BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons/Henryk Borawski, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30413583

ZUS rekomenduje rozliczenia bezgotówkowe. Seniorzy zachęcani do korzystania z bankowości elektronicznej

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego część osób w dalszym ciągu pobiera świadczenia w gotówce

  • Jak zmienić sposób wypłaty pieniędzy z ZUS

  • O czym należy pamiętać, korzystając z internetowego konta bankowego

ZUS stawia na internet i zachęca seniorów do świadczeń bezgotówkowych

ZUS od lat oferuje wypłatę świadczeń nie tylko w formie tradycyjnej, lecz także przelewem na konto bankowe. Radio Zet podaje, że nie wszyscy seniorzy podążają za postępującą cyfryzacją. Co trzeci senior wybiera odbiór pieniędzy od listonosza, a nie internetowo.

Z badań przeprowadzonych przez ZUS wynika, że bardzo często taka decyzja jest związana z brakiem wiedzy na temat korzystania z rachunku bankowego. Dla większości seniorów bankowość elektroniczna to prawdziwe wyzwanie. Dlatego też ZUS przygotował kampanię „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”, aby zachęcić swoich klientów do odbierania świadczeń w formie bezgotówkowej.

„Chcemy aby nasi klienci swobodnie i bez lęku korzystali z rachunków bankowych. Dysponowali swoimi pieniędzmi, nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa. Pobierali na konto swoje świadczenia, płacili  rachunki oraz robili zakupy on-line”, czytamy na stronie rządowej.

Jak zmienić sposób wypłaty świadczenia z ZUS?

Każdy, kto zdecyduje się na zmianę formy pobierania pieniędzy z ZUS powinien złożyć wniosek EZP (o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce). Można go wypełnić odręcznie i zanieść do najbliższej placówki ZUS.

Alternatywną metodą jest przesłanie zgłoszenia przez internet. W tym celu należy skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Przedkładanie wniosku o kodzie ER-WZD-01 składa się z czterech kroków.

Na początku należy zalogować się na konto w PUE ZUS. Następnie trzeba przejść do zakładki „ogólny”, „ubezpieczony” lub „świadczeniobiorca”. W dalszej kolejności klient powinien wybrać z bocznego menu opcję „dokumenty i wiadomości”, a potem - „dokumenty robocze”. Na koniec wystarczy kliknąć przycisk „utwórz nowy” i wybrać z listy „wniosek ER-WZD-01". W razie wątpliwości ZUS zachęca do zapoznania się z instrukcją, która jest dostępna na oficjalnej stronie internetowej.

ZUS mówi nie tylko o korzyściach, lecz także o zagrożeniach

Zanim jednak zdecydujemy się na zmianę formy pobierania świadczenia warto zapoznać się z korzyściami i zagrożeniami, które wynikają z przeniesienia aktywności do internetu. W kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” ZUS przekonuje, że przelewanie emerytury czy renty na konto bankowe wyklucza kontakt z drugą osobą, co w dobie pandemii jest zdecydowanie wskazane.

Warto także pamiętać, że trzymanie gotówki w portfelu jest mniej bezpieczne. Konto bankowe to rozwiązanie dużo wygodniejsze - karta pozwala na szybkie i bezkontaktowe zakupy w sklepie. Zmniejsza się także ryzyko kradzieży. Do założenia konta bankowego przekonuje również fakt, że przez internet można regulować rachunki. Brak konieczności wychodzenia z domu, aby załatwić codzienne sprawy to ogromna korzyść zwłaszcza w czasie pandemii.

Warto jednak mieć świadomość, że złodzieje grasują również w internecie. Dlatego też ZUS przypomina, że hasło do konta bankowego należy przechowywać w bezpiecznym miejscu i nie wolno udostępniać go osobom postronnym. W trakcie zakupów i załatwiania spraw przez internet trzeba uważać, komu przekazujemy dane. Pod żadnym pozorem nie wolno klikać w linki przesyłane drogą SMS lub mailową, zwłaszcza gdy nadawca jest nieznany. Mogą to być wyłudzacze, którzy tylko czekają na chwilę nieuwagi po stronie ofiary. Ostatnio na celowniku przestępców znalazł się nawet sam ZUS .

Aktywności w internecie zdecydowanie ułatwi także zainstalowanie programu antywirusowego na urządzeniu, z którego korzystamy. Seniorzy, dla których takie czynności są zbyt skomplikowane, powinni zgłosić się o pomoc do kogoś bliskiego.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity przygotowuje nowość dla pasażerów. Możliwe tańsze bilety
Czytaj więcej >

Polska i Świat

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >