BiznesINFO.pl
Emerytura wzrośnie przez pandemię. Seniorzy mają powody do radości.

pixabay, pxby666

Przez pandemię emerytury zostaną podwyższone. GUS przedstawił nowe tablice trwania życia

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Tegoroczne przejście na emeryturę może okazać się bardzo dobrym posunięciem. Wszystko za sprawą tablic trwania życia zaktualizowanych przez GUS. COVID-19 uderzył w seniorów, ale może dopomóc żyjącym emerytom.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu pandemia odbiła się na emeryturach

  • O ile może wzrosnąć świadczenie

  • Czy jest to skutek długotrwały

Emerytura wyższa dzięki pandemii

Pandemia koronawirusa odbiła piętno na wszystkich aspektach życia społecznego i gospodarczego. Niestety, ale w brutalnym powiedzeniu, że aby ktoś zyskał, ktoś musi stracić jest ziarno prawdy. Mogą przekonać się o tym emeryci.

COVID-19 najmocniej poturbował osoby starsze, które praktycznie nie miały szans w starciu z nieznanym dotąd wirusem. Wysoka śmiertelność w ubiegłym roku wzrosła o 18,6 proc. w skali rok do roku. W ubiegłym roku zmarło o 76 tys. osób więcej niż w latach poprzednich, z czego 72 tys. to były osoby starsze.

Business Insider zaznacza, że dla systemu emerytalnego to nie tylko zmiana pod względem mniejszej ilości wypłacanych świadczeń, bowiem zmieniają się tablice trwania życia publikowane przez GUS. To od nich zależy wysokość emerytury. Dlaczego?

Zgromadzony kapitał dzielony jest przez przewidywaną ilość miesięcy życia. W 2020 r. GUS szacował, że kobieta w wieku 60 lat przeżyje jeszcze 261 miesięcy, natomiast mężczyzna 218 miesięcy.

Emerytura zależna od tablic trwania życia

Pandemia koronawirusa oraz zwiększona śmiertelność wśród emerytów zmieniły przewidywania tabel trwania życia. Obecnie kobieta przechodząca na emeryturę w wieku 60 lat statystycznie przeżyje 13 miesięcy mniej niż dotychczas. BI wylicza, że jeśli zebrałaby na swoim koncie ZUS 400 tys., a jej emerytura wyniosła 1620 zł, to jest to kwota o 85 zł większa niż w przypadku poprzednich wyliczeń.

"W przypadku mężczyzny, który idzie na emeryturę w wieku 65 lat, a uzbierał również 400 tys. zł (z waloryzacjami), dostanie 1960 zł, zamiast 1840 zł poprzednio - wyjdzie więc dzięki nowy tablicom o 119 zł miesięcznie na plus" - pisze portal.

Jest to dobry sygnał dla tych, którzy wybierają się na emeryturę w tym roku, bowiem mogą liczyć na wyższe świadczenie. Co więcej, warto wystąpić z wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury.

Sytuacja, którą obserwujemy na tablicach trwania życia nie jest długotrwałą. Po pandemii COVID-19, gdy śmiertelność się unormuje, prawdopodobnie wszystko będzie wracać do starego porządku.

Przypomnijmy, że to nie jest jedyna dobra wiadomość dla emerytów w kontekście świadczeń. Tegoroczna waloryzacja rent i emerytur przyniosła polskim seniorom nieco wyższe świadczenia niż przewidywał rząd. Co więcej, nadchodzi czas wypłat trzynastek, a w listopadzie czternastek.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >