Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 23.11.2022 11:46

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

mateusz morawiecki
East News

Premier mówi o nowych szczegółach dotyczących dopłat do gazu. Prawdopodobnie rząd zdecyduje się na kryterium dochodowe. Szczegóły poznamy w ciągu najbliższych dni. 

Dopłaty do gazu - możliwe kryterium dochodowe

Jak podaje PAP, premier Mateusz Morawiecki  był pytany, na jakim poziomie rząd zamierza zamrozić taryfy na gaz dla gospodarstw domowych. 

— Jeśli chodzi o gaz, wczoraj dyskutowaliśmy o tym w Radzie Ministrów. Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ten gaz na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku. Aczkolwiek rzeczywiście pojawiają się takie głosy, żeby zastosować kryterium dochodowe — powiedział w środę premier podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Premier zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja. 

Dzień wcześniej rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka zapowiadał, że resort zajmie się doprecyzowaniem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

Wcześniej wy wykazie prac legislacyjnych podano, że w założeniu projektowane rozwiązania przewidują maksymalną cenę paliw gazowych dla paliw gazowych dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, szpitali, organizacji pozarządowych itd.

Wyższy VAT od 2023 roku

W przyszłym roku przestanie obowiązywać rządowa tarcza antyinflacyjna. Oznacza to koniec obniżonych stawek VAT na prąd, ciepło, gaz i paliwa. Jacek Sasin przyznał, że ze względu na decyzję Komisji Europejskiej rząd musi wrócić do wcześniejszych stawek, choć czyni to “z bólem serca”.

W listopadzie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd zamierza zastąpić tarczę innym mechanizmem obrony przed inflacją, aby utrzymać zamrożenie cen dla gospodarstw domowych, firm, a także dla tzw. podmiotów wrażliwych, takich jak szkoły czy szpitale. 

Tagi: gaz