BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Ceny gazu w PGNiG w góre. Podwyżka wynie sie 12,4 proc.

17 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Za gaz od PGNiG trzeba będzie zapłacić jeszcze więcej. Podwyżka została już zaakceptowana przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) - ceny wzrosną o ponad 12 proc. Niektórzy będą musieli zapłacić miesięcznie nawet o 20 zł więcej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy będą obowiązywały nowe ceny za gaz

  • Dlaczego, zdaniem PGNiG, podwyżka jest konieczna

  • Kto najbardziej odczuje zmiany taryfy

Droższy gaz od PGNiG. Podwyżka ze zgodą URE

Gaz już teraz plądruje portfele Polaków, a będzie jeszcze drożej. PGNiG Obrót Detaliczny zawnioskował do URE o zmianę ceny już drugi raz w tym roku. Instytucja przychyliła się do argumentacji spółki, co oznacza, że na odbiorców końcowych czeka kolejna podwyżka.

Nowe ceny za gaz będą obowiązywały od 1 sierpnia do 31 grudnia 2021 r. Po pierwszej ingerencji URE ceny wzrosły o 5,6 proc. Tym razem podwyżka wyniesie 12,4 proc.

Skąd ta podwyżka? PGNiG wskazuje, że korekta ceny jest konieczna z uwagi wzrost kosztów gazu na światowych rynkach. 

W czerwcu 2020 r. jedna megawatogodzina kosztowała na Towarowej Giełdzie Energii ok. 30 zł. W czerwcu tego roku ceny oscylowały wokół 140 zł w zależności od kontraktu. To podwyżka o ponad 360 proc. w przeciągu zaledwie roku.

Podwyżka nawet o 20 zł miesięcznie

Co decyzja URE oznacza w praktyce? Więcej zapłacą wszyscy, którzy korzystają z gazu od PGNiG OD, choć podwyżka będzie zróżnicowana. Business Insider Polska donosi, że ceny dla tzw. kuchenkowiczów, czyli gospodarstw, które wykorzystują gaz tylko do przygotowania posiłków, wzrosną o 1 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyższa podwyżka dotknie odbiorców, którzy używają gazu do podgrzewania wody użytkowej. W ich przypadku ceny wzrosną o ok. 7 zł.

Najwięcej zapłacą rodziny, które wykorzystują gaz do ogrzewania domów. Podwyżka wyniesie nawet 20 zł miesięcznie. Oznacza to, że do końca roku za gaz niektórzy zapłacą aż o 100 zł więcej.

Gaz podbija presję inflacyjną

Podwyżka jest niekorzystna nie tylko dla klientów PGNiG OD. Analitycy z PKO BP wskazują, że droższy gaz przekłada się automatycznie na wyższą inflację. Zdaniem ekspertów podwyżka “zwiększa prawdopodobieństwo”, że inflacja pod koniec roku będzie wynosiła 5 proc. 

Do tej koncepcji przychylają się również specjaliści z mBanku. Ich zdaniem droższy gaz podbija inflację o przynajmniej 0,1 pkt. proc.

Tymczasem ostatnie dwa miesiące już i tak mocno nadwyrężyły portfele Polaków. Według wyliczeń GUS inflacja wynosiła w czerwcu 4,4 proc. To niewiele mniej niż w maju (4,7 proc.), kiedy ceny rosły najszybciej od dekady.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

gazCenypodwyżka

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły


Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >