BiznesINFO.pl
Emerytura już tylko przelewem?

EastNews/Zofia i Marek Bazak

ZUS szykuje przelewy emerytur tylko na konto. Przepisy mają zostać zmienione

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Szykuje się przełomowa zmiana, która obejmie nowych emerytów. Wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku osoby te będą otrzymywały świadczenia nie od listonosza, a wyłącznie przelewem. Szefowa ZUS tłumaczy zmiany optymalizacją kosztów i bezpieczeństwem seniorów. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Emerytury będą niebawem dostarczane tylko przelewem

  • Kogo nie obejmą nowe zasady

  • Ilu emerytów otrzymuje świadczenie z rąk listonosza

Emerytura już tylko przelewem

Listonosz już nie będzie przynosił emerytury, a będzie ona dostarczana wyłącznie przelewem? Wszystko wskazuje na to, że to bardzo prawdopodobny scenariusz. Miałby on zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

Rząd przyjął w tym tygodniu nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zakładający m.in. bezgotówkową formę wypłaty rent i emerytur. 

Co to oznacza dla seniorów, którzy przyzwyczaili się, że co miesiąc świadczenie przynosi im listonosz? Nic. Nowe zasady mają bowiem objąć nowych emerytów i rencistów, konkretnie osoby, które zakończą aktywność zawodową wraz z początkiem przyszłego roku. 

Co jeśli jednak nowi emeryci uprą się, że chcą dostawać świadczenie w gotówce? Taka opcja, jak zauważa Business Insider Polska, będzie możliwa, ale będzie musiał na nią wyrazić zgodę Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

A jak planowane zmiany tłumaczy szefowa ZUS? W wywiadzie dla Wirtualnej Polski prof. Gertruda Uścińska podkreśla, że wynikają one z “optymalizacji kosztów i wydatków, jakie ponosimy w związku z wypłatą świadczenia w formie fizycznej, w gotówce”. Prezes ZUS zwraca uwagę również na bezpieczeństwo seniorów.

- Absolutnie postulujemy z punktu widzenia bezpieczeństwa i optymalizacji kosztów, żeby świadczenia systemu publicznego przekazywać na konto - mówi szefowa państwowego ubezpieczyciela. 

Prof. Uścińska w wywiadzie dla portalu wskazywała również na konieczność obalenia mitu, że seniorzy “najmniej korzystają z ubankowienia”. Szefowa ZUS podkreślała, że analizy Zakładu pokazują, że ubankowienie osób po 70. i 80. roku życia “jest całkiem dobre”.

Prezes ZUS nie kryje jednak, że problemem pozostaje fakt, że wielu nowych świadczeniobiorców, czyli osoby stosunkowo młode preferują otrzymywanie świadczeń w gotówce aniżeli przelewem, podczas gdy jak zauważa prof. Uścińska, do niedawna otrzymywali wynagrodzenie właśnie tą drogą. 

Ilu emerytów dostaje świadczenie od listonosza?

Z danych przywołanych przez szefową ZUS wynika, że emerytury na konto otrzymuje obecnie blisko 75 proc. emerytów, co oznacza, że drogą tradycyjną świadczenia dostaje jedna czwarta seniorów.

Z danych przytoczonych przez “Rzeczpospolitą” wynika, że wypłata rent i emerytur w gotówce to dla ZUS koszt ok. 240 mln zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >