Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Nowe taryfy za gaz. Ceny pójdą w górę, znamy konkretną stawkę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.06.2024 14:43

Nowe taryfy za gaz. Ceny pójdą w górę, znamy konkretną stawkę

gaz
Fot. Pixabay/bou_dee

Urząd Regulacji Energetyki właśnie zatwierdził nową taryfę na gaz dla PGNiG. Od 1 lipca bieżącego roku ceny pójdą w górę. Znamy już konkretne stawki i wiemy, o ile wzrosną rachunki Polaków. Przedstawiamy szczegóły.

Ceny energii w górę od 1 lipca

Tylko do końca czerwca obowiązują aktualne regulacje antyinflacyjne, które do tej pory chroniły odbiorców energii przed gwałtownymi podwyżkami. Od 1 lipca bieżącego roku rozpocznie się stopniowe odmrażanie cen.

Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym. Nie ma uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego - podkreślił prezes URE, Rafał Gawin.

Zobacz także: Polacy szturmują galerie handlowe. Najnowsze dane mówią same za siebie

Polacy wyprzedają je na potęgę, ofert ciągle przybywa. Fatalne wieści

URE zatwierdził taryfę na gaz

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych. Stawki będą obowiązywały od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. Jak informuje URE, rachunki Polaków wzrosną średnio o około 20 procent. Stawka za gaz wzrośnie z 200,17 zł za MWh do 239 zł za MWh.

Wsparcie finansowe dla odbiorców energii

Warto wspomnieć, że rząd przewidział wsparcie finansowe dla Polaków, by nieco zrekompensować im podwyżki cen energii. Bon energetyczny będzie przysługiwał osobom, które otrzymują niskie dochody, więc będą obowiązywały limity zarobkowe:

  • 2500 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych, 
  • 1700 zł dla gospodarstw domowych wieloosobowych.

Nabór wniosków wystartuje już 1 sierpnia 2024 r. i będzie trwał do końca września 2024 r. Polacy będą mogli liczyć na wypłatę dodatkowego wsparcia w wysokości od 300 złotych do nawet 1200 złotych.