BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Emerytury i renty. System czekają spore zmiany, rząd zatwierdził projekt

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

System emerytalno-rentowy przejdzie przez szereg zmian. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kogo czekają zmiany i co mają na celu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany szykuje rząd w kontekście emerytur

  • Jakie zmiany zajdą w zasiłkach

  • Kiedy zmiany wejdą w życie

Emerytury i renty ze zmianami

Projekt Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zakłada uporządkowanie kwestii związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Jak informuje TVN24, resort chce zmienić zasady wypłacania świadczeń tym, którzy uzyskają do nich prawo 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z nowymi przepisami, wypłata świadczeń drogą tradycyjną i elektroniczną ma mieć charakter równorzędny.

Emerytury czerwcowe to kolejny palący problem systemu. Przypomnijmy, że emeryci czerwcowi omijają waloryzację kwartalną i w efekcie mają niższe świadczenia miesięczne. Jeśli byłoby to korzystniejsze, emerytura będzie ustalana w maju.

Kolejną nowością jest obowiązek przekazywania informacji do ZUS, które są potrzebne do wyliczania świadczeń oraz przyznawania do nich praw. Jednakże to nie wszystkie zmiany, renty również zostały wzięte pod lupę.

Ustawodawca chce, aby ubezpieczony miał prawo wnioskować o rentę z tytułu niezdolności do pracy nawet wtedy, gdy powstała ona w trakcie pobierania świadczeń opiekuńczych.

Emerytury i renty to nie koniec. Zasiłki również pod lupą zmian

Pod lupą znalazły się także zasiłki. Resort chce, aby wszystkie okresy pobierania zasiłków zliczyć w jeden. Skrócona została również możliwość pobierania zasiłku chorobowego po zakończeniu ubezpieczenia do 91 dni.

Co więcej, korekty deklaracji ubezpieczeniowych będzie można składać w okresie maksymalnie 5 lat. Emeryci pracujący także muszą liczyć się ze zmianami, bowiem ujednolicono system składania wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.

Zmiany dotkną także innych aspektów, m.in.: nałożą obowiązek posiadania profilu na platformie PUE ZUS, zmiany dotkną również spłaty należności cywilnoprawnych do ZUS.

Nowe przepisy wejdą w życie wraz z ogłoszeniem ich w Dzienniku Ustaw. Wyjątek stanowią te, które wejdą w życie w innym, oznaczonym w ustawie terminie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >