zatem uwzględnić taryfy zarówno PGNiG Obrót Detaliczny, jak i Polskiej Spółki Gazownictwa. Pierwsza ze spółek jak już wiemy zmieniła taryfę, za to niezmienione (od lutego tego roku) pozostają stawki dystrybucyjne drugiej ze spółek. Dlatego kompleksowy wzrost płatności, czyli rachunek za gaz i jego dostawę, będzie dla odbiorców niższy niż wzrost samego gazu.

Kto zapłaci najwięcej?

Z jakimi konkretnie wzrostami muszą się liczyć odbiorcy? URE podaje, że w przypadku osób zużywających mniejsze ilości gazu, którzy korzystają z niego tylko do przygotowywania posiłków (tzw. kuchenkowicze, grupa taryfowa W-1.1), będzie to wzrost średnio o ok. 46 groszy miesięcznie (o 2,3 proc.).  O 2,88 zł miesięcznie więcej (wzrost o 3,3 proc.) zapłacą ci, którzy używają gazu także do podgrzewania wody (grupa taryfowa W-2.1).

Z największym wzrostem - o 8,84 zł miesięcznie (o 3,5 proc.) - musi się liczyć grupa taryfowa W-3.6. Są to klienci, którzy zużywają największe ilości gazu, na przykład do ogrzania domu.

Przypomnijmy, że na początku marca dziennik „Fakt” informował, że dotarł do rządowej analizy z której wynika, że będąca jedną ze składowych rachunków za ogrzewanie opłata za prawa do emisji dwutlenku węgla w ciągu najbliższych czterech lat ma wzrosnąć do 694 zł (w zeszłym roku statystyczne gospodarstwo domowe zapłaciło w związku z tą opłatą 324 zł), a w 2030 roku nawet do 1289 zł. Analiza ta jak podawał tabloid została stworzona w oparciu o dane z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: gaz