Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > PGNiG znacznie podnosi ceny. Tyle zapłacimy za gaz od 1 lipca
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.04.2024 12:17

PGNiG znacznie podnosi ceny. Tyle zapłacimy za gaz od 1 lipca

Palniki
Fot. Pixabay/PublicDomainPictures

Aktualne rozwiązania antyinflacyjne będą obowiązywały tylko do końca czerwca bieżącego roku. Od 1 lipca stawki pójdą w górę, a kieszenie Polaków mocno na tym ucierpią. Podwyżki wprowadzi także PGNiG i wiadomo już, ile wyniosą. Ile wkrótce trzeba będzie zapłacić za gaz? 

Już wkrótce duże zmiany w cenach energii

Jakiś czas temu rząd podjął decyzję, że zamrożenie cen energii zostanie przedłużone, ale tylko w pierwszej połowie bieżącego roku. W związku z tym, obecne rozwiązania wprowadzone w ramach tarczy antyinflacyjnej będą obowiązywały tylko do końca czerwca 2024 r.  

W związku z tym, od 1 lipca odbiorcy energii będą musieli liczyć się z podwyżkami. PGNiG również podniesie ceny gazu. Jeden z czytelników portalu Money.pl przesłał do redakcji list, z którego dowiadujemy się, o ile wzrosną rachunki Polaków.

Zobacz także: Kiedy ruszą wypłaty 14. emerytury? Wiadomo, ile wyniesie świadczenie

Prognozy waloryzacji rent i emerytur na 2025 r. Są szczegółowe wyliczenia

PGNiG wprowadza pokaźne podwyżki

Warto wspomnieć, że aktualne stawki obowiązujące w PGNiG są objęte ochroną taryfową. Cena gazu wynosi obecnie 24,62 gr brutto za kWh, co już wkrótce się zmieni. Okazuje się, że podwyżki, które zostaną wprowadzone 1 lipca będą naprawdę pokaźne. Stawka za gaz będzie na poziomie 35,79 gr brutto za kWh.

Jeżeli chodzi o opłaty abonamentowe, to w grupie W-1.1 cena wzrośnie z 4,06 zł miesięcznie do 4,12 zł. W przypadku gazu zaazotowanego dla podgrupy Lw będzie to podwyżka z 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh, a dla podgrupy Ls - z 24,62 gr/kWh do 36,29 gr/kWh.

Od 1 lipca rachunki za gaz będą sporo wyższe

Jak te podwyżki przełożą się na rachunki za gaz Polaków? Okazuje się, że od 1 lipca średni wzrost cen będzie wynosił 45 - 47 proc. Warto jednak zauważyć, że należy do tego doliczyć jeszcze stawki dystrybucyjne, które również będą wyższe. Wszystko to spowoduje, że należy spodziewać się rachunków za gaz wyższych o średnio 50-60 proc.

Co ważne, ostatnio poinformowano o wprowadzeniu specjalnego wsparcia finansowego dla Polaków. Chodzi o bon energetyczny, który będzie wynosił 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 400 zł dla 4-5 osobowego gospodarstwa oraz 600 zł dla gospodarstw 6 i więcej osobowych.