Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PGNiG kupuje firmę Ineos E&P Norge. Za 615 mln USD przejmie duże złoża gazu w Norwegii
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 28.03.2021 01:00

PGNiG kupuje firmę Ineos E&P Norge. Za 615 mln USD przejmie duże złoża gazu w Norwegii

PGNiG przejmuje rafinerię w Norwegii. Złoża gazu są ogromne.
Wikimedia, Krzysztof Rakowski, CC BY-SA 3.0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie korzyści płyną z zakupu Ineos E&P Norge

  • W jaki sposób gaz z Norwegii będzie przesyłany do Polski

  • Jak do transakcji odniósł się prezes PGNiG

PGNiG kupuje rafinerię w Norwegii

PGNiG w komunikacie prasowym poinformowało o strategicznej transakcji zakupu 100 proc. udziałów w firmie Ineos E&P Norge. Transakcja pozwoli na osiągnięcie w 2027 r. poziomu 4 mld m sześciennych wolumenu rocznej produkcji gazu przez GK PGNiG w Norwegii.

Co więcej, dzięki zakupowi norweskiej spółki, PGNiG zyska 117 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a to oznacza wzrost o 55 proc. w stosunku do obecnego ekwiwalentu. PGNiG podkreśla, że przejmie również portfel koncesji poszukiwawczych.

- To transakcja o szczególnym znaczeniu dla PGNiG. Przejęcie wszystkich aktywów INEOS E&P Norge AS oznacza skokowy wzrost wydobycia w Norwegii i zapewni istotny wolumen gazu dla gazociągu Baltic Pipe. Stanowi zatem ważny wkład w realizację strategicznych celów GK PGNiG - powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG.

Prezes PGNiG dodał, że zakup norweskiej firmy wpisuje się w strategię bezpieczeństwa energetycznego Polski na najbliższe lata. Gaz z norweskich złóż od 2022 r. będzie przesyłany do Polski za pomocą Baltic Pipe.

PGNiG inwestuje w Norwegii

- Zwiększy to dywersyfikację kierunków importu gazu, co z kolei jest gwarancją niezakłóconych dostaw tego paliwa, którego znaczenie dla polskiej gospodarki stale rośnie. Dla PGNiG dywersyfikacja portfela gazu to większa elastyczność i możliwość zaoferowania odbiorcom atrakcyjnych warunków handlowych - wyjaśnił Majewski.

PGNiG podkreśla, że transakcja warta 615 mld dolarów wpisuje się również w strategiczne działanie spółki. Dzięki przejęciu norweskiej firmy, PGNiG uzyska 14 proc. udziałów w Ormen Lange, jednakże to nie wszystko.

"Pozostałe przejmowane złoża, z których jest już prowadzone wydobycie, to Marulk (30 proc.) oraz Alve (15 proc.). W efekcie transakcji, PGNiG Upstream Norway stanie się również udziałowcem terminalu gazowego Nyhamna (8,2 proc.), obsługującego m.in. złoża Ormen Lange i Aasta Hansteen. Działalność terminalu Nyhamna będzie stanowić źródło stabilnych przychodów operacyjnych, niezależnych od wahań cen węglowodorów" - napisano w komunikacie.

Aktualnie PGNiG posiada udziały w 36 koncesjach i prowadzi wydobycie z dziewięciu złóż. Po przejęciu Ineos E&P Norge liczba ta niewątpliwie się zwiększy.

Tagi: PGNiG gaz