BiznesINFO.pl
Sanatoria otworzą się już 11 marca. NFZ przypomina o obostrzeniach

ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Obostrzenia żegnają sanatoria. Za tydzień otwarcie całej branży

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Obostrzenia zostaną poluzowane, dzięki czemu sanatoria otworzą się ponownie po czterech miesiącach - już 11 marca. Narodowy Fundusz Zdrowia podaje zasady przyjmowania pacjentów. Zła wiadomość jest taka, że kuracjusze będą musieli liczyć się z wyższ

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy otworzą się sanatoria

  • Jakie obostrzenia będą obowiązywały w uzdrowiskach

  • O ile droższy będzie pobyt w sanatorium

Sanatoria otworzą się już 11 marca

Dzięki poluzowaniu obostrzeń sanatoria otworzą się już 11 marca. Leczenie w uzdrowisku będzie możliwe na podstawie skierowania potwierdzonego przez oddział wojewódzki NFZ. Pobyt ma być całkowicie bezpieczny, dzięki ścisłemu reżimowi sanitarnemu, które zapewnią uzdrowiska.

NFZ podkreślił, że cały personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony. Ponadto sanatoria spełniają restrykcyjne normy sanitarne Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Darmowe testy na koronawirusa

Pacjenci, którzy będą chcieli skorzystać z leczenia w sanatorium, będą musieli spełnić jedno z dwóch wymagań. Pierwsze z nich to mieć negatywny wynik testu na koronawirusa, przyszły kuracjusz może także udowodnić, że przyjęte wcześniej zostały dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Ważną informacją jest jednak to, że za wykonanie testów zapłaci NFZ.

Pacjenci będą musieli poddać się badaniu najwcześniej cztery dni przed terminem rozpoczęcia leczenia w uzdrowisku we wskazanych przez NFZ punktach drive-thru. Informacje o terminie i miejscu wykonania testu ma być przekazana pacjentom w wiadomości SMS przez system e-Kolejka.

Przyszli kuracjusze udający się na testy nie będą potrzebowali żadnego skierowania, a o wyniku zostaną poinformowani przez uzdrowisko, które telefonicznie skontaktuje się z pacjentami i potwierdzi rozpoczęcie leczenia.

[EMBED-11]

Za pobyt w sanatorium zapłacimy więcej

NFZ zdecydowało się podwyższyć ceny trzytygodniowego turnusu w sanatorium, co oznacza koszty wyższe od 14,70 zł do 58,80 zł, podaje DGP.

Projekt, który znajduje się w tej chwili w fazie konsultacji, wprowadzi zmiany w załączniku nr 2 do rozporządzenia z 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego.

Jak tłumaczy NFZ powodem wzrostu kosztów pobytu w sanatorium są rosnące ceny żywności, energii elektrycznej, wody, środków czystości i usług konsumpcyjnych. Nowe stawki pobytu określono w załączniku do projektu rozporządzenia:

31 zł za dzień pobytu w pokoju jednoosobowym z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym w I sezonie rozliczeniowym (czyli od 1 października do 30 kwietnia) i 38,9 zł w II sezonie (czyli od 1 maja do 30 września), 11,9 zł lub 14,1 zł za pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym” - napisano w projekcie. Aktualnie obowiązują stawki w wysokości 28,8 i 36,1 zł w przypadku pokojów jednoosobowych i 11 zł oraz 13,1 zł za zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych.

Ostatnia podwyżka za pobyt na leczeniu w sanatorium wynosiła 5 proc. i miała miejsce w 2014 roku, przypomina DGP. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, ceny wzrosną o 3,4 proc.

Tagi:

LockdownObostrzeniaemeryci

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >