BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wraca VAT na gaz. Zdaniem ekspertów stawka mogłaby być niższa
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 08.12.2022 09:45

Wraca VAT na gaz. Zdaniem ekspertów stawka mogłaby być niższa

Mateusz Morawiecki
East News

Rząd podniesie stawki VAT na nośniki energii do 23 proc., bo rzekomo taki ruch wymusza Komisja Europejska. Tymczasem “Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że KE ustala jedynie minimalną stawkę.

Komisja Europejska domaga się przywrócenia stawki VAT

“Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że Komisja Europejska domaga się przywrócenia stawki VAT m.in. na gaz, ale określa jedynie jej minimalny próg na poziomie 5 proc. 

Tymczasem polski rząd podał jedynie, że musi podnieść stawkę, ponieważ domaga się tego KE. 

 – Wprowadzamy rozróżnienie od przyszłego roku, kiedy będziemy musieli przywrócić – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej – VAT na gaz – zapowiedział w listopadzie wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

W przesłanym do "RP" oświadczeniu Komisja Europejska podkreśliła, że „państwa członkowskie mogą zdecydować – w ramach dostępnego im zestawu narzędzi – o stosowaniu obniżonych stawek VAT na produkty energetyczne, o ile przestrzegają minimum 5 proc. progu określonego w unijnej dyrektywie podatku VAT”. Oznacza to, że wprowadzenie stawki 23 procent to już pomysł polskiego rządu.

 Jak wytłumaczył Łukasz Batory, szef działu energetyki w Kancelarii Modrzejewski i Wspólnicy sp.j., z którymi rozmawiała “RP”, Komisja Europejska nie narzuca państwu członkowskiemu podstawowej stawki VAT jako jedynej - do 1 stycznia 2030 roku można skorzystać z obniżonej stawki 5 proc. m.in. dla gazu.

Ceny gazu wzrosną mimo zamrożenia cen

 Jacek Sasin przyznał, że rząd chce zamrozić ceny gazu na poziomie z tego roku. W ramach rekompensaty najbardziej wrażliwym odbiorcom będzie przysługiwać refundacja zapłaconego VAT- do tej ulgi będą uprawnione osoby spełniające kryterium dochodowe dodatku osłonowego. Limit ten wynosi 2100 zł 2100 zł miesięcznie dla jednoosobowego gospodarstwa domowego i 1500 zł/os. dla wieloosobowego.

Choć ceny gazu mają zostać zamrożone, to i tak wzrosną przez to, że wróci 23 proc. stawka VAT. Wpływy z VAT są największym źródłem dla budżetu państwa.

Przy okazji Jacek Sasin pochwalił się, że Komisja wyraziła zgodę na utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność, o co zabiegał polski rząd. 

Tagi: VAT gaz