BiznesINFO.pl
Samochód na gaz

Wikimedia Commons/Kreuzschnabel/CC3.0

Wiemy ile samochodów w Polsce jeździ na gaz. Niektóre modele mogą zaskakiwać

15 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Samochody na gaz podbijają polskie drogi. Przyglądamy się rynkowi motoryzacyjnemu w kraju. Jak się okazuje liczba pojazdów napędzanych LPG wzrosła w 2019 r. o ponad 78 tys. sztuk

Samochód na gaz staje się coraz popularniejszy w Polsce. Rośnie liczba pojazdów wyposażonych w instalację LPG, oto obraz jaki wyłania się z badań przeprowadzonych przez IBRM Sam. 

Samochód na gaz popularny 

Tylko w 2019 roku zarejestrowano w Polsce aż 44 tysiące ekologicznych samochodów hybrydowych. Jeżeli chodzi o pojazdy zasilane na gaz liczba ta wzrosła o kolejne 78 tysięcy. Ogromna fala zmian na rodzimym rynku motoryzacyjnym. Jak wskazują eksperci, instalacja LPG pozwala zaoszczędzić pieniądze. Gaz jest niemal o połowę tańszy od benzyny. Specjaliści podkreślają, że instalacja LPG sprawdza się najlepiej w starszych modelach samochodów, które wyposażone są w wolnossące silniki z wytryskiem wielopunktowym. Portal Wprost zaznacza jednak, że dzisiaj takich samochodów na masową skalę już się nie produkuje.

Dane informujące o imporcie potwierdzają, że Polacy na masową skalę sprowadzają stare samochody z silnikami benzynowymi, w których można dość niewielkim kosztem zamontować instalację LPG, wynika z badań IBRM Samar, które cytuje portal Wprost. Okazuje się więc, że za naszą miłością go aut na gaz nie stoi troska o środowisko i przyrodę, ale czynniki ekonomiczne. Ściągamy nad Wisłę stare samochody, by je "ulepszyć" wsadzając do bagażnika butlę na gaz. Dzięki temu jeździmy taniej. Sprowadzone samochody w 2019 r. z silnikami benzynowymi miały średnio 13 lat, te z silnikiem Diesla 11 lat. 

Samochód Premium? Na gaz!

Dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wskazały, że na koniec poprzedniego roku po Polsce jeździło 2 678 961 samochodów wyposażonych w instalację LPG. Wprost wskazuje, że to o 3 procent więcej niż w 2018 r. Ta liczba stanowi prawie 15 procent wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych. Najciekawiej prezentuje się wiek pojazdów. Aż 40 procent ze wszystkich samochodów na gaz liczy sobie ponad 20 lat. 

Gdzie najchętniej instalujemy LPG? Niemal 40 procent wszystkich "zgazyfikowanych" auto to niemieckie Ople, Volkswageny i Audi. Jednak, jak wskazuje portal Wprost, w 2019 roku bazie przerobionych pojazdów znajdowały się takie marki jak Porsche (ponad tysiąc sztuk), Maserati (2 samochody) oraz Rolls-Royce (także dwa auta).  Jeżeli chodzi o nowe samochody wyposażone w instalację LPG, to prym wiodą wyprodukowane w 2019 roku Dacie oraz Skody i Ople.

Tagi:

SamochódPaliwogazceny paliw

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >