BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

LPG długo nie będzie tanieć. Wszystko z powodów politycznych

14 Września 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

LPG drożeje, co spędza sen z powiek wielu kierowcom. Od lipca z niewielkimi wahaniami mamy do czynienia ze wzrostem cen surowca. Niestety, nie ma co szybko liczyć na obniżki.

Powodu wzrostu cen LPG możemy upatrywać przede wszystkim w zawirowaniach politycznych, które doprowadzają do utrudnionego importu surowca zza wschodniej granicy Polski. Nałożone na Białoruś sankcje, które mają na celu osłabienie reżimu Łukaszenki uderzają rykoszetem także w polskich kierowców.

LPG z Rosji i Kazachstanu

Redakcja e-petrol zapytała w lipcu resort finansów o przepisy sankcyjne dotyczące gazu pochodzącego z Rosji i Kazachstanu a jedynie transportowanego przez Białoruś. Ministerstwo odpowiedziało kategorycznie, że gaz z Rosji i Kazachstanu transportowany przez Białoruś nie jest obłożony przepisami sankcyjnymi.

Takie tłumaczenie nie ułatwiło jednak sytuacji na granicy, gdzie znacznie zwiększyła się biurokracja niezbędna do udowodnienia pochodzenia gazu. Zatory tym spowodowane wpływają mocno na rosnące ceny LPG na stacjach.

Polska Organizacja Gazu Płynnego – POGP, podaje że gaz pochodzenia Białoruskiego stanowi jedynie 3 proc. wszystkich dostaw. Jednak gdy spojrzymy na statystyki transportowe, to okazuj się, że ponad 1/4 płynnego gazu jest do Polski dostarczana właśnie przez Białoruś.

EN 01473843 0009

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

CZYTAJ DALEJ

LPG z kłodami pod kołami

Coraz bardziej zaogniająca się sytuacja polityczna między Warszawą a Mińskiem, spowodowana dużą ilością uchodźców z Azji Środkowej koczujących po białoruskiej stronie granicy wpływa pośrednio również na możliwości transportowe gazu.

Wielu rosyjskich eksporterów przestało bowiem wysyłać płynny gaz do Polski przez Białoruś obawiając się niepewnej sytuacji na granicy. Jak zauważa w swojej analizie Jacek Krzemiński należy także pamiętać o tym, że od paru lat do Polski nie płynie także gaz z Ukrainy. Rosyjscy dostawcy zrezygnowali z tej drogi transportu po zajęciu przez Rosję Krymu a także przez konflikt w Donbasie.

Oprócz powodów politycznych należy dodać także techniczne, a konkretniej problemy z instalacjami umożliwiającymi przesył na Półwyspie Jamalskim, który miał miejsce ponad miesiąc temu.

Nie bez znaczenia dla cen LPG jest także rosnąca inflacja.

Ile będzie kosztować LPG?

W większości województw ceny LPG nie przekraczają jeszcze 2,8 zł za litr. Eksperci, na których powołuje się portal wyborkierowcow.pl wieszczą jednak, że jeszcze we wrześniu cena może przekroczyć 3 zł za litr.

Nie ma spodziewać się też obniżek cen gazu w najbliższym czasie, dużo jednak zależy od sytuacji politycznej na Białorusi.

Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Podpis dokumentu

Handel

Jak ustrzec się przed kombinacjami deweloperów? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
materiały partnera

Handel

Zapowiedź Forum Rozwoju Branży Konopnej. Warszawa, 26 sierpnia

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 05.01.2019. n/z Kurier dorecza przesylke.

Handel

Artykuły zoologiczne z rekordową sprzedażą. Zwłaszcza przez internet

Czytaj więcej >
Nanushki, Lena i Tomek

Handel

Produkują i projektują wyłącznie w Polsce. Nanushki z nietypową metodą na sukces

Czytaj więcej >
DM Drogerie Markt wchodzą do Polski

Handel

DM drogerie wchodzą do Polski. Wiemy jak idą przygotowania [TYLKO U NAS]

Czytaj więcej >
Zakaz handlu w niedzielę zgodny z konstytucją. Ministerstwo komentuje

Handel

Zdaniem TK zakaz handlu w niedzielę zgodny z konstytucją. Mamy komentarz ministerstwa

Czytaj więcej >