BiznesINFO.pl
ważne

Biznes Info

Rosja przestaje tłoczyć gaz w kierunku Polski. Ceny rosną do rekordowych rozmiarów

23 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 23 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Już kilka dni nie płyną nowe dostawy gazu z Rosji przez gazociąg jamalski. Ilość surowca spada, a ceny idą do góry. Sytuacji ma zaradzić Jacek Sasin.

Interfax poinformował, że nowe dostawy gazu nie pojawiły się w gazociągu jamalskim już 3 dobę. Rosjanie przestali więc pompować gaz do Polski i dalej do Europy Zachodniej. Jest to niezgodne z deklaracjami Putina, który obiecywał, że gazu tej zimy w Europie nie zabraknie.

Gazu płynie coraz mniej

Mimo zapewnień Kremla, że gaz do Europy będzie tej zimy płynął i nie będzie używany do celów politycznych, jego objętość w gazociągu jamalskim konsekwentnie maleje już od wakacji.

Dane ze stacji przesyłowej Mallow na granicy polsko-niemieckiej wskazują, że przesył znowu zbliżył się do zera, jak miało to miejsce na początku listopada.

Gazprom kontra Sasin

Działania Gazpromu przekładają się na cenę gazu na europejskich giełdach. W Holandii cena osiągnęła we wtorek 170 euro za megawatogodzinę, co jest wynikiem niemal rekordowym. Jeśli Gazprom nie zwiększy w najbliższym czasie dostaw, ceny mogą urosnąć jeszcze bardziej.

Wstrzymanie dostaw gazu przez Rosjan spotkało się ze zdecydowaną reakcją Jacka Sasina. Minister aktywów państwowych powołał sztab kryzysowy, który będzie monitorował ceny gazu i ilość przesyłanego surowca.

Cena za gaz wzrośnie

Urząd Regulacji Energetyki w ubiegłym tygodniu zatwierdził nowe taryfy cen gazu. Gazeta next podaje, że ceny za gaz mają wzrosnąć o 56 proc., a w przypadku ogrzewających domy nawet do 58 proc., co oznacza 174 zł miesięcznie więcej do rachunków.

Wyższe ceny są objawem wyższych kosztów dostaw.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

Czytaj więcej >

Energetyka

Niewielkie podkręcenie gałki kaloryfera może dać wielkie oszczędności. Ekspert zdradził dlaczego

Czytaj więcej >

Energetyka

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing już od 1 kwietnia

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Czytaj więcej >

Energetyka

Odbiorcy biznesowi mają zapłacić mniej za gaz o 25 procent

Czytaj więcej >