BiznesINFO.pl > Twój portfel > Emerytury listonosz już nie przyniesie. Świadczenie będą wypłacać przelewem
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:26

Emerytury listonosz już nie przyniesie. Świadczenie będą wypłacać przelewem

Emerytury wypłacane tylko bezgotówkowo
Pixabay

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego emerytury będą wypłacane tylko bezgotówkowo

  • Kto ominie zmian

  • Dlaczego rząd zdecydował się na taki krok

Emerytura na konto

Emeryturę można odbierać teraz na dwa sposoby. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby przekraczający wiek emerytalny mają prawo wybrać, czy świadczenie wpłynie na ich konto bankowe, czy przyniesie je listonosz.

Takie udogodnienie ma się już jednak niedługo skończyć. Resort rodziny przygotował ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, która ujednolici system wypłacania świadczeń.

Do kogo nie przyjdzie listonosz

Emerytur na konto nie będą jednak otrzymywać wszyscy. Marlena Maląg, minister ds. rodziny i polityki społecznej tłumaczyła, że zmiana wcale nie dotknie wszystkich. Wypłaty emerytur w formie bezgotówkowej mają dotyczyć świadczeniobiorców, którzy przejdą na emeryturę po 1 stycznia 2022 r.

Osoby, które na emeryturę przeszły przed tym terminem, nie muszą się niczego obawiać. W ich przypadku wszystko pozostanie bez zmian.

Maląg zaznaczała też, że taka forma wypłat emerytur nie będzie dotyczyła także osób, których stan zdrowia nie pozwala na korzystanie ze świadczenia w formie bezgotówkowej.

“Bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą, również w kontekście pandemii – z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Przelew bankowy dociera do świadczeniobiorcy szybciej niż przekaz pocztowy, jest o wiele bardziej niezawodny, a także praktycznie bezkosztowy do realizacji. Rozwiązania, jakimi dysponuje sektor bankowo-finansowy tj. podstawowy rachunek płatniczy, karty płatnicze z funkcją zbliżeniową, rozwinięta sieć terminali płatniczych, płatności z wykorzystaniem smartfonów dają gwarancję bezpiecznego i szybkiego dostępu do środków finansowych” - tłumaczą autorzy projektu w uzasadnieniu.

Wypłaty bezgotówkowe są też dla państwa korzystne finansowo. Warto wiedzieć, że z perspektywy państwa przelew jest o wiele bardziej opłacalny, niż wypłaty za pośrednictwem Poczty Polskiej. Przekaz pocztowy kosztuje ZUS 7,12, a za przelew ZUS nie musi płacić nic.

Emerytura przelewem kolejnym krokiem do Polski bezgotówkowej

Pomysł wypłat emerytur w formie bezgotówkowych - wyłącznie przelewem bankowym jest kolejnym krokiem do zaprowadzenia w Polsce nowego porządku. Na każdym kroku mówi się o “Polsce bezgotówkowej”, rząd aktywnie zachęca Polaków do korzystania z kart kredytowych, zamiast gotówki.

Do takiej formy operowania pieniędzmi zachęca się nie tylko emerytów. W ramach programu “Polska bezgotówkowa” promuje się płatności bezgotówkowe, a także przekonywanie do nich przedsiębiorców, którzy w tej chwili spoglądają na tego typu rozwiązania przez pryzmat dodatkowych umów i prowizji.

W ramach programu przedsiębiorcy otrzymują darmowy terminal płatniczy. Nie nalicza się im także opłat prowizyjnych od wykonanych transakcji przez okres 12 miesięcy.

O tym, czy stopniowe wycofywanie się z płatności gotówkowych wyjdzie nam na dobre, przekonamy się zapewne dopiero w przyszłości. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wraz z wygodą idzie w parze pełna inwigilacja.