Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Gaz

Norwegia zaostrza zasady na granicach
13.10.2022 12:32 Ewakuacja w norweskiej gazowni Nyhymna

Norweska policja interweniowała w związku z incydentem, do którego miało dojść na terenie gazowni Nyhamna. Zakład został całkowicie ewakuowany.

Nord Stream 2
06.10.2022 17:03 Morawiecki zdradził kto jego zdaniem wysadził gazociągi Nord Stream

Premier Mateusz Morawiecki przebywa obecnie w Pradze. Dziennikarze pytali go o uszkodzenia gazociągów Nord Stream. Premier ma swoje domysły i podzielił się nimi z dziennikarzami.„To najprawdopodobniej dzieło rosyjskich służb. Zresztą rosyjska propozycja sprzed paru dni sugerująca, że jeśli otworzymy Nord Stream 2, to gaz popłynie, potwierdza tylko tę tezę” - mówił Morawiecki.Dodał, że według informacji, które polski rząd otrzymuje od zagranicznych przyjaciół, to również dzieło rosyjskich służb.Premier przekonywał, że UE musi być zjednoczona w walce z szantażem rosyjskim i w walce z błędami polityki Komisji Europejskiej, z którymi mamy dzisiaj do czynienia.

Dziś ruszyła kolejna transza wypłat 14 emerytury.
04.10.2022 22:35 Dodatek energetyczny. Co musisz zrobić, aby otrzymać nawet 3 tysiące złotych

W związku z kryzysem energetycznym, ogromnymi podwyżkami cen za energię, rząd wprowadził specjalny dodatek energetyczny, który ma pomóc osobom z problemami finansowymi. Jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się ze szczegółami, znajdziesz je poniżej.dodatek

Polsko-szwedzki kabel uszkodzony przez wybuchy przy Nord Stream? Będą szczegółowe pomiary
03.10.2022 17:02 Rosja twierdzi, że gazociągi Nord Stream da się naprawić

Mimo głosów wielu ekspertów o nieodwracalnym zniszczeniu gazociągów Nord Stream(przez słoną wodę, która się do nich dostała) Rosja nadal ma nadzieję na to, że gazociągi zostaną naprawione oraz będą przesyłały gaz w przyszłości.Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak, w najnowszym wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Rossija 1 mówił:„Dzisiaj wychodzimy z tego, że przede wszystkim trzeba ustalić, kto to zrobił i jesteśmy pewni, że są w tym zainteresowane pewne wcześniej wskazane kraje.”Pytany o nieodwracalne uszkodzenie gazociągów przez wodę, która się do nich dostała zaraz po odnotowanych wybuchach powiedział: „Oczywiście są techniczne możliwości odtworzenia infrastruktury, potrzeba czasu i odpowiednich środków. Jestem pewien, że znajdą się odpowiednie możliwości.”Jego zdaniem kraje zainteresowane zniszczeniem gazociągów to USA, Polska i Ukraina.Putin o uszkodzeniu gazociągów Nord StreamNa Zachodzie przeważają głosy oskarżające Rosję o dokonanie uszkodzeń gazociągów Nord Stream. Z Rosji, co chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem opinie są zupełnie odwrotne.„Zachodowi nie wystarczy sankcji. Teraz organizują dywersje przeciwko infrastrukturze cywilnej, energetycznej, czego przykładem jest wysadzenie gazociągów Nord Stream leżących na dnie Morza Bałtyckiego” – powiedział Putin.

Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi
02.10.2022 16:40 Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego to Rosja stoi za atakami na gazociągi Nord Stream. Gazociągi Nord Stream były jednym z tematów na które wypowiadał się premier w swoim najnowszym podcaście.

PGNiG-logo PGNiG-gaz-iberion
30.09.2022 14:01 PGNiG podpisało dużą umowę z PGE. Dostarczy gaz dla ciepłowni

Polska Grupa Energetyczna podpisała umowy na dostawy gazu od PGNiG. Szacunkowa wartość kontraktu to 23 mld zł. Surowiec trafi do elektrociepłowni.

Nord Stream 2
29.09.2022 22:38 Gazociąg Nord Stream. Niemcy uważają, że to już koniec. Nie da się go naprawić

Uszkodzenie gazociągu Nord Stream wydaje się być większe niż początkowo sądzono, wykrywane są nowe wycieki. Niemiecki dziennik ”Tagesspiegel” odważył się nawet na stwierdzenie, że gazociąg jest na tyle uszkodzony, że nie da się już go naprawić.Chociaż nie ma na to żadnych dowodów, spora część komentatorów uważa, że uszkodzenie gazociągu nie jest przypadkiem i ktoś dokonał sabotażu.Pytanie tylko kto. Teorii jest cała masa. Według niektórych ekspertów i analityków, za uszkodzeniem stoi Rosja, inni z kolei uważają, że uszkodzenie gazociągu było w interesie USA. Jak podaje niemiecki dziennik, gazociąg został uszkodzony prawdopodobnie poprzez podłożenie ładunków wybuchowych, które mogli podłożyć płetwonurkowie.

Jacek Sasin
28.09.2022 20:39 Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował dzisiaj, że Polska jeszcze w 2022 roku podpisze kolejne umowy na dostawy dodatkowej ilości gazu do naszego kraju.

Nord Stream 2
27.09.2022 20:59 Gazociągi Nord Stream 1 i 2 uszkodzone. Ekspert: To nie jest żaden przypadek

Wczoraj odnotowano wyciek z gazociągu Nord Stream 2. Niedługo po tym jak zauważono wyciek z Nord Stream 2, uszkodzony został również gazociąg Nord Stream 1. Wiele wskazuje na to, że ktoś celowo uszkodził gazociągi.Awaria Nord Stream 226 września 2022r. w gazociągu Nord Stream 2 odnotowano gwałtowny spadek ciśnienia. Wyciek gazu miał miejsce w okolicy Bornholmu.Operator poinformował, że ciśnienie w gazociągu spadło ze 105 do 7 barów.Dania ustanowiła strefę bezpieczeństwa w promieniu 10km od miejsca wycieku. Nie przepuszczane są statki. Zostały one przekierowane na inne trasy.Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec biegnący przez Morze Bałtyckie. Jego długość wynosi 1234 km.Niedługo po odnotowaniu problemów z Nord Stream 2, podobnie wycieki zostały wykryte również w gazociągu Nord Stream 1. Jeden z nich w szwedzkiej, a drugi w duńskiej strefie ekonomicznej.

gazII
27.09.2022 13:21 Otwarto gazociąg Baltic Pipe

Dziś w tłoczni Goleniów nastąpiło uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Przesył gazu w kierunku Polski ma ruszyć 1 października. Podczas otwarcia wielokrotnie podkreślano znaczenie gazociągu dla bezpieczeństwa energetycznego .

Gazociąg polsko-litewski
26.09.2022 20:41 Awaria Nord Stream 2. Wycieka gaz

W gazociągu Nord Stream 2 odnotowano gwałtowny spadek ciśnienia. Wyciek gazu miał miejsce w okolicy Bornholmu.O wycieku poinformował operator gazociągu, spółka Nord Stream 2 AG.Trwa śledztwo, które ma wskazać przyczyny spadku ciśnienia oraz wycieku.Dziennikarz Mariusz Marszałkowski poinformował „Operator sterowni Nord Stream 2 odkrył w nocy fakt gwałtownego spadku ciśnienia w jednej z dwóch nitek gazociągu Nord Stream 2. O fakcie zostały powiadomione służby przybrzeżne Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii i Rosji.”Ważne!Na nitce A gazociągu #NordStream2 doszło do "gwałtownego spadku ciśnienia". Taka nomenklatura oznacza, uszkodzenie magistrali i wydostawanie się z niej gazu. (Gazociąg jest nagazowany - przypominam). Duńczycy potwierdzili wyciek gazu w okolicy na pd od Bornholmu.— Mariusz Marszałkowski (@MJMarszalkowski) September 26, 2022 Operator poinformował również, że ciśnienie w gazociągu spadło ze 105 do 7 barów.Dania ustanowiła strefę bezpieczeństwa w promieniu 10km od miejsca wycieku.Nie przepuszczane są statki. Zostały one przekierowane na inne trasy.

Palnik kuchenki gazowej
25.09.2022 22:37 Gaz na europejskim rynku tanieje

Dla wielu może być to zaskoczeniem, ale ceny gazu w Europie spadają w ostatnich dniach. Dzieje się to mimo eskalacji wojny w Ukrainie oraz ogłoszonej przez Putina mobilizacji.Po rozpoczęciu handlu piątkowe ceny za gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) wyniosły 185,5 euro za MWh.Jeszcze 3 tygodnie temu cena wynosiła 245 euro za MWh.

PGNiG-logo PGNiG-gaz-iberion
24.09.2022 09:22 PGNiG zabezpieczyło kontrakty na zakup gazu do Baltic Pipe

23 września 2022 roku PGNiG i Grupa Equinor zawały umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, podało PGNiG w komunikacie prasowym.

Coca-cola
11.09.2022 17:00 Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Coca Cola HBC Polska zmaga się z podobnymi problemami jak inne firmy z branży spożywczej. Firma obawia się przerw w dostawach gazu. Przerwy w dostawach gazu spowodowałyby zatrzymanie produkcji.

EN 01536006 0010
07.09.2022 19:31 Rząd szykuje już dodatek dla osób, które do ogrzewania używają gazu LPG. Zyska 147 tys. domostw

Gaz LPG jest głównym źródłem ogrzewania dla 147 tys. polskich gospodarstw domowych, wynika z danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Osoby korzystające z LPG będą mogli liczyć na jednorazową zapomogę w wysokości 500 zł. Rozwiązania pozwalające na wprowadzenie dopłaty dla osób opalających LPG są już przygotowywane w Senacie, donosi agencja "Newseria". Rzecznik prasowy Gaspolu Maciej Chyż mówi również o dużej dostępności LPG przed zimą z powodu dywersyfikacji dostaw.

Mateusz Morawiecki: Pierwsze pieniądze unijne wpłyną na przełomie tego i przyszłego roku. No nie do końca
05.09.2022 22:42 Rząd zapowiada miliardy złotych pomocy dla przedsiębiorców, których działalność pochłania duże ilości energii

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział miliardy złotych(2-4mld) pomocy dla firm, których działalność jest mocno energochłonna.

Węgiel, gaz i prąd będą jeszcze droższe. Eksperci nie mają wątpliwości, zima może okazać się horrorem
05.09.2022 16:50 W poniedziałek gaz ziemny na rynku europejskim podrożał o 22,5%

W Polsce kilka dni temu rzecznik rządu Piotr Müller poinformował podczas konferencji prasowej, że rząd nie zrekompensuje w pełni podwyżek za gaz w przyszłym roku.Nie lepiej przedstawia się sytuacja, jeżeli chodzi o kontrakty listopadowe.Ceny gazu na rynku europejskim znów rosną, i to drastycznie. W holenderskim hubie TTF w kontraktach październikowych podrożał on aż o 22,5%.Kolejna zmiana, która ma pomóc rozwiązać problem, to opłaty związane z polityką klimatyczną UE. Są one dodatkowym podatkiem nakładanym na nośniki energii, które generują dwutlenek węgla, w tym na spalany węgiel.Tutaj cena również wzrosła o 22,48% (272,8 euro za MWh).Dodał, że to niemożliwe, aby w pełni zrekompensować podwyżki, a taryfy mogą zostać zamrożone na określonym poziomie, ale różnicę dopłaca budżet państwa, środki finansowe muszą być na określonym poziomie.„Wiemy, że to w tej chwili ważny element generowania prądu nie tylko w Polsce, ale w innych krajach, które uruchamiają elektrownie albo kupują prąd z krajów, które taką produkcję prowadzą” – przekazał rzecznik.Oznacza to, że cena wzrosła do 263 euro za MWh.Według niego poziom na którym zostaną zamrożone taryfy na gaz będzie zależał od sytuacji na rynku.

ważne świat
03.09.2022 14:18 Gazprom przedłuża zawieszenie Nord Stream 1. Jest komentarz Niemiec

Gazprom poinformował w piątek, że przesył gazu przez Nord Stream 1 zostaje wstrzymany. Jak oświadczył koncern, nie może podać terminu wznowienia dostaw. Przyczyną przerwy jest znalezienie wycieku oleju

gaz
01.09.2022 13:34 Ceny gazu w Europie spadają o 3-5 procent

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF spadają w granicach 3-5 proc. To m.in efekt zapowiedzi Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia wzrostów cen energii.

