BiznesINFO.pl

Biznes Info

Nord Stream 2 może zaskarżyć dyrektywę gazową przed sądami UE

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Unijna dyrektywa gazowa zmieniła sytuację prawną gazociągu Nord Stream 2. Spółka może ją zaskarżyć przed unijnymi sądami, tak wynika z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jest wniosek o ponowne rozpatrzenie skargi spółki.

Nord Stream 2 AG, szwajcarska spółka zależna Gazpromu, która odpowiada za planowanie, budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2, zaskarżyła nową dyrektywę do Sądu Unii Europejskiej. Domagała się stwierdzenia nieważności nowej dyrektywy gazowej.

Skarga Nord Stream 2 odwołana przez Sąd UE

Skarga została odrzucona przez Sąd UE w maju 2020 r.. Spółka Nord Stream 2 wniosła odwołanie od decyzji Sądu UE do Trybunału Sprawiedliwości UE. W środę (06.10.2021r.) rzecznik generalny TSUE że Trybunał powinien uchylić w całości postanowienie Sądu UE. Ocenił, że wskutek przyjęcia dyrektywy sytuacja prawna spółki Nord Stream 2 AG uległa zmianie i że jest ona ponadto jedynym przedsiębiorstwem, na które ten akt prawny wywarł wpływ. Rzecznik generalny podkreślił, że "z uwagi na okoliczność, iż dyrektywa zmieniająca dotyczy Nord Stream 2 AG zarówno bezpośrednio, jak i indywidualnie, spółka ta jest uprawniona do zaskarżenia tej dyrektywy".

W odniesieniu do kwestii, czy dyrektywa zmieniająca dotyczy bezpośrednio Nord Stream 2 AG, rzecznik generalny stwierdził, że może ona wywierać skutki prawne poprzez rozszerzenie zakresu stosowania dyrektywy gazowej na sytuacje, takie jak szczególna sytuacja tej spółki, które nie były uprzednio objęte tym aktem prawnym – podkreślił rzecznik generalny w komunikacie.

Rzecznik uznał także, że Sąd nie przeanalizował, czy na sytuację prawną Nord Stream 2 AG mogą mieć wpływ przepisy dyrektywy zmieniającej dotyczące dostępu stron trzecich lub regulacji taryf. Według niego przepisy te powodują powstanie po stronie Nord Stream 2 AG nowych ograniczeń regulacyjnych, które zmieniają jej sytuację prawną.

Gazociąg Nord Stream 2

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiały się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentowali m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Zmiany w dyrektywie gazowej

W kwietniu 2019 r. UE zmieniła unijną dyrektywę gazową, by zagwarantować, że przepisy mające zastosowanie do gazociągów, łączących co najmniej dwa państwa członkowskie, mają również zastosowanie do linii przesyłowych gazu do i z krajów trzecich.

Tagi:

gaz

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >

Handel

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl , money.pl i wroclaw.pl . Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Paweł Makowiec

Lotnicze giganty powracają. Były odstawione od początku pandemii
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Oszuści atakują, czyhają na klientów Żabki. Można stracić dużo pieniędzy
Czytaj więcej >
Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >