Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Emeryci

Emeryci

pieniądze
01.03.2023 10:54 Wyższe progi zarobkowe dla emerytów i rencistów. Uważaj, przekroczysz konkretny limit i stracisz świadczenie

Od  marca zmienią się limity dochodów dla emerytów i rencistów Pracujący emeryci i renciści, którzy nie osiągnęli ustawowego wieku emerytalnego, od 1 marca będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń. 

Nie złożysz dzisiaj dokumentu do ZUS i możesz stracić świadczenia z trzech ostatnich lat. Bardzo ważny termin dla pracujących emerytów
28.02.2023 13:37 Nie złożysz dzisiaj dokumentu do ZUS-u i możesz stracić świadczenia z trzech ostatnich lat. Bardzo ważny termin dla pracujących emerytów

Tylko do 28 lutego pracujący emeryci i renciści, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego, powinni złożyć do ZUS-u zaświadczenie o swoich przychodach. Przegapienie tego terminu może skutkować koniecznością zwrotu świadczeń nawet za okres trzech ostatnich lat.

Dodatek solidarnościowy nie dla wszystkich
27.02.2023 21:31 Wielkie ulgi dla seniorów. Lista zniżek z których mogą korzystać osoby po 60 roku życia

Seniorzy mogą liczyć na zniżki podczas każdej transakcji w całym kraju. Jest to możliwe dzięki ogólnopolskiej karcie seniora, którą można otrzymać w stolicy danego regionu.

500 plus: lepiej nie odkładaj złożenia wniosku o pieniądze na później
27.02.2023 16:38 Za kilka dni ruszają pierwsze wypłaty wyższych emerytur

Już w środę 1 marca ruszy pierwsza transza wypłat zwaloryzowanych emerytur i rent. Coroczna waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. 

pieniądze
26.02.2023 16:37 Ważne i duże zmiany w emeryturach. Wejdą w życie już za kilka dni

ZUS corocznie przeprowadza waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Robi to, aby dostosować ich wartość do bieżącej wartości pieniądza. W tym roku, od 1 marca, świadczenia zostaną podwyższone o 14,8%. 

Biznes Info
23.02.2023 20:06 1000 zł dodatku do emerytury. Wyjaśniamy kto może otrzymać pieniądze

Osoby, które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie posiadają wystarczających środków do życia, mają prawo do otrzymania specjalnego świadczenia nieskładkowego noszącego nazwę "Mama 4+".

Jarosław Kaczyński zażartował z LGBT. "Byłem mężczyzną, a teraz jestem kobietą"
23.02.2023 18:06 ZUS przelewa Kaczyńskiemu pokaźne kwoty. Prezes na pewno nie może marudzić

Emerytura lidera PiS - Jarosława Kaczyńskiego - jak zapewne większość Polaków się domyśla, niska nie jest. Przez większość swojego dorosłego życia był posłem lub sprawował inne wysokie stanowiska polityczne. Jego zarobki oraz odprowadzane składki były więc wysokie.

None
23.02.2023 09:22 Dożywotnie świadczenie dla wybranych seniorów. Spory zastrzyk gotówki

Polski rząd od kilku lat aktywnie wspiera politykę prorodzinną, a także dba o emerytów i rencistów, wypłacając popularne „trzynastki”. Jednak nie tylko na takie pieniądze mogą liczyć seniorzy. Warto zainteresować się również pewnym świadczeniem uzupełniającym, którego wysokość w tym roku wzrosła. 

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)
21.02.2023 19:57 Od marca emerytury i renty będą wyższe o prawie 15%

Każdego roku świadczenia emerytalno-rentowe są poddawane procesowi waloryzacji, czyli dostosowania ich wysokości do aktualnej wartości pieniądza. Od 1 marca bieżącego roku, świadczenia te zostaną podwyższone o 14,8%. 

pieniądze
18.01.2023 10:47 Świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od marca 2023 roku wyższe kryterium dochodowe

W 2023 roku zmieniły się kryteria przyznawania świadczenia zwanego potocznie “500 plus dla seniora”. Wzrósł próg dochodowy przy którym będzie można otrzymać świadczenie.

pieniądze ZUS
29.12.2022 14:34 ZUS przypomina. Im dłuższa praca, tym wyższa emerytura

ZUS przypomina, że im dłuższa praca, tym wyższa emerytura. Rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska- Matis podaje, ile wynoszą najwyższe emerytury w województwie dolnośląskim.

emeryci
06.12.2022 16:01 Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 roku emeryci i renciści będą mogli korzystać z elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty, dodając ją do aplikacji mObywatel.Legitymacja emeryta-rencisty jest ważnym dokumentem, który wydaje ZUS. Na jej podstawie seniorzy mogą korzystać z wielu zniżek i ulg, m.in. w komunikacji miejskiej czy w aptekach(tańsze leki).Do tej pory legitymacja była dostępna wyłącznie w formie papierowej, co oznaczało konieczność noszenia jej przy sobie. Od 1 stycznia 2023 roku będzie można ją dodać do aplikacji mObywatel, co umożliwi korzystanie z niej w formie elektronicznej.Po dodaniu do aplikacji będzie można ją wyświetlać na telefonie, gdy będzie potrzebna do uzyskania zniżek czy ulg.Elektroniczna legitymacja ma wiele zalet w porównaniu z wersją papierową. Po pierwsze, jest wygodniejsza w użytkowaniu, ponieważ nie trzeba jej fizycznie nosić przy sobie. Po drugie, jest bardziej bezpieczna, ponieważ nie można jej zgubić ani skopiować.Warto pamiętać, że elektroniczna legitymacja nie zastąpi wersji papierowej, a jedynie umożliwi jej wyświetlanie na ekranie telefonu. W niektórych sytuacjach, np. podczas kontroli dokumentów, może być wymagana wersja papierowa. Dlatego też warto mieć ją przy sobie.Aby skorzystać z elektronicznej legitymacji, należy posiadać aplikację mObywatel, która jest dostępna za darmo w sklepach z aplikacjami. Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemem Android i iOS.

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)
11.10.2022 11:15 Rząd chce sypnąć pieniądze na zatrudnianie emerytów. Nawet 1800 zł

Rząd chce zachęcić do pracy osoby w wieku emerytalnym. Wsparcie trafi jednak nie do seniorów, ale do firm, które zatrudnią starszych pracowników, podaje “Fakt”.

Waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku będzie niewielka
30.08.2022 18:19 Naukowcy rozwikłali tajemnice biologicznie nieśmiertelnej meduzy. Mogą one zapobiec procesowi starzenia się u ludzi, a być może nawet go cofnąć

Naukowcy z Hiszpanii rozszyfrowali genom gatunku meduzy zwanego turritopsis dohrnii, która jest biologicznie nieśmiertelna. Potrafi w dowolnej chwili się ‘’zresetować’’ i cofnąć swój organizm do poprzednich, młodzieńczych faz rozwoju.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Rząd spieszy z kolejnym 500 plus. Dostać mają emeryci

500 plus dla niepełnosprawnych i niesamodzielnych, którzy dostają najmniej, ale także i dla seniorów - z tym projektem władza pędzi przez cały proces ustawodawczy. Szykowane naprędce prawo zakłada, że niepełnosprawni z dochodem mniejszym niż 1100 złotych, czyli 975 złotych a rękę, dostaną 500 plus od państwa. Takim samym kryterium dochodowym objęci zostaną seniorzy w wieku 75 lat i wyżej.INNPoland pondaje również, iż wiadomo już, ile dokładnie takich osób jest w Polsce. Zgodnie z danymi przekazanymi przez portal, w kraju jest około pół miliona osób, które będą się łapać na nowe 500 plus, z czego 110 tys. to właśnie emeryci z niskim dochodem. Niepełnosprawni, by zyskać pieniądze z nowego programu socjalnego, będą musieli złożyć wniosek oraz przedstawić oświadczenie o niesamodzielności.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 500 plus dla emerytów jeszcze w tym roku! Warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku

500 plus dla niepełnosprawnych, które ruszy jeszcze w 2019 roku, może zostać przyznane również emerytom i rencistom. Ubiegać się o te świadczenie mogą seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)
25.02.2022 01:00 Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich wypłat z ZUS muszą rozliczyć się do końca lutego

Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich wypłat z ZUS, muszą pamiętać by do końca lutego poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach. Chodzi między innymi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy też przychody z prowadzenia działalności gospodarczej.Konieczność rozliczenia swoich dochodów z ZUS dotyczy wyłącznie osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, czyli kobiet poniżej 60 i mężczyzn poniżej 65 roku życia. Pozostali mogą dorabiać bez ograniczeń. Renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta/65 lat mężczyzna), a osiągnęli w zeszłym roku dodatkowy przychód, są zobowiązani poinformować ZUS o uzyskanych kwotach wynagrodzeń. – Co roku muszą to zrobić maksymalnie do końca lutego. Rozliczenie z dodatkowego przychodu dotyczy także wcześniejszych emerytów i rencistów, którzy w ubiegłym roku pracowali za granicą. Otrzymane dodatkowe zarobki mogą dotyczyć np. prowadzenia działalności gospodarczej, umowy o pracę, umowy zlecenia, czy też przychodów z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej – informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanych przez ZUS pieniędzy. Według rzeczniczki, rozliczenie może być rocznie lub miesięcznie w zależności od tego, co jest dla emeryta lub rencisty korzystniejsze. – Żeby to było możliwe trzeba przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Takie dokumenty wystawiają pracodawcy – wyjaśnia Kowalska-Matis. – Zaś osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą napisać i złożyć oświadczenie samodzielnie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – dodaje rzeczniczka.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)
23.02.2022 01:00 Od marca można dorobić więcej na wcześniejszej emeryturze lub rencie

ZUS poinformował, że już od marca wzrastają limity dla dorabiających emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli jeszcze ustawowego wieku emerytalnego. Takie osoby będą mogły dorobić teraz więcej pieniędzy bez ryzyka zmniejszenia świadczenia z ZUS. – Od marca wcześniejsi emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić do wypłacanych świadczeń – przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (2)
17.02.2022 01:00 W 2022 r. emerytury i renty wzrosną o 7 proc.

Od 1 marca 2022 r. emerytury i renty będą wyższe równo o 7 procent. Tyle wyniesie tegoroczna waloryzacja. Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas. W kwietniu seniorzy dostaną też tzw. trzynastki. W marcu emeryci czekają na większe wypłaty z ZUS. W tym roku będą one wyższe aż o 7 proc. Pierwsze zwaloryzowane wypłaty zobaczą seniorzy na swoich kontach już 1 marca. – W 2022 roku oficjalnie opublikowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 107 proc. Wysokość tego wskaźnika zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeżeli chcemy sami sprawdzić o ile wzrośnie nam emerytura lub renta wystarczy pomnożyć je przez wartość wskaźnika - wyjaśnia. Na przykład:, jeśli w lutym 2022 roku czyjaś emerytura wynosiła 2000 zł brutto, to w marcu wzrośnie o 140 zł brutto (wg wzoru: 2000 zł x 107% = 2140 zł brutto). – Waloryzację przeprowadzamy, co roku z urzędu, więc nie wymaga ona żadnych wniosków od naszych seniorów – wyjaśnia Kowalska-Matis Rzeczniczka zapewnia, że każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. – Do decyzji dotyczących wysokości wypłat po waloryzacji dołączymy też decyzję o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości wypłat będzie można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – mówi Kowalska-Matis. W ZUS waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe, m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2022 roku.

pieniądze (1)
12.02.2022 01:00 W marcu podwyżki dla emerytów. Ministerstwo podało stawki

1 marca br. emerytury i renty pójdą w górę. Według obowiązujących dzisiaj przepisów świadczenia wzrosłyby o 5,7 proc. Wskaźnik waloryzacji wzrośnie o 7 proc. Najniższa emerytura wyniesie 1338,44 zł brutto. To wzrost o 87,56 zł. Dodatkowo w drugiej połowie roku wypłacona zostanie ponownie czternasta emerytura. Podało dziś Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W komunikacie ogłoszono, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2022 roku wynosi 107 proc. To oznacza, że od marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności oraz renta rodzinna wzrośnie z kwoty 1250,88 zł do 1338,44 zł brutto, czyli o 87,56 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z kwoty 938,16 zł do 1003,83 zł brutto - to o 65,67 zł więcej. – Dla napiętych budżetów emerytów i rencistów kilkuprocentowa inflacja może być trudniejsza do udźwignięcia niż inflacja dla osób czynnych zawodowo. Chcąc w większym stopniu zabezpieczyć sytuację finansową seniorów, zmieniamy rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lipca 2021 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2022 r., ustalając wysokość tego zwiększenia na poziomie 63,33 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń – zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.Jak wyjaśnia szefowa resortu rodziny, zmiana ta spowoduje większy wzrost świadczeń emerytalno-rentowych i wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom wszystkich emerytów i rencistów.

pieniądze (2)
12.02.2022 01:00 14. emerytury jednak będą wypłacone w tym roku. Premier podał termin

Rząd ogłosił zmiany w emeryturach. Powiedzieli co dalej z wypłatami tzw. 14. emerytury, która miała być świadczeniem jednorazowym. Szef rządu zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej, że w 2022 r. jesienią lub późnym latem zostanie wypłacona 14 emerytura na podobnych zasadach, jak w 2021 r. – W tym roku latem lub jesienią emeryci otrzymają czternastą emeryturę – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował również, że świadczenia emerytalne wzrosną od 1 marca o 7 proc. Zgodnie z zapowiedzią Morawieckiego, od 1 marca 2022 roku najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności oraz renta rodzinna wzrośnie z kwoty 1250,88 zł do 1338,44 zł, czyli o 87,56 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z kwoty 938,16 zł do 1003,83 zł – to o 65,67 zł więcej. Waloryzacja ma być wyższa niż minimalny wymagany prawem wskaźnik, który wyniósł po 2021 r. 5,7 proc. Świadczenia seniorów wzrosną o 7 proc., co jest rekordową waloryzacją w ostatnich kilkudziesięciu latach.W kwietniu rząd ma zacząć wypłacać 13. emerytur.

ZUS-pieniadze
07.02.2022 01:00 13. i 14. emerytura nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego

Kwoty 13. emerytury i 14. emerytury nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego i w konsekwencji kwoty te nie mają wpływu na przyznanie dodatku osłonowego – przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Ministerstwo podkreśliło, że kwoty 13. i 14. emerytury nie wliczają się do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego i w konsekwencji nie mają wpływu na jego przyznanie. Resort wskazał, że wyłączenie tych kwot wynika z art. 10 ustawy o dodatku osłonowym odpowiednio pkt 1 oraz pkt 2. Wprowadzenie powyższego wyłączenia do porządku prawnego wynikało ze szczególnego charakteru dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów. Celem zarówno 13. emerytury wypłacanej corocznie wszystkim świadczeniobiorcom, jak i 14. emerytury, która wprowadziła jednorazowe świadczenie (wypłacone w listopadzie 2021 r.) w wysokości najniższej emerytury dla osób, których emerytura/renta nie przekraczała kwoty 2900 zł (z zachowaniem zasady złotówka za złotówkę do wysokości najniższej emerytury) ma być poprawa sytuacji finansowej emerytów i rencistów, w tym w szczególności świadczeniobiorców pobierających niskie emerytury i renty.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (2)
01.02.2022 01:00 Waloryzacja rent i emerytur coraz bliżej 6 proc. To może być rekordowy rok

Waloryzacji rent i emerytur idzie w kierunku 6 proc., jednak prawdziwy wskaźnik podam w rozporządzeniu po 7 lutego – przekazała we wtorek 1 lutego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent poznamy po podaniu przez prezesa GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r. W ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura ma wzrosnąć o 61,17 zł do 1312,05 zł. Wzrost wypłat emerytur i rent z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinien był rekordowy. Jednak nie powinno się zapominać o inflacji, która również bije rekordy.W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura ma wzrosnąć o 61,17 zł do 1312,05 zł. W ubiegłym tygodniu GUS opublikował dane, z których wynika, że inflacja emerycka wyniosła w 2021 roku 4,9 procent. Jak wcześniej informował resort rodziny, ze względu m.in. na wzrost inflacji, rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego. Minister Marlena Maląg pytana na konferencji prasowej o wstępne dane w tym zakresie powiedziała, że waloryzacja "idzie w kierunku 6 proc.". – Waloryzacja rent i emerytur będzie się odbywała od tej kwoty, na której emeryci skorzystają. Prawdziwy wskaźnik podam w rozporządzeniu. Myślę, że po 7 lutego będziemy znali dokładne dane i wtedy w przestrzeni publicznej podamy informacje – dodała minister. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia te podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Do 7. roboczego dnia lutego ogłaszany jest realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

pilne zus
25.01.2022 01:00 Ponad 4,5 tys. zł brutto emerytury honorowej. Nie wszyscy mogą ją jednak dostać

Każdy stulatek może liczyć na specjalny dodatek za wiek. Osobom, które ukończyły 100 lat przysługuje dodatkowa emerytura (tzw. honorowa) w wysokości ponad 4,5 tys. zł brutto (3732,29 zł netto). Jest ona wypłacana z urzędu.Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” jest różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jeszcze do końca lutego tego roku ta specjalna emerytura dodatkowo wynosi: 4512,41 zł brutto (3732,29 zł netto). Wysokość kwoty dla 100 latków jest ustalana każdego roku od marca do lutego, dlatego nie ma jeszcze informacji, jaka będzie nowa kwota od 1 marca tego roku. Rok wcześniej (2020) było to 4294,67 zł brutto a dwa lata temu 3 731,13 zł. brutto. – Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna „emerytura dla stulatków” jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

pilne pieniądze
13.01.2022 01:00 ZUS podał termin, kiedy zwróci emerytom i rencistom nadpłacony podatek

Osoby, które dostają rentę lub emeryturę w wysokości od 4 920 do 12 800 zł dostaną w lutym zwrot nadpłaconego podatku. Odbędzie się to z urzędu i automatycznie, nie trzeba składać do ZUS żadnych wniosków. Emeryci, którzy dostali mniejsze wypłaty już w lutym dostaną zwrot nadpłaconego podatku. – Zwrot zostanie dokonany z tzw. automatu, nie potrzebny jest żaden wniosek w tej sprawie. Apeluję, więc o to żeby do nas niepotrzebnie nie przychodzić tylko czekać cierpliwie na lutową wypłatę – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Zgodnie z rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia na zmianach w składce zdrowotnej nie stracą osoby pobierające świadczenia w wysokości od 4920 zł do 12 800 zł. Stanowią one ok. 6 proc. wszystkich emerytów i niecałe 2 proc. rencistów. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla ponad 8 mln, czyli prawie 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów, których wypłaty są nie wyższe niż 4920 zł brutto, od stycznia na „rękę” dostaje więcej. Miesięczny wzrost comiesięcznej wypłaty w tej grupie świadczeniobiorców wynosi do 180 zł. Rzeczniczka dodaje, że wypłaty wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie dostaje 3,7 mln emerytów, (czyli 62 proc. ogółu) oraz 1,4 mln rencistów, (czyli 75 proc. ogółu). Osoby te nie zapłacą podatku dochodowego. – Na zmianach nie stracą osoby, których comiesięczny przychód mieści się w widełkach od 4920 zł do 12 800 zł. Stanowią one ok. 6 proc. wszystkich emerytów i niecałe 2 proc. rencistów – wyjaśnia Kowalska-Matis. – W stosunku do tej grupy świadczeniobiorców, czyli dla tych 421 tys. w lutym wraz ze standardową wypłatą nastąpi zwrot nadpłaconej zaliczki z tytułu podatku dochodowego – zapewnia.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (2)
10.01.2022 01:00 Emeryci, którzy dostali niższe świadczenia dostaną wyrównania. Wiadomo, też co z czternastymi emeryturami

Emeryci, którzy na skutek wprowadzenia zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu dostali niższe świadczenia w lutym mają otrzymać wyrównania – ogłosiła w poniedziałek podczas konferencji prasowej szefowa resortu rodziny Marlena Maląg. Zapewniła też, że nie trzeba składać w tej sprawie żadnych wniosków. Rząd w poniedziałek zorganizował kolejną konferencję dotyczącą m.in. Polskiego Ładu i programów społecznych. Wzięli w niej udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, rzecznik prasowy rządu Piotr Müller i prezes ZUS Gertruda Uścińska.– Rząd Prawa i Sprawiedliwości sukcesywnie stwarza takie warunki, by emeryci mieli godne świadczenia, by jesień życia przebiegała spokojnie – powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Dla emerytów, którzy pobierają emerytury do wysokości 12 800 złotych, Polski Ład będzie neutralny. Osoby, które dostały niższe emerytury dostaną wyrównania już w lutym – zaznaczyła Marlena Maląg.Podczas konferencji prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska powiedziała, że dla prawie 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów, którzy pobierają z systemu powszechnego świadczenie w kwocie do 4,9 tys. zł brutto od stycznia wypłata na rękę jest wyższa. Wzrost wynosi o 1 zł do 180 zł. Prezes ZUS potwierdziła, że w przypadku osób pobierających emerytury i renty powyżej kwoty 12,8 tys. zł brutto miesięcznie od stycznia wypłata jest niższa o kilka procent. – Naszym celem była i jest poprawa sytuacji emerytów, którzy pobierają najniższe świadczenia. Porównując 2021 r., gdzie najniższa emerytura wynosiła 1250,80 zł do 2015 r., kiedy minimalna emerytura to było 880 zł – powiedziała Marlena Maląg.

biznesinfo-1 (1)
10.01.2022 01:00 ZUS korzystniej przeliczy pieniądze emerytów. Wielu zyska 1776 zł

Emeryci i renciści, których wysokość emerytury lub renty mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł. będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Wraz z wypłatą za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku – podał ZUS. W piątek 7 grudnia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość emerytur lub rent mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach. – To oznacza, że dla tej grupy osób wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, bo emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Takich osób jest zaledwie 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów, dostających pieniądze z ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Według rzeczniczki, nowa wysokość kwoty „na rękę” będzie obowiązywała już od lutego a osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie.