Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Czysta energia gazowa w zasięgu firmy
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 20.05.2021 02:00

Czysta energia gazowa w zasięgu firmy

energia gazowa
energia gazowa

Zakaz stosowania paliw stałych w Polsce zbliża się dużymi krokami i wielu przedsiębiorców czeka transformacja energetyczna. Ekologiczną i ekonomiczną alternatywą jest gaz, ale nie każda firma zlokalizowana jest w pobliżu gazociągu. Nie stanowi to jednak problemu, bowiem zarówno gaz płynny (LPG), jak i skroplony gaz ziemny (LNG) można z łatwością transportować w dowolne miejsce autocysternami.

Ekologia, czyli czysty zysk

Rozpowszechnienie dostępu do gazu w ciepłownictwie i przemyśle, dzięki jego transportowi autocysternami, to realna szansa na zminimalizowanie zjawiska smogu w Polsce. To także zysk dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się oprzeć swój biznes na błękitnym paliwie, bowiem mogą bez problemu spełnić nawet najbardziej rygorystyczne normy proekologiczne oraz antysmogowe, obniżając jednocześnie tzw. opłaty środowiskowe. Bezpieczeństwo oraz czystość użytkowania, w połączeniu z dostosowaniem się do nowych uchwał samorządowych w zakresie stosowania ekologicznych paliw sprawia, iż przedsiębiorcy, zwłaszcza podejmujący nowe inicjatywy biznesowe, coraz częściej stawiają na gaz. Podkreślić należy fakt, że beneficjentami są wówczas nie tylko właściciele firm, ale również wszyscy mieszkańcy oraz środowisko. To obecnie także kluczowy czynnik dla firm, które w tak ważny i pozytywny sposób pragną wyróżnić się na rynku.

Niezależne źródło energii dla firm

Każde przedsięwzięcie biznesowe potrzebuje niezawodnego, a już wkrótce również ekologicznego źródła energii, niezbędnego do zasilania urządzeń grzewczych oraz linii technologicznych. Dotyczy to także firm pozbawionych dostępu do tradycyjnego gazociągu. I tu z pomocą przybywa autocysterną gaz płynny (LPG) lub skroplony gaz ziemny (LNG). Aby móc jednak z niego korzystać, na terenie danego przedsiębiorstwa montuje się niezbędną infrastrukturę magazynową. 

Dostawa gazu LNG do stacji regazyfikacji.
Dostawa gazu LNG do stacji regazyfikacji.

Jaki gaz wybrać?

Rodzaj paliwa oraz wielkość zbiorników magazynowych dobierany jest przez specjalistów na podstawie zapotrzebowania energetycznego danego przedsiębiorstwa. Skroplony gaz ziemny (LNG) to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw i inwestycji o dużym zapotrzebowaniu na energię. Przykładem mogą być tu centra logistyczne, duże zakłady przemysłowe lub duże obiekty inwentarskie. LNG może być również używane w technologii kogeneracji. Przedsiębiorstwom, których zużycie paliwa jest mniejsze rekomendowane są instalacje zbiornikowe na gaz płynny (LPG). 

bi 2f 2 900x252
undefined

Zalety energii gazowej

W przypadku konwersji z oleju opałowego na gaz korzyści finansowe dla przedsiębiorstw mogą być bardzo wymierne, co wynika z wartości opałowych oraz cen błękitnego paliwa. Zastosowanie gazu LPG lub LNG nie wymaga dużych kotłowni oraz utylizacji odpadów i w przeciwieństwie do gazu z sieci zapewnia elastyczność w razie sezonowego zużycia paliwa. Jest to również idealne rozwiązanie dla firm, które z uwagi na charakter prowadzonej działalności potrzebują na czas awarii tzw. instalacji zapasowej. Korzyści daje przedsiębiorcom możliwość odzyskiwania energii chłodu zawartej w LNG, co może mieć duże znaczenie w takich branżach jak np. mleczarska.

Tagi: Energetyka gaz