BiznesINFO.pl
Mroczna wizja byłego szefa PGNiG. Piotr Woźniak ostrzega: "Trzeba się liczyć z drożyzną gazową"

East News

Szwajcaria. Przygotowano projekt rozporządzenia w razie dużego niedoboru gazu

23 Listopada 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Rada Federalna Szwajcarii przygotowała projekt rozporządzenia w przypadku dużego niedoboru gazu. Obowiązkowe ograniczenia zużycia dotknęłyby wszystkich mieszkańców. Na razie jednak nie ma powodu, by stosować zapisy rozporządzenia.

Rozporządzenie w przypadku niedoboru gazu w Szwajcarii

Rada Federalna Szwajcarii przygotowała projekt rozporządzenia, które mogłoby zostać wykorzystane w przypadku dużego niedoboru gazu, podaje “20 Minuten” (bezpłatna gazeta codzienna w Szwajcarii).

Jeśli rozporządzenie zostałoby zastosowane, temperatura pokojowa we wnętrzach ogrzewanych gazem może zostać ograniczona do 20 stopni, z kolei przygotowanie ciepłej wody użytkowej byłoby ograniczone do 60 stopni.

Zakazy te miałyby dotyczyć zarówno firm, jak i gospodarstw domowych, a ich egzekwowanie należy do obowiązków kantonów. Naruszenia te mogą być karane jak wykroczenia.

Na razie te przepisy nie zostaną wprowadzone - ustawa o dostawach państwowych dopuszcza dotkliwą ingerencję w wolność gospodarczą w przypadku poważnego niedoboru towarów pierwszej potrzeby. Obecnie jednak dostawy gazu w Szwajcarii są zabezpieczone, wyjaśnia portal cire.pl.

Oszczędzanie energii w UE

We wrześniu 2022 roku ministrowie 27 krajów Unii zatwierdzili kryzysowe przepisy o obowiązkowych oszczędnościach zużycia energii elektrycznej w całej Unii o 5 proc. w godzinach szczytu. W zapisach jest także zobowiązanie zmniejszenia całościowego zużycia o 10 proc. w okresie od grudnia br. do marca 2023 roku (w porównaniu ze średnią z poprzednich lat) - jest to jednak zobowiązanie dobrowolne. 

Komentując propozycję KE, minister środowiska i klimatu Anna Moskwa wskazywała, że KE nie ma żadnych kompetencji, by zmuszać jakiekolwiek państwo do oszczędzania energii. Jednocześnie polscy rządzący zachęcają do ograniczania energii.

Tagi:

gaz

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

NIK skontrolowała biomasę. Widzi w niej potencjał dla produkcji energii

Czytaj więcej >

Energetyka

Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron apeluje do części klientów. Jeśli chcą płacić mniej za prąd, muszą zmienić umowy

Czytaj więcej >
Dostawcy kombinują, podwyżki ceny prądu stają się faktem

Energetyka

Rachunki za prąd będą wyższe pomimo zamrożenia cen

Czytaj więcej >
Program "Mój prąd" rozpocznie się już wkrótce. Fot. pxhere.com

Energetyka

Urząd Regulacji Energetyki wyzerował stawkę opłaty OZE

Czytaj więcej >

Energetyka

Biedaszyby w Wałbrzychu. Mieszkańcy wykopują węgiel z… ogródka

Czytaj więcej >