BiznesINFO.pl
Rząd chce, żebyśmy pracowali dłużej

Jakub Kaminski/East News

Gowin zachęca Polaków do dłuższej pracy. Rząd przygotował specjalne profity

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Nowy Ład zapoczątkuje rewolucję w obrębie podatków. Jednym z celów rządu ma być zachęcenie Polaków do dłuższej pracy. Wicepremier Jarosław Gowin zdradził, że seniorzy, którzy będą kontynuowali wykonywanie obowiązków zawodowych mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego będą mogli liczyć na przywileje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy Nowy Ład zostanie zaprezentowany

  • Jakie jest stanowisko Jarosława Gowina na temat zachęt dla seniorów

  • Co na ten temat mówi Krajowy Plan Odbudowy

Nowy Ład również dla seniorów. Czy będzie opłacało się pracować dłużej?

Nowy Ład to program społeczno-gospodarczych reform, który ma ułatwić wychodzenie z koronakryzysu i zapewnić obiecujący start w przyszłość. Oficjalna prezentacja programu, nad którym pracuje rząd PiS, miała odbyć się w marcu 2021 r. Jednak z uwagi na pandemię wydarzenie zostało przeniesione na bliżej nieokreślony termin. Radio Zet nieoficjalnie ustaliło, że rząd przedstawi Nowy Ład już w najbliższą sobotę 15 maja.

Czego możemy spodziewać się po nowym programie? Nowy Ład ma koncentrować się na 10 obszarach: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025 oraz Złota jesień życia. Jednak na razie nie wiadomo, co kryje się pod tymi enigmatycznymi hasłami i jak przełomowy będzie Nowy Ład.

Jednak rąbek tajemnicy uchylił wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z „Pulsem Biznesu”. Minister zdradził, że Nowy Ład prawdopodobnie będzie zawierał zachęty dla seniorów, aby podejmowali pracę nawet po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (kobiety - 60 lat, mężczyźni - 65 lat).

Na czym miałoby to polegać? Gowin zadeklarował, że wykluczone jest wydłużenie wieku emerytalnego. Jego partia – Porozumienie, optuje za tym, aby Nowy Ład został wzbogacony o rozwiązania podatkowe skierowane do pracujących emerytów. Minister podkreślił, że jego partia jest aktywnie uczestniczy w pracach nad programem, ponieważ Nowy Ład nie będzie dziełem wyłącznie partii PiS, a całej Zjednoczonej Prawicy.

Nowy Ład zdubluje Krajowy Plan Odbudowy?

Co ciekawe, zachęty do podejmowania aktywności zawodowych dla emerytów pojawiły się już w Krajowym Planie Odbudowy, który został wysłany do Komisji Europejskiej. W dokumencie rząd proponuje obniżenie podatków dla pracujących seniorów.

TVN24 donosi, że emerytom miałaby przysługiwać ulga podatkowa. Na razie nie określono jej wysokości, ale ma być wystarczająco wysoka, aby zachęcać do dalszej pracy.

Zgodnie z KPO ulga podatkowa nie trafi bezpośrednio do seniorów, a na Indywidualne Konto Emerytalne. Oznacza to, że środkami uzyskanymi ze zwolnienia będzie można zarządzać dopiero na emeryturze.

Kto będzie mógł skorzystać z ulgi? W KPO czytamy, że do zwolnienia podatkowego będą kwalifikowały się osoby pracujące w wieku emerytalnym, które nie pobierają senioralnego świadczenia. Niewykluczone, że Nowy Ład będzie zawierał podobne rozwiązania.

Skąd pieniądze na mieszkania? Gowin uspokaja

Wicepremier skomentował nie tylko Nowy Ład, lecz także kwestię mieszkań. Portal money.pl podaje, że w KPO na ten cel zarezerwowano 1,2 mld euro. Jednak nie wiadomo, czy sięgniecie po unijne pieniądze na mieszkania będzie możliwe. - KE co do zasady uznaje, że budowa mieszkań jest zadaniem państwa, dlatego pieniądze z KPO mogą być przeznaczone na renowację czy rewitalizację, a nie budowę - tłumaczył Gowin.

Jednak minister zadeklarował, że nawet jeśli nie będzie funduszy na politykę mieszkaniową w KPO to środki i tak się znajdą. Źródłem finansowania miałby być budżet państwowy. - Cel 75 tys. mieszkań jest realny - zapewnił wicepremier.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >