BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

East News, Zofia i Marek Bazak

Emerytury czerwcowe w końcu "normalne". Będzie można przejść w czerwcu bez obawy o stratę

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polacy będą mogli przechodzić na emeryturę bez zamartwiania się o jej wysokość. Rząd naprawia swój błąd dotyczący emerytur czerwcowych tak, aby żaden senior nie był poszkodowany. Jednakże zmiany mają objąć nowych emerytów, ci wcześniejsi będą musieli obejść się smakiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany szykuje rząd dla emerytów czerwcowych

  • Dlaczego zmiany były konieczne

  • Jakie wątpliwości budzi nowe rozwiązanie

Emerytury czerwcowe na sprawiedliwych zasadach

Rząd przyjął projekt Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w zakresie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Pod lupą znalazły się m.in. emerytury czerwcowe, których świadczeniobiorcy byli dotychczas pokrzywdzeni.

Poprzez swój projekt rząd chce uporządkować system ubezpieczeń społecznych. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w opublikowanym komunikacie poinformowała, że zmiany mają pomóc we wprowadzeniu jednolitego systemu przeliczania świadczeń oraz usprawnić pracę ZUS.

Przejść na emeryturę można w każdym miesiącu, ale eksperci podkreślają, że czerwiec jest najmniej korzystnym czasem, który wrzuca emerytów w pułapkę. Dlaczego?

Chodzi o to, że osoby przechodzące na emeryturę w innych miesiącach mogły wystąpić z wnioskiem o przeliczenie świadczenia raz na kwartał. W przypadku emerytów czerwcowych było to raz w roku, ponieważ na ten miesiąc przypada waloryzacja roczna.

Emerytury na nowych zasadach dla nowych

Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z money.pl dodaje, że osoby te były stratne wobec przechodzących na emeryturę w maju czy w lipcu. Dodaje, że różnica między świadczeniami wyniosła zaledwie kilkanaście złotych, ale stopniowe waloryzowanie go mogło zaowocować większymi sumami.

Z danych wynika, że emeryci czerwcowi na swoich świadczeniach tracą ok. 10 proc. wobec pozostałych. Jak informuje portal, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński także o mały włos uniknął bycia czerwcowym emerytem.

Wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed zapewniał, że rząd zrobi wszystko, aby przepisy obowiązywały już od 1 czerwca br. Ekspert wskazuje, że państwo obecnie naprawia swój błąd niesłusznego przeliczania emerytur.

Dr Antoni Kolek dodaje, że ustawodawca nie przewidział przeliczenia świadczeń osobom, które już przeszły na emeryturę w czerwcu. Podkreśla, że w przyszłości te rozwiązanie będzie mogło wymagać rekompensat dla tych osób.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >