gaz-pixabay-gorbachevsergeyfoto
Obraz Сергей Горбачев z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 31 Maja 2020

Ceny gazu zadziwiają coraz bardziej. Mogą długo utrzymać się na obecnym poziomie

Gaz jest coraz tańszy. To konsekwencja pandemii koronawirusa i zakończenia sezonu zimowego, który był bardzo ciepły w tym roku. Ale wpływ na niższe ceny gazu ma również polityka - informuje “Forbes”. A eksperci przewidują, że niższe ceny gazu mogą pozostać na dłużej.

Gaz coraz tańszy

Jak podaje “Forbes”, w zeszłym tygodniu maklerzy na rynku gaz na TGE sprawdzali nowe minima. Ceny rocznych kontraktów na gaz obniżyły się do 22 maja do poziomu 63,7 zł/ MWh, co dało wynik o niemal 30 procent niższy niż w poprzednim roku. Z kolei rekordowo niskie ceny na rynku spot sięgające 20-30 zł / MWh już mało kogo zaskakują.

Od soboty uważaj w samochodzie, może cię czekać mandat 500 zł. Surowe kary za brak maseczkiOd soboty uważaj w samochodzie, może cię czekać mandat 500 zł. Surowe kary za brak maseczkiCzytaj dalej

Gaz tanieje. Co wpływa na niższe ceny?

Co sprawia, że gaz jest coraz tańszy? Eksperci obserwują aktualnie efektu splotu kilku zdarzeń, które wpływają na ceny gazu. Krzysztof Mazurski, dyrektor działu Portfolio Management w Energy Solution w rozmowie z “Forbesem” tłumaczy, że od strony podażowej trzeba zwrócić uwagę na ciepłą zimę, która sprawiła, że gaz nie był tak potrzebny, a także coraz większą rywalizację pomiędzy tradycyjnymi dostawami gazu i dostawami LNG. Z kolei popyt na gaz jest pod presją z racji konsekwencji gospodarczych, jakie wywołała pandemia koronawirusa.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Jacek Kurski odwołany po raz kolejny, kuriozum sprawy przerosło już wszystko. Sytuacja, jakiej jeszcze nie było

Wygląda niskie ceny gazu pozostaną z nami na dłużej. Zdaniem analityków trend w tym roku już raczej się nie zmieni. Zarówno na rynku spot, jak i w przypadku kontraktów długoterminowych. A Krzysztof Mazurski mówi w rozmowie z “Forbesem”, że jeśli kolejna zima znów będzie rekordowo ciepła, a bieżące tendencje będą kontynuowane, to presja na ceny gazu będzie kontynuowana.

Prawo jazdy zostawisz w domu, wystarczy jedna tablica rejestracyjna. Idą ogromne zmiany w prawie, kierowcy będą uradowaniPrawo jazdy zostawisz w domu, wystarczy jedna tablica rejestracyjna. Idą ogromne zmiany w prawie, kierowcy będą uradowaniCzytaj dalej

Na ceny gazu wpływa także polityka

Oprócz cen na TGE, które są w ścisłym związku z cenami gazu na europejskich giełdach, zmianie uległa również polska polityka gazowa. Eksperci są zdania, że to może mieć korzystny wpływ na pozagiełdowy rynek gazu.

“Forbes” zwraca uwagę, że niedawne zwycięstwo w sporze między PGNiG i Gazpromem w Trybunale Arbitrażowym dała polskiej spółce możliwość ubiegania się o zwrot 6 mld zł nadpłaty od Rosjan. Maj przyniósł też zmiany w warunkach przesyłania gazu rurociągiem jamalskim, które do tej pory nie były korzystne dla Polski.

Niedziele handlowe. Dzisiaj zrobimy zakupy, ale nie we wszystkich miejscachNiedziele handlowe. Dzisiaj zrobimy zakupy, ale nie we wszystkich miejscachCzytaj dalej

Więcej na ten temat przeczytasz w “Forbesie”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śmiertelny wypadek motocyklisty na S7. Droga jest zablokowana
  2. Dziurawiec jest jednym z najpopularniejszych ziół. Sławę zawdzięcza wspaniałym właściwościom zdrowotnym
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nowe zagrożenie w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News