Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Rząd chce wprowadzić maksymalną cenę gazu. Trwają prace nad projektem ustawy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 04.11.2022 15:10

Rząd chce wprowadzić maksymalną cenę gazu. Trwają prace nad projektem ustawy

Palnik kuchenki gazowej
East News

Rząd chce wprowadzić maksymalną cenę gazu dla odbiorców indywidualnych. Tak wynika z informacji zawartej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

Maksymalna cena paliw gazowych dla odbiorców indywidualnych

Resort klimatu pracuje nad projektem ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych. Obecnie osoby korzystające z gazu ziemnego nie mają żadnych dopłat - te przysługują jedynie osobom, które kupują gaz LPG, czyli płynny gaz przechowywany w butlach lub zbiornikach.

Ponadto ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat dla przedsiębiorstw zajmujących się obrotem paliwami gazowymi dla odbiorców objętych maksymalnymi cenami gazu.

- Mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej. W związku z powyższym projektowana regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, którego rozmiary oraz ramy czasowe przybierają na sile, a ich oddziaływanie w sposób istotny ma wpływ na funkcjonowanie gospodarki krajowej - czytamy w wykazie prac legislacyjnych.

Na razie ministerstwo nie podaje jednak, ile dokładnie wyniosą maksymalne ceny gazu. Wiadomo jedynie, że za projekt odpowiedzialna jest wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska- Trzeciakowska, powinien on wpłynąć pod obrady rządu jeszcze w tym roku.

Wsparcie dla odbiorców energii elektrycznej

Rząd podejmuje szereg działań, które mają na celu ochronę odbiorców ciepła. Mają temu służyć choćby dodatki do źródeł ogrzewania.

Na początku listopada br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o maksymalnej cenie prądu. Ze wsparcia mają skorzystać polskie rodziny, jednostki samorządu terytorialnego oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. 

Tagi: gaz