BiznesINFO.pl
Zmiana cen gazu o kilka procent

pixabay/CheapStockImage_com

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

16 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

W lipcu czeka nas zmiana cen gazu. We wtorek nowa taryfa PGNiG dla gospodarstw domowych została zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Nowe ceny będą utrzymywały się aż do końca grudnia 2020 roku. Zmiany najbardziej odczują odbiorcy, któr

Zmiana cen gazu w lipcu jest podyktowana niskimi cenami gazu na Towarowej Giełdzie Energii. To dobre wieści dla odbiorców energii, bo z tego względu zdecydowano się znacznie obniżyć taryfę PGNiG. Mimo obniżenia ceny samego gazu, nie ma co liczyć na niższe opłaty za abonament, jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE), ten pozostanie bez zmian. Mimo tego, zmiany będą korzystne dla wielu gospodarstw domowych.

Zmiana cen gazu jest nieunikniona

Nowa taryfa będzie niższa o 10,6 procent. W związku z tym spadną średnie płatności rachunków od PGNiG za gaz wysokometanowy oraz zaazotowany Ls (o 9,8 procent), a także za gaz zaazotowany LW (o 9,7 procent). Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że gospodarstwa domowe płacą także za transport gazu według taryfy Polskiej Spółki gazownictwa. Dlatego płatności kompleksowe (za gaz i dostawę), nie będą miały odnotowanego aż tak wysokiego spadku.

Statystyczny odbiorca z grupy W-1.1 (korzystający z gazu do przygotowania posiłku), będzie płaci miesięcznie mniej o 4,85 procenta (w okolicach 1,2 zł miesięcznie). Bardziej zmiany odczują  odbiorcy z grupy W-2.1. którzy zapłacą mniej o 6,67 procenta, co daje kwotę 6,33 zł miesięcznie mniej. Najwięcej na zmianach skorzystają osoby, które mają w domu ogrzewanie gazowe.

Jedna grupa zaoszczędzi najwięcej pieniędzy

Grupa W-3.6 zaoszczędzi najwięcej pieniędzy, po tym jak została zatwierdzona zmiana cen gazu. Miesięcznie oszczędzą niecałe 20 zł, a dokładniej 19,45 zł miesięcznie. Oznacza, to że ich rachunki za gaz spadną o 7,05 procenta. Nowe ceny gazu będą obowiązywały do końca 2020 roku. Późniejsze zmiany będą zależeć od tego, jakie zmiany zajdą w cenach na Towarowej Giełdzie Energii. 

2. Maryla "Może rozwód?". Gwiazda programu TVN interweniuje u Agaty Dudyzdradziła, jaką dostaje emeryturę. Pozostaje tylko załamać ręce 

Poniżej prezentujemy tabelę z danymi z Urzędu Regulacji Energetyki.

fot. ure.gov.pl

Źródło: TVN24

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >