BiznesINFO.pl
Ceny gazu rosną

Domena publiczna

Rząd chce zamrozić ceny gazu. Do Sejmu wpłynął projekt

26 Listopada 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Do Sejmu wpłynął projekt dotyczący zamrożenia cen gazu. Dokument zakłada, że w przyszłym roku zostanie wprowadzona maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh. 

Zamrożenie cen gazu

Kancelaria premiera poinformowała, że w przyszłym roku zostanie wprowadzona maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh oraz zamrożona zostanie wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

"Zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich, bez względu na próg dochodowy" - przekazała kancelaria premiera. Skorzystają zatem wszyscy odbiorcy, którzy korzystają z ochrony taryfowej- gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, czy podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, m.in. jednostki pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty, żłobki czy organizacje pozarządowe. 

W komunikacie podano także informację o możliwość zwrotu podatku VAT dla niektórych osób. Zwrot pobranego VAT będzie dotyczyć osób, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego (1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego i 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego) - równowartość VAT będzie zwracana na podstawie faktury.

Dla przedsiębiorstw energetycznych w zamian za utrzymanie cen gazu na ustalonym poziomie przewidziane są rekompensaty. Anna Moskwa oszacowała, że koszt nowych rozwiązań to ok. 30 mld zł.

Stawka VAT na gaz

Obecnie stawka VAT na gaz wynosi 0 procent, obowiązywała ona czasowo w ramach tarczy inflacyjnej. W 2023 roku wróci stawka VAT 23 procent. Oznacza to że mimo zamrożonej ceny rachunki za gaz i tak wzrosną.

 Wcześniej pojawiały się informacje, że rząd rozważa kryterium dochodowe przy dopłatach, jednak rząd wycofał się z tego pomysłu. 

Tagi:

gazceny energii

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Farma fotowoltaiczna na wzgórzach.

Energetyka

Ministerstwo Klimatu rozdaje miliony na OZE dla wsi. Wystarczy złożyć wniosek

Czytaj więcej >
Przewrotny komentarz Donalda Tuska po meczu Polska - Arabia Saudyjska. Lider PO igra ze słowami

Energetyka

Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy. Chodzi o 5 proc. stawkę VAT na gaz

Czytaj więcej >

Energetyka

Eksperci radzą, jak zredukować zużycie prądu. Zaoszczędzić można nawet 200 zł w ciągu roku

Czytaj więcej >
Król Karol III, fot. ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

Energetyka

Karol III chce, aby zyski z królewskich farm wiatrowych trafiły do Brytyjczyków

Czytaj więcej >

Energetyka

Miliony dolarów dziennie. Ogromne straty Rosji

Czytaj więcej >

Energetyka

Ważny projekt trafił do Sejmu. Rząd chce ograniczyć wzrost cen dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >