Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:36

Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą

Ministestwo ujawnia co z tzw. czternastą emeryturą
Biznesinfo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zostanie wypłacona tzw. czternasta emerytura i jaka będzie jej wysokość,

  • Kto nie otrzyma świadczenia,

  • Kto dostanie "czternastkę" z opóźnieniem.

Kiedy czternasta emerytura?

Co z tzw. czternastą emeryturą? Pytają nasi czytelnicy, w obawie, że w związku z prognozowaną trudną sytuacją gospodarczą, będącą efektem pandemii, rząd wycofa się z obietnicy wypłaty „czternastki”. Obserwując poczynania rządu w tej kwestii, niepokój nie dziwi, gdyż projekt ustawy ws. czternastej emerytury został przyjęty na początku tego roku.

I co? Ano nic, bo potem niewiele się w tej sprawie wydarzyło. Projekt trafił co prawda do Sejmu, ale do dziś nie zajęła się nim komisja polityki społecznej i rodziny. Władze komisji tłumaczą to pandemią i podkreślają, że realnym terminem procedowania ustawy jest początek roku. Nadzieję na podjęcie prac nad „czternastką” na początku 2021 roku wyraził również wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Tymczasem nasza redakcja poprosiła Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej o komentarz dotyczący najważniejszych kwestii związanych z „czternastką” – kiedy może zostać wypłacona i jaka będzie jej wysokość?

W przesłanym do naszej redakcji komentarzu resort podkreśla, że projekt ustawy o tzw. czternastej emeryturze przewiduje, że zostanie ona wypłacona w listopadzie przyszłego roku. Jej wysokość ma być równa wysokości minimalnej emerytury.

- Rozwiązanie to stanowić będzie istotne wsparcie finansowe, szczególnie dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe – czytamy w komentarzu biura prasowego resortu przesłanym redakcji BiznesInfo.

Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu przez rząd nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych emerytury mają zostać podwyższone o 3,84 proc. i jak już informowaliśmy, seniorzy mają otrzymać świadczenie wyższe o nie mniej niż 50 zł brutto, co oznacza, że minimalna emerytura wzrośnie z obecnych 1200 do 1250 zł brutto, co na rękę wyniesie 1068 zł i właśnie taką wysokość będzie miała planowana na koniec przyszłego roku „czternastka”.

W komentarzu dla naszej redakcji Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla, że tzw. czternasta emerytura zostanie wypłacona na podobnych zasadach co tzw. „trzynastka”. Zmiany będą dotyczyć jednak liczby uprawnionych.

- Według projektowanych przepisów wypłata odbędzie się na zasadach podobnych jak corocznie wypłacane dodatkowe świadczenie pieniężne (tzw. 13 emerytura), jednakże z ograniczeniem liczby uprawnionych. To różnica w porównaniu z przepisami dotyczącymi trzynastych emerytur, które otrzymają wszyscy emeryci i renciści – informuje resort rodziny i polityki społecznej.

- Zgodnie z projektem ustawy pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają  emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto – wyjaśnia ministerstwo.

Resort zaznacza jednak, że w przypadku świadczeniobiorców pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że „czternastka” będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł, czyli jeśli ktoś otrzymuje świadczenie np. w kwocie 3000 zł, to otrzyma czternastą emeryturę w wysokości 1150 zł brutto. Tym samym seniorzy z wyższą emeryturą na „czternastkę się nie załapią”.

Kto dostanie „czternastkę” z opóźnieniem?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komentarzu dla redakcji BiznesInfo zwraca również uwagę, że niektórzy seniorzy otrzymają świadczenie z opóźnieniem. - W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) oraz w styczniu 2022 roku (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników) – podkreśla resort.

Przypomnijmy, że wspomniana tzw. trzynasta emerytura ma zostać wypłacona po raz drugi wiosną, co oznacza, że seniorzy otrzymają dodatki przed Wielkanocą i przed Bożym Narodzeniem (z wyłączeniem wspomnianych wyjątków). Tym samym spora część emerytów dostanie w przyszłym roku dodatki w łącznej wysokości ponad 2 tys. zł na rękę.

Tagi: Emerytura