BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Ceny gazu szybują do góry. Najgorzej odczują to przedsiębiorcy

16 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ceny gazu już niebawem zanotują ogromną podwyżkę. Stawki PGNiG dla mniejszego biznesu wzrosną o prawie jedną czwartą już od początku przyszłego miesiąca. Mimo że zwykły obywatel nie odczuje tych zmian bezpośrednio to niekorzystny cennik będzie miał negatywny wpływ na całą gospodarkę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ceny gazu wzrosną

  • Kto jest narażony na podwyżkę

  • Jakie są prognozy długoterminowe

Ceny gazu biją rekordy. Mały biznes szczególnie narażony

Ceny gazu już teraz są poważnym wyzwaniem dla przedsiębiorców, a będzie jeszcze gorzej. Główny dostawca gazu w Polsce PGNiG Obrót Detaliczny postanowił zmienić cennik dla mniejszego biznesu. Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy będą musieli zapłacić za gaz o 24 proc. więcej niż dotychczas.

Wyższe ceny gazu nie będą dotyczyły odbiorców indywidualnych, ponieważ na straży ich taryf stoi Urząd Regulacji Energetyki (URE). Na dodatkowe koszty nie są narażone również te firmy, które zabezpieczyły dostawy i ceny gazu w ramach kontraktów długoterminowych.

Jest to jednak tylko pozorna korzyść. Przedsiębiorcy odczują bowiem szokowe podwyżki wraz z początkiem obowiązywania nowych umów, czyli w przeważającej większości przypadków już od początku przyszłego roku.

Dlaczego PGNiG podwyższa ceny gazu? Z powodu zmian cen surowca. Grupa Azoty szacuje, że na początku maja na rynkach europejskich za megawatogodzinę trzeba było zapłacić ponad 25 euro. Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że jest to sześć razy więcej niż w analogicznym czasie w roku ubiegłym.

Nie inaczej jest w Polsce. W maju 2020 r. uśredniona cena kontraktu na Towarowej Giełdzie Energii oscylowała wokół 27,9 zł za 1 MWh. Od tamtego czasu nieustannie rosła i osiągnęła w końcu pułap 123,1 zł za 1 MWh.

Mroźna zima i wzrost cen uprawnień do emisji CO2 windują ceny gazu

Skąd te radykalne podwyżki? Ceny gazu dotkliwie odczuły wyjątkowo niskie temperatury, z którymi mieliśmy do czynienia w trakcie ostatniej zimy. Negatywny wpływ na koszty ma także fakt, że magazyny w Europie są prawie puste, a w Azji rośnie popyt na gaz skroplony.

Czarę goryczy przelały rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2. Obecnie za możliwość wypuszczania do atmosfery szkodliwego związku chemicznego trzeba zapłacić ponad 50 euro za tonę.

Negatywne skutki podwyżek odczują wszyscy

Rosnące ceny gazu odwracają dotychczasowy trend. Tomasz Dzierżek, zastępca kierownika działu zarządzania energią w Zakładach Górniczo-Hutniczych „Bolesław” tłumaczył w rozmowie z „DGP”, że gaz jest paliwem sezonowym i po okresie zimowym jego koszty zazwyczaj spadają. Jednak w tym roku jest inaczej.

W 2020 r. ceny gazu na rynku bieżącym wynosiły ok. 40 zł za 1 MWh. Obecnie trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu aż 140 zł. Branża oczekuje, że pierwsze postpandemiczne ożywienie gospodarcze ustabilizuje rynek, ponieważ w przeciwnym razie ceny gazu będą jeszcze bardziej uderzające za 2-3 lata.

Rosnące ceny gazu to dodatkowy problem dla przedsiębiorstw, które już teraz muszą mierzyć się z podwyżką cen prądu z 200 do 400 zł. Choć wzrost cen nie obejmuje użytkowników indywidualnych to eksperci nie mają wątpliwości, że ceny gazu przełożą się także na gospodarkę. W przypadku Polski może to być wyjątkowo odczuwalne, zważając, że już teraz inflacja osiąga rekordowe poziomy (w maju 2021 r. - 4,8 proc.).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >