BiznesINFO.pl
Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

East News

Rząd chce wprowadzić maksymalną cenę gazu. Trwają prace nad projektem ustawy

4 Listopada 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Rząd chce wprowadzić maksymalną cenę gazu dla odbiorców indywidualnych. Tak wynika z informacji zawartej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

Maksymalna cena paliw gazowych dla odbiorców indywidualnych

Resort klimatu pracuje nad projektem ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych. Obecnie osoby korzystające z gazu ziemnego nie mają żadnych dopłat - te przysługują jedynie osobom, które kupują gaz LPG, czyli płynny gaz przechowywany w butlach lub zbiornikach.

Ponadto ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat dla przedsiębiorstw zajmujących się obrotem paliwami gazowymi dla odbiorców objętych maksymalnymi cenami gazu.

- Mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej. W związku z powyższym projektowana regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, którego rozmiary oraz ramy czasowe przybierają na sile, a ich oddziaływanie w sposób istotny ma wpływ na funkcjonowanie gospodarki krajowej - czytamy w wykazie prac legislacyjnych.

Na razie ministerstwo nie podaje jednak, ile dokładnie wyniosą maksymalne ceny gazu. Wiadomo jedynie, że za projekt odpowiedzialna jest wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska- Trzeciakowska, powinien on wpłynąć pod obrady rządu jeszcze w tym roku.

Wsparcie dla odbiorców energii elektrycznej

Rząd podejmuje szereg działań, które mają na celu ochronę odbiorców ciepła. Mają temu służyć choćby dodatki do źródeł ogrzewania.

Na początku listopada br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o maksymalnej cenie prądu. Ze wsparcia mają skorzystać polskie rodziny, jednostki samorządu terytorialnego oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. 

Tagi:

gaz

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Uzależnienie od węgla? Będziemy skazani na jego import

Czytaj więcej >
Farma fotowoltaiczna na wzgórzach.

Energetyka

Ministerstwo Klimatu rozdaje miliony na OZE dla wsi. Wystarczy złożyć wniosek

Czytaj więcej >
Przewrotny komentarz Donalda Tuska po meczu Polska - Arabia Saudyjska. Lider PO igra ze słowami

Energetyka

Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy. Chodzi o 5 proc. stawkę VAT na gaz

Czytaj więcej >

Energetyka

Eksperci radzą, jak zredukować zużycie prądu. Zaoszczędzić można nawet 200 zł w ciągu roku

Czytaj więcej >
Król Karol III, fot. ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

Energetyka

Karol III chce, aby zyski z królewskich farm wiatrowych trafiły do Brytyjczyków

Czytaj więcej >

Energetyka

Miliony dolarów dziennie. Ogromne straty Rosji

Czytaj więcej >