Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Rząd chce zamrozić ceny gazu. Do Sejmu wpłynął projekt
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 26.11.2022 09:25

Rząd chce zamrozić ceny gazu. Do Sejmu wpłynął projekt

Ceny gazu rosną
Domena publiczna

Do Sejmu wpłynął projekt dotyczący zamrożenia cen gazu. Dokument zakłada, że w przyszłym roku zostanie wprowadzona maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh. 

Zamrożenie cen gazu

Kancelaria premiera poinformowała, że w przyszłym roku zostanie wprowadzona maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh oraz zamrożona zostanie wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

"Zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich, bez względu na próg dochodowy" - przekazała kancelaria premiera. Skorzystają zatem wszyscy odbiorcy, którzy korzystają z ochrony taryfowej- gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, czy podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, m.in. jednostki pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty, żłobki czy organizacje pozarządowe. 

W komunikacie podano także informację o możliwość zwrotu podatku VAT dla niektórych osób. Zwrot pobranego VAT będzie dotyczyć osób, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego (1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego i 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego) - równowartość VAT będzie zwracana na podstawie faktury.

Dla przedsiębiorstw energetycznych w zamian za utrzymanie cen gazu na ustalonym poziomie przewidziane są rekompensaty. Anna Moskwa oszacowała, że koszt nowych rozwiązań to ok. 30 mld zł.

Stawka VAT na gaz

Obecnie stawka VAT na gaz wynosi 0 procent, obowiązywała ona czasowo w ramach tarczy inflacyjnej. W 2023 roku wróci stawka VAT 23 procent. Oznacza to że mimo zamrożonej ceny rachunki za gaz i tak wzrosną.

 Wcześniej pojawiały się informacje, że rząd rozważa kryterium dochodowe przy dopłatach, jednak rząd wycofał się z tego pomysłu.