Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Koszt ogrzania domu rośnie. Analitycy: podwyżki nie ominęły nikogo
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 25.11.2022 17:57

Koszt ogrzania domu rośnie. Analitycy: podwyżki nie ominęły nikogo

kaloryfer-grzejnik-ogrzewanie-biznesinfo
Biznesinfo

Wzrost cen najbardziej odczuły osoby opalające dom węglem, a najmniej te, które używają w tym celu prądu – wynika z analizy HRE Investments, na którą powołuje się Forsal. W październiku węgiel kosztował 180 proc. więcej niż rok temu. To efekt trwającej na Ukrainie wojny, wskutek której pojawiły się problemy z ciągłością łańcuchów dostaw surowców energetycznych. Samo ich pozyskanie jest obecnie znacznie droższe. Podwyżki objęły też inne formy ogrzewania.

Łagodna jesień sprzyja… oszczędzaniu

Warunki atmosferyczne panujące w Polsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy były na tyle dobre, że zapotrzebowanie na ciepło w aktualnym sezonie grzewczym wynosi o 7,5 proc. mniej niż wieloletnia średnia. To jednak, zdaniem analityków, nie jest wystarczający powód do radości.

Temperatury mogą niebawem znacznie spaść, a wraz z nimi czekają nas podwyżki nośników cen energii – według danych Eurostatu w ciągu roku wzrosły one o 43 proc.

Jak zmieniły się ceny różnych form ogrzewania?

W październiku 2022 roku węgiel kosztował o 180 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Natomiast paliwa płynne podrożały o 77 proc., inne paliwa stałe np. drewno – o 41 proc., gaz – o 28 proc. (w przypadku gazu skroplonego podwyżka była większa), energia cieplna – o 27 proc. i prąd – jedynie o 5 proc. Różnica pomiędzy cenami poszczególnych form ogrzewania jest zatem dość spora.

Analitycy HRE Investments przekonują jednak, iż w 2023 roku prąd ma znacznie podrożeć, a powodem tego stanu rzeczy będzie powrót stawek VAT do wcześniejszych poziomów. Wskazują również, że przekroczenie rządowych limitów będzie się wiązało z koniecznością zapłaty większych sum za kWh. Co więcej, zdaniem analityków na podwyżki powinny przygotować się też osoby ogrzewające dom gazem.

Rząd chce zamrozić taryfę gazową

Przypomnijmy, że jeszcze dzisiaj minister klimatu Anna Moskwa przekazała na konferencji prasowej, iż w ciągu kilku najbliższych godzin rząd ma przyjąć ustawę gazową. Jej podstawowym założeniem ma być przyszłoroczne zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych – na poziomie tegorocznym.