BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Odkryto kolejne złoża gazu na Podkarpaciu. Ich wielkość robi wrażenie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:53

Odkryto kolejne złoża gazu na Podkarpaciu. Ich wielkość robi wrażenie

Gaz na Podkarpaciu
Obraz Сергей Горбачев z Pixabay

Gaz ziemny odkryty w nowym miejscu. Nowe złoża znajdują się na Podkarpaciu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że odkryto ponad miliard metrów sześciennych gazu ziemnego w wyrobisku, które miało właśnie kończyć swój żywot. Ponadto odnaleziono zupełnie nowe źródło tego cennego surowca. Przyglądamy się szczegółom.

Gaz w nowym miejscu

Rozpoczęto właśnie rewitalizację złoża Mirocin na Podkarpaciu. PGNiG poinformowało, że złoże eksploatowane od 1962 roku według pierwotnych szacunków powinno powoli być szykowane do zamknięcia. Okazuje się, że zakładano, że zapasy gazu ziemnego znajdujące się w Mirocinie szacowane są na 4,5 miliarda metrów sześciennych, z czego wydobyto już 4,2 miliarda metrów sześciennych. Najnowsze badania dowiodły jednak, że o zamknięciu nie ma mowy. Odkryto, że pod ziemią znajduje się dodatkowy miliard metrów sześciennych gazu.

To jednak nie koniec dobrych informacji. Dodatkowo nawet pół miliarda metrów sześciennych gazu rocznie ma być pozyskiwane z zupełnie nowego miejsca. PGNiG poinformowało, że odkryto właśnie nowe źródło. Jest nim Wólka Zapałowska w gminie Wiązownica. – Sukces odwiertu Zapałów-3K oznacza, że PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu. To potwierdzenie, że ten region ma wciąż duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój krajowego wydobycia gazu. Dzięki naszemu doświadczeniu i umiejętnościom, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o eksploatację własnych zasobów – mówi Jerzy Kwieciński cytowany przez portal Nowiny 24.

Nowe złoża gazu na Podkarpaciu, fragment map Google'a

<

Tagi: gaz ziemny gaz