BiznesINFO.pl
gaz-pixabay-gorbachevsergeyfoto

Obraz Сергей Горбачев z Pixabay

Ceny gazu zadziwiają coraz bardziej. Mogą długo utrzymać się na obecnym poziomie

31 Maja 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Gaz jest coraz tańszy. To konsekwencja pandemii koronawirusa i zakończenia sezonu zimowego, który był bardzo ciepły w tym roku. Ale wpływ na niższe ceny gazu ma również polityka - informuje “Forbes". A eksperci przewidują, że niższe ceny gazu

Gaz coraz tańszy

Jak podaje “Forbes”, w zeszłym tygodniu maklerzy na rynku gaz na TGE sprawdzali nowe minima. Ceny rocznych kontraktów na gaz obniżyły się do 22 maja do poziomu 63,7 zł/ MWh, co dało wynik o niemal 30 procent niższy niż w poprzednim roku. Z kolei rekordowo niskie ceny na rynku spot sięgające 20-30 zł / MWh już mało kogo zaskakują.

Gaz tanieje. Co wpływa na niższe ceny?

Co sprawia, że gaz jest coraz tańszy? Eksperci obserwują aktualnie efektu splotu kilku zdarzeń, które wpływają na ceny gazu. Krzysztof Mazurski, dyrektor działu Portfolio Management w Energy Solution w rozmowie z “Forbesem” tłumaczy, że od strony podażowej trzeba zwrócić uwagę na ciepłą zimę, która sprawiła, że gaz nie był tak potrzebny, a także coraz większą rywalizację pomiędzy tradycyjnymi dostawami gazu i dostawami LNG. Z kolei popyt na gaz jest pod presją z racji konsekwencji gospodarczych, jakie wywołała pandemia koronawirusa.

Wygląda niskie ceny gazu pozostaną z nami na dłużej. Zdaniem analityków trend w tym roku już raczej się nie zmieni. Zarówno na rynku spot, jak i w przypadku kontraktów długoterminowych. A Krzysztof Mazurski mówi w rozmowie z “Forbesem”, że jeśli kolejna zima znów będzie rekordowo ciepła, a bieżące tendencje będą kontynuowane, to presja na ceny gazu będzie kontynuowana. 

Na ceny gazu wpływa także polityka

Oprócz cen na TGE, które są w ścisłym związku z cenami gazu na europejskich giełdach, zmianie uległa również polska polityka gazowa. Eksperci są zdania, że to może mieć korzystny wpływ na pozagiełdowy rynek gazu.

“Forbes” zwraca uwagę, że niedawne zwycięstwo w sporze między PGNiG i Gazpromem w Trybunale Arbitrażowym dała polskiej spółce możliwość ubiegania się o zwrot 6 mld zł nadpłaty od Rosjan. Maj przyniósł też zmiany w warunkach przesyłania gazu rurociągiem jamalskim, które do tej pory nie były korzystne dla Polski.

Więcej na ten temat przeczytasz w “Forbesie”.

Tagi:

gazceny energii

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

ZUS apeluje o ostrożność. Chodzi o Twoje bezpieczeństwo finansowe

Czytaj więcej >
Faktura VAT marża – co to jest i jak odliczyć podatek?

Finanse

Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany w systemie faktur elektronicznych

Czytaj więcej >

Finanse

Przeciętny rachunek świąteczny wyniesie blisko 1,5 tys. złotych

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po 3 kwartałach 2022 roku

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Finanse

Będzie wyższa waloryzacja emerytur. Powodem inflacja

Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >