Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Gazowiec Lech Kaczyński przyjął pierwszy ładunek LNG
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 29.11.2022 13:52

Gazowiec Lech Kaczyński przyjął pierwszy ładunek LNG

gazowiec wikimedia
Domena publiczna

Jak podaje Portal Morski, gazowiec LNG Lech Kaczyński kończy testy. Prawdopodobnie statek trafi do PGNiG jeszcze w tym roku.

Gazowiec Lech Kaczyński przyjął ładunek LNG

W ramach drugiej serii prób morskich gazowiec Lech Kaczyński przyjął pierwszy ładunek LNG, prawdopodobnie częściowy. Jak podaje Portal Morski, statek“ spędził niemal 17 godzin 24/25 listopada przy pirsie terminalu LNG firmy Kogas w Tongyeong ładując skroplony gaz ziemny o temperaturze minus 163 °C. Jest to ładunek technologiczny, służący schłodzeniu, rozruchowi i testom zbiorników i systemu ładunkowego (w tym rurociągów, armatury, pomp) statku”.

Gazowiec planowo miał rozpocząć żeglugę z początkiem przyszłego roku. Niewykluczone jest jednak, że statek trafi do PGNiG jeszcze przed końcem roku. 

Gazowiec Lech Kaczyński

PGNiG zawarła z norweską firmą armatorską Knutsen OAS Shipping umowę na sześć statków gazowców do przewozu skroplonego gazu LNG. Na podstawie tej umowy norweska firma zleciła budowę w Korei Południowej. 

Wszystkie zamówione przez PGNiG statki będą miały pojemność 174 tys. metrów sześciennych gazu skroplonego. Każdy ze statków ma kosztować ok. 187,5 mln zł. 

Statek Lech Kaczyński jest pierwszym z gazowców, które wyczarterowało PGNiG (obecnie grupa PKN Orlen). Jego budowę rozpoczęto 30 sierpnia zeszłego roku.  Statek ma 299,00 m długości całkowitej, 46,40 m szerokości konstrukcyjnej; 12,50 m zanurzenia konstrukcyjnego; 26,50 m wysokości bocznej.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę grupa dąży do maksymalnego wykorzystania przepustowości terminalu LNG w Świnoujściu. Posiadanie własnych gazowców pozwala na zakup gazu bezpośrednio w terminalach skraplających. 

Tagi: gaz