BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Stanisław Szwed o czternastej emeryturze: to świadczenie jednorazowe

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Czternasta emerytura to jedna z fundamentalnych obietnic wyborczych Andrzeja Dudy. Emeryci, którzy liczyli na to, że pieniądze będą płynąć do nich co roku mogą się zdziwić. Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed rozwiał wszelkie wątpliwości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura

  • czy świadczenie będzie wypłacane co roku

  • ile wyniesie czternastka

Czternasta emerytura tylko raz

Czternasta emerytura powędruje do polskich seniorów już w listopadzie lub grudniu - wynika z najnowszych zapowiedzi wiceministra rodziny i polityki społecznej, Stanisława Szweda. W przypadku tego świadczenia jest jeden haczyk.

Trzynasta emerytura to świadczenie przysługujące każdemu seniorowi, który posiada prawo do pobierania m.in.: emerytury, renty renty socjalnej oraz świadczenia przedemerytalnego. Na podobnych zasadach zostanie wypłacona czternastka.

Oba świadczenia wypłacane są w wysokości najniższej emerytury, tj. 1250,88 zł brutto. Trzynastki podlegają corocznej waloryzacji, jednakże ta ominie czternaste emerytury. Dlaczego?

Na to pytanie odpowiedział wiceszef resortu. W programie "Money. To się liczy" powiedział, że jest to świadczenie jednorazowe. - Wypłacimy te emerytury tylko w tym roku: w listopadzie lub grudniu - skwitował.

Czternasta emerytura - kto mija się z prawdą?

Przypomnijmy, że ustawę wprowadzającą czternastki w Dzień Kobiet, tj.: 8 marca podpisał prezydent Andrzej Duda. Co więcej, jako kandydat ubiegający się o reelekcję obiecał seniorom wypłatę czternastych emerytur.

Wszak z ust Andrzeja Dudy nie padło nic o tym, że świadczenie miałoby być przyznawane cyklicznie, ale zapowiedzi na to wskazywały. Przypomnijmy, że na jednym ze spotkań wyborczych mówił: - Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura.

Większość seniorów miała nadzieję na to, że czternasta emerytura zasili ich portfel każdego listopada. Przypomnijmy, że czternasta emerytura zostanie wypłacona także na zmodyfikowanych zasadach.

- Różni się od trzynastki limitem, uprawniającym do otrzymania emerytury. On jest ustanowiony na poziomie 2,9 tys. zł - tłumaczył Stanisław Szwed. Dodał, że w przypadku przekroczenia tej kwoty będzie obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę".

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Zakupy w hipermarkecie Carrefour - stoisko z rybami

Podatek od mięsa uderzy w kieszenie konsumentów. Branżę "dociśnie" też zakaz reklam

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Czternasta emeryturaemerycipieniądze

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >