BiznesINFO.pl
A traffic sign stands next to the Moscow office of Russian gas giant Gazprom in Moscow on September 10, 2021. - Russian energy giant Gazprom announced on September 10, 2021 that construction of the controversial Nord Stream 2 gas pipeline connecting Russia with Germany had been completed. (Photo by Alexander NEMENOV / AFP)

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Berlin nie zamierza rezygnować z Nord Stream 2 ani atomu

11 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” kryzys nie skłania Berlina do rewizji kontrowersyjnych elementów strategii jak Nord Stream 2 czy rezygnacja z atomu. Prawdopodobnie nie uczyni tego też kolejny rząd.

Coraz więcej środowisk zwraca uwagę na wpływ Rosji na ceny gazu w Europie, Międzynarodowa Agencja Energetyczna, również zasugerowała związek. Organizacja nie pozostawia wątpliwości: rola Moskwy i jej możliwości w zakresie łagodzenia deficytu błękitnego paliwa są znaczące.

biznesinfo-1

Nord Stream 2 zacznie działać już we wrześniu. Rosyjskie media podały datę

CZYTAJ DALEJ

– MAE jest zdania, że Rosja mogłaby robić więcej, żeby zwiększyć dostępność gazu dla Europy i zapewnić wystarczające zapasy na zimowy sezon grzewczy – oświadczył szef MAE Fatih Birol.

Wicepremier Aleksander Nowak stwierdził, że sprawna certyfikacja i umożliwienie przesyłu NS2 pomoże uspokoić sytuację na rynku. Wcześniej Władimir Putin przyznał, iż Rosja mogłaby zwiększyć produkcję gazu na rynek europejski.

O związku między dostawami a NS2 wyraził wiceszef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Rady Federacji Władimir Dżabarow.

– NS2 może zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. W innym przypadku Europa zamarznie – powiedział.

biznesinfo-1

Nord Stream 2 może zaskarżyć dyrektywę gazową przed sądami UE

CZYTAJ DALEJ

Niemieckie ministerstwo gospodarki i energii na pytania DGP odpowiada jednak, że rząd w Berlinie, którego szefowa, kanclerz Angela Merkel, jeszcze kilka miesięcy temu zapewniała, że nie dopuści do wykorzystywania przez Kreml gazu jako broni, nie dostrzega problemu w działaniach Rosji ani w rosnącej zależności Europy od pozyskiwanego od niej surowca.

Gazprom ogłosił ukończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, 10 września br. Rosyjski gaz ma dotrzeć bezpośrednio do Niemiec, po dnie Bałtyku. Ta nitka gazowa z Rosji do Greifswaldu w Niemczech pozwoli rosyjskiej spółce na zwiększenie przepustowości przesyłu gazu przez Bałtyk do łącznie 110 mld m3 rocznie.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >