BiznesINFO.pl
Pixabay/congerdesign

Pixabay/congerdesign

14. emerytura może odejść. Rząd nie będzie tyle płacił

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Czternasta emerytura trafi do emerytów już na jesieni. Zasady przyjęte przez rząd wskazują, że ma to być wypłata jednorazowa. Z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2021-2024 wynika, że władza faktycznie zamierza trzymać się swojej decyzji. Seniorzy będą musieli zadowolić się „tylko” trzynastką.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co na temat emerytur mówi Wieloletni Plan Finansowy Państwa

  • Jaką deklarację w sprawie senioralnych dodatków złożył Andrzej Duda

  • Ile wynosi maksymalna czternasta emerytura

Czternasta emerytura tylko w 2021 r.

Czternasta emerytura to drugi dodatek, który na ręce seniorów przekaże państwo. Prace nad wprowadzeniem nadprogramowego świadczenia zostały zakłócone przez pandemię, ale na początku marca tego roku prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał ustawę o nowym dodatku.

Dokument wskazuje, że czternasta emerytura będzie świadczeniem jednorazowym. Jednak z uwagi na fakt, że rząd PiS wyjątkowo chętnie rozdaje pieniądze seniorom pojawiły się podejrzenia, że być może czternasta emerytura zostanie przedłużona o kolejne lata, tak jak trzynasta.

Z odpowiedzią na to nurtujące pytanie przychodzi Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2021-2024. Super Express podaje, że dokument rządowy, który został wysłany do Komisji Europejski, nie zakłada dalszych wypłat czternastki. Zatem seniorzy będą mogli liczyć tylko na trzynastą emeryturę, której coroczna wypłata jest zagwarantowana w ustawie.

Czy to oznacza, że zbliża się nieuchronny koniec dodatków dla seniorów? W trakcie kampanii wyborczej ubiegający się reelekcję Andrzej Duda zapowiadał, że państwo nadal będzie wspierało emerytów.

- Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący - przekonywał prezydent w trakcie wiecu w Żyrardowie. Jak na razie nie ma żadnych decyzji w sprawie kolejnych dodatków.

Czternasta emerytura w pełnej wysokości tylko dla niektórych

Czternasta emerytura trafi do osób, które będą posiadały prawo do długoterminowych świadczeń wymienionych w ustawie na dzień 30 października 2021 r. Wśród nich znajdują się m.in. renty i emerytury w systemie powszechnym, renty socjalne czy świadczenia przedemerytalne.

Kwota dodatku wynosi 1250,88 zł brutto (1022,30 zł netto). Jednak nie każdy uprawniony do nadprogramowego świadczenia będzie mógł liczyć na tak duże pieniądze. Najwyższa kwota trafi bowiem tylko do tych osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Według oficjalnych wyliczeń takich seniorów jest 7,9 mln osób.

Co z pozostałym milionem osób, którym należy się czternasta emerytura? Ich dodatek zostanie pomniejszony zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Zatem emeryt, który co miesiąc pobiera z ZUS 3000 zł dostanie czternastkę w wysokości 1150,88 zł brutto. Zastosowanie tego mechanizmu sprawi, że znajdą się także seniorzy, którzy dodatku nie otrzymają wcale. Na czternastkę nie mogą liczyć osoby, których regularna emerytura wynosi 4150 zł brutto.

Kiedy czternasta emerytura trafi do seniorów? Wypłata jest zaplanowana na listopad 2021 r. TVN24 podaje, że w przypadku osób, które pobierają świadczenia i zasiłki przedemerytalne pieniądze wpłyną na konto dopiero w grudniu. Z kolei seniorzy pobierający co kwartał świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników będą musieli poczekać na czternastkę aż do stycznia 2022 r.

Warto pamiętać, że czternasta emerytura to świadczenie wypłacane z urzędu. Zatem nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków, aby otrzymać pieniądze od państwa. Według oficjalnych wyliczeń wypłata kolejnego senioralnego świadczenia będzie kosztowała nas 11,4 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

Czternasta emeryturaemeryciTrzynastka

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >