BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 2,5 mln aut może stracić homologację. Rząd zmienia przepisy
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:27

2,5 mln aut może stracić homologację. Rząd zmienia przepisy

Ziobro: Zwrócę się do rządu z wnioskiem o pozew do TSUE przeciw Niemcom
Biznesinfo

Już od nowego roku ponad 2,5 mln zarejestrowanych w Polsce samochodów z instalacją LPG może nie mieć prawa poruszać się po drogach publicznych. Jak podaje portal prawo.pl stanie się tak jeśli wejdzie w życie zapowiadana nowelizacja ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia w zakresie kontroli instalacji gazowych.

Ustawa o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia, która ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r. budzi spore kontrowersje i obawy. Ministerstwo Infrastruktury opracowało ją, żeby dostosować polskie przepisy dotyczące montażu w samochodach instalacji LPG i CNG do prawa Unii Europejskiej.

Ministerstwo zapewnia, że obecny i nowy system homologacji będą funkcjonowały równolegle.

Zyska Transportowy Dozór Techniczny

Szeroki wachlarz kompetencji w dziedzinie homologacji instalacji gazowych zyska Transportowy Dozór Techniczny. Po zmianach to właśnie TDT będzie odpowiedzialne za wydawanie świadectw homologacji dla instalacji przeznaczonych do poszczególnych modeli aut.

Nowe przepisy mówią, że producent instalacji gazowej lub zakład zajmujący się jego montażem będzie musiał powiadomić TDT, jeśli stwierdzi zagrożenie dla bezpieczeństwa lub środowiska. W takiej sytuacji producent instalacji lub zakład montażu będzie mieć 90 dni na usunięcie zagrożenia.

Za krótkie vacatio legis

Gdyby przepisy weszły w życie 1 stycznia 2021 r., samochody posiadające dotychczasowe homologacje mogłyby zostać uziemione w garażach i na parkingach.

Według unijnych przepisów, nową homologację otrzymają wyłącznie właściciele aut, w których zostaną zamontowane instalacje zatwierdzone dla danego modelu i wersji silnika lub które posiadają już takowe instalacje.

Jak zauważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, cytowany przez portal prawo.pl, winne może być przede wszystkim wyjątkowo krótkie vacatio legis. Obecnie projekt nowelizacji znajduje się dopiero na etapie konsultacji publicznych. Nowe przepisy w życie miałyby wejść z kolei już 1 stycznia 2022 r., czyli raptem za nieco ponad dwa miesiące.

Resort infrastruktury zapewnia, że właściciele aut na gaz posiadający homologacje nie będą musieli wyrabiać nowych.

Tagi: auto gaz