BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

LPG długo nie będzie tanieć. Wszystko z powodów politycznych

14 Września 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

LPG drożeje, co spędza sen z powiek wielu kierowcom. Od lipca z niewielkimi wahaniami mamy do czynienia ze wzrostem cen surowca. Niestety, nie ma co szybko liczyć na obniżki.

Powodu wzrostu cen LPG możemy upatrywać przede wszystkim w zawirowaniach politycznych, które doprowadzają do utrudnionego importu surowca zza wschodniej granicy Polski. Nałożone na Białoruś sankcje, które mają na celu osłabienie reżimu Łukaszenki uderzają rykoszetem także w polskich kierowców.

LPG z Rosji i Kazachstanu

Redakcja e-petrol zapytała w lipcu resort finansów o przepisy sankcyjne dotyczące gazu pochodzącego z Rosji i Kazachstanu a jedynie transportowanego przez Białoruś. Ministerstwo odpowiedziało kategorycznie, że gaz z Rosji i Kazachstanu transportowany przez Białoruś nie jest obłożony przepisami sankcyjnymi.

Takie tłumaczenie nie ułatwiło jednak sytuacji na granicy, gdzie znacznie zwiększyła się biurokracja niezbędna do udowodnienia pochodzenia gazu. Zatory tym spowodowane wpływają mocno na rosnące ceny LPG na stacjach.

Polska Organizacja Gazu Płynnego – POGP, podaje że gaz pochodzenia Białoruskiego stanowi jedynie 3 proc. wszystkich dostaw. Jednak gdy spojrzymy na statystyki transportowe, to okazuj się, że ponad 1/4 płynnego gazu jest do Polski dostarczana właśnie przez Białoruś.

EN 01473843 0009

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

CZYTAJ DALEJ

LPG z kłodami pod kołami

Coraz bardziej zaogniająca się sytuacja polityczna między Warszawą a Mińskiem, spowodowana dużą ilością uchodźców z Azji Środkowej koczujących po białoruskiej stronie granicy wpływa pośrednio również na możliwości transportowe gazu.

Wielu rosyjskich eksporterów przestało bowiem wysyłać płynny gaz do Polski przez Białoruś obawiając się niepewnej sytuacji na granicy. Jak zauważa w swojej analizie Jacek Krzemiński należy także pamiętać o tym, że od paru lat do Polski nie płynie także gaz z Ukrainy. Rosyjscy dostawcy zrezygnowali z tej drogi transportu po zajęciu przez Rosję Krymu a także przez konflikt w Donbasie.

Oprócz powodów politycznych należy dodać także techniczne, a konkretniej problemy z instalacjami umożliwiającymi przesył na Półwyspie Jamalskim, który miał miejsce ponad miesiąc temu.

Nie bez znaczenia dla cen LPG jest także rosnąca inflacja.

Ile będzie kosztować LPG?

W większości województw ceny LPG nie przekraczają jeszcze 2,8 zł za litr. Eksperci, na których powołuje się portal wyborkierowcow.pl wieszczą jednak, że jeszcze we wrześniu cena może przekroczyć 3 zł za litr.

Nie ma spodziewać się też obniżek cen gazu w najbliższym czasie, dużo jednak zależy od sytuacji politycznej na Białorusi.

Tagi:

gazgaz ziemnyceny paliw

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Nowe problemy. W sklepach zabraknie kolejnego produktu

Czytaj więcej >