BiznesINFO.pl > Handel > LPG długo nie będzie tanieć. Wszystko z powodów politycznych
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:26

LPG długo nie będzie tanieć. Wszystko z powodów politycznych

EN 01390095 0010
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

LPG drożeje, co spędza sen z powiek wielu kierowcom. Od lipca z niewielkimi wahaniami mamy do czynienia ze wzrostem cen surowca. Niestety, nie ma co szybko liczyć na obniżki.

Powodu wzrostu cen LPG możemy upatrywać przede wszystkim w zawirowaniach politycznych, które doprowadzają do utrudnionego importu surowca zza wschodniej granicy Polski. Nałożone na Białoruś sankcje, które mają na celu osłabienie reżimu Łukaszenki uderzają rykoszetem także w polskich kierowców.

LPG z Rosji i Kazachstanu

Redakcja e-petrol zapytała w lipcu resort finansów o przepisy sankcyjne dotyczące gazu pochodzącego z Rosji i Kazachstanu a jedynie transportowanego przez Białoruś. Ministerstwo odpowiedziało kategorycznie, że gaz z Rosji i Kazachstanu transportowany przez Białoruś nie jest obłożony przepisami sankcyjnymi.

Takie tłumaczenie nie ułatwiło jednak sytuacji na granicy, gdzie znacznie zwiększyła się biurokracja niezbędna do udowodnienia pochodzenia gazu. Zatory tym spowodowane wpływają mocno na rosnące ceny LPG na stacjach.

Polska Organizacja Gazu Płynnego – POGP, podaje że gaz pochodzenia Białoruskiego stanowi jedynie 3 proc. wszystkich dostaw. Jednak gdy spojrzymy na statystyki transportowe, to okazuj się, że ponad 1/4 płynnego gazu jest do Polski dostarczana właśnie przez Białoruś.

LPG z kłodami pod kołami

Coraz bardziej zaogniająca się sytuacja polityczna między Warszawą a Mińskiem, spowodowana dużą ilością uchodźców z Azji Środkowej koczujących po białoruskiej stronie granicy wpływa pośrednio również na możliwości transportowe gazu.

Wielu rosyjskich eksporterów przestało bowiem wysyłać płynny gaz do Polski przez Białoruś obawiając się niepewnej sytuacji na granicy. Jak zauważa w swojej analizie Jacek Krzemiński należy także pamiętać o tym, że od paru lat do Polski nie płynie także gaz z Ukrainy. Rosyjscy dostawcy zrezygnowali z tej drogi transportu po zajęciu przez Rosję Krymu a także przez konflikt w Donbasie.

Oprócz powodów politycznych należy dodać także techniczne, a konkretniej problemy z instalacjami umożliwiającymi przesył na Półwyspie Jamalskim, który miał miejsce ponad miesiąc temu.

Nie bez znaczenia dla cen LPG jest także rosnąca inflacja.

Ile będzie kosztować LPG?

W większości województw ceny LPG nie przekraczają jeszcze 2,8 zł za litr. Eksperci, na których powołuje się portal wyborkierowcow.pl wieszczą jednak, że jeszcze we wrześniu cena może przekroczyć 3 zł za litr.

Nie ma spodziewać się też obniżek cen gazu w najbliższym czasie, dużo jednak zależy od sytuacji politycznej na Białorusi.

Tagi: gaz gaz ziemny