15 milionów Polaków zacznie płacić kosmiczne pieniądze za rachunki, ekspert wyjaśnia
31.08.2022 16:21 Brutalne wyznanie rzecznika rządu. Drożejący gaz uderzy mocno w kieszenie Polaków

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w środę podczas konferencji prasowej, że rząd nie zrekompensuje w pełni podwyżek za gaz w przyszłym roku.Nie dopuścimy do tego, żeby ceny gazu poszybowały tak wysoko, jak wynika to ze wzrostu cen hurtowych, bo to oznaczałoby gigantyczne podwyżki, mówił Müller.Dodał, że to niemożliwe, aby w pełni zrekompensować podwyżki, a taryfy możemy zamrozić na określonym poziomie, ale różnicę dopłaca budżet państwa środki finansowe muszą być na określonym poziomie.Rzecznik przekazał, że rząd niedługo przedstawi kalkulacje w tym zakresie. Według niego poziom na którym zostaną zamrożone taryfy na gaz będzie zależał od sytuacji na rynku.

gaz
30.08.2022 16:23 Polskie magazyny gazu wypełnione już w 100%, ale to wciąż za mało

Polska relatywnie dobrze radzi sobie z magazynowaniem energii, w porównaniu z naszymi europejskimi sąsiadami. Na dzień dzisiejszy nasze magazyny są już w pełni zapełnione gazem. Zapełnione magazyny nie rozwiązują jednak całkowicie problemu bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Mateusz Morawiecki
26.08.2022 10:59 Otwarcie gazociągu łączącego Polskę i Słowację

Dziś został otwarty gazociąg między Polską a Słowacją. Podczas uroczystego otwarcia premier Mateusz Morawiecki podkreślał znaczenie nowego połączenia gazowego.

25.08.2022 14:25 Francuski koncern TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom

Francuski koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę, ponformował “Le Monde”. Francuski dziennik przeanalizował łańcuch dostaw.

gazowiec wikimedia
25.08.2022 11:02 Izrael planuje zwiększyć dostawy gazu do Europy

Izrael planuje zwiększyć dostawy gazu do Europy, poinformowała w środę agencja Bloomberg. W pierwszej połowie roku produkcja tego surowca wzrosła o 22 proc.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
22.08.2022 14:53 Gaz System: Baltic Pipe w poniedziałek rozpoczyna proces napełniania gazociągu gazem

Proces napełniania gazociągu Baltic Pipe rozpocznie się w poniedziałek i będzie trwał do piątku. Spółka poinformowała, że pomiędzy październikiem a grudniem tego roku, rurociągiem zostanie przesłane do Polski około 800 milionów m sześc. gazu.

ważne świat (1)
19.08.2022 20:19 Gazprom wstrzyma dostawy gazu przez Nord Stream 1. Powodem są prace konserwacyjne

Od 31 sierpnia do 2 września mają zostać wstrzymane dostawy gazu przez Nord Stream 1 ze względu na prace konserwacyjne, poinformował Gazprom.

Gazociąg polsko-litewski
19.08.2022 09:19 PGNiG wypełni całą dostępną przepustowość Baltic Pipe

Podczas czwartkowej konferencji podsumowującej półrocze PGNiG, spółka poinformowała o zakontraktowanych dostawach gazu przez Baltic Pipe. Dostawy gazu z Norwegii wraz z własnym wydobyciem będą wystarczające do wypełnienia w 100 % zarezerwowanych mocy w gazociągu Baltic Pipe, poinformował wiceprezes PGNiG Przemysław Wacławski.

PGNiG szuka prezesa
18.08.2022 13:05 PGNiG zaciąga kredyt na prawie 5 mld złotych. Przeznaczy je na zakup gazu

PGNiG zawarło z BGK umowę kredytową. Uzyskane pieniądze przeznaczy na zakup gazu. Jednocześnie zarząd spółki informuje, że stale monitoruje sytuację na rynku błękitnego paliwa.