BiznesINFO.pl
Od dziś rusza nabór w ramach "Aktywni Plus"

pixabay/5239640

Nowy projekt skierowany do seniorów. Rusza program "Aktywni Plus"

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Dziś rusza nabór w otwartym konkursie ofert w ramach tegorocznej edycji programu "Aktywni Plus". Organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów kwotą od 25 tys. do 250 tys. zł. Budż

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od dziś rusza nabór ofert w ramach "Aktywni Plus"

  • Jaki jest tegoroczny budżet programu

  • W jakich obszarach ma zostać przyznane dofinansowanie

Rusza nabór w ramach „Aktywni Plus”

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje w komunikacie o starcie naboru w otwartym konkursie ofert w ramach programu „Aktywni Plus”, który będzie realizowany w latach 2021-2025.

– Dzisiaj rusza nabór w otwartym konkursie ofert w ramach tegorocznej edycji programu. Organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów kwotą od 25 tys. do nawet 250 tysięcy zł – podkreśla cytowana w komunikacie Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

„Aktywni Plus” jak podkreśla w komunikacie resort uwzględnia kierunki działań wynikające z przyjętego przez rząd dokumentu pt. „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność”, a także odpowiada na potrzebę zapewnienia osobom starszym godnej, bezpiecznej i aktywnej starości.

– Z naszych szacunków wynika, że w czasie realizacji programu dofinansowanych zostanie ponad 1,5 tys. projektów skierowanych do osób starszych, a budżet programu na lata 2021-2025 to 200 mln zł. Bardzo zależy nam, by osoby starsze były jak najdłużej aktywne. To główny cel Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+ –  mówi szefowa resortu rodziny.

Tegoroczny budżet programu wynosi 40 mln zł, w pięcioletniej perspektywie programu budżet ten jak wspomniała minister Maląg będzie wynosił 200 mln zł.

[EMBED-11]

Cztery kluczowe obszary

Dofinansowanie ma zostać przyznane w czterech priorytetowych obszarach jak aktywność społeczna, partycypacja społeczna, włączenie cyfrowe, a także przygotowanie do starości.

Pierwszy z obszarów jak podaje resort obejmie działania mające na celu zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie niesamodzielnych osób starszych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy.

Drugi z obszarów to partycypacja społeczna, która jak pisze resort „przyczynia się do wzmocnienie samoorganizacji środowiska osób starszych oraz zwiększenia wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków życia obywateli”.

Z kolei trzeci z obszarów, czyli włączenie cyfrowe obejmuje działania na rzecz zwiększania umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów przez osoby starsze, a także upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych.

Ostatni obszar to przygotowanie do starości realizowane poprzez „wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych oraz zwiększanie bezpieczeństwa seniorów”.

Jak wspomniano nabór ofert ruszył w czwartek 4 marca. Można je składać do 26 marca br. (do godz. 16.00), czyli przez najbliższe trzy tygodnie. Oferty można składać poprzez Generator Ofert dostępny na stronie internetowej https://das.mrips.gov.pl/. Ubiegając się o dofinansowanie, należy dysponować wkładem własnym, wynoszącym co najmniej 10 proc. wartości dotacji. Za wkład własny uznaje się wkład pieniężny oraz wkład osobowy. Zadania będą realizowane na podstawie umów jednorocznych w terminie od 1 maja 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >