Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Waloryzacja emerytur przeprowadzona w marcu. Ile więcej dostaną emeryci?
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:25

Waloryzacja emerytur przeprowadzona w marcu. Ile więcej dostaną emeryci?

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania
East News, Zofia i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakim poziomie kształtuje się tegoroczna waloryzacja

  • Ile będzie kosztować waloryzacja rent i emerytur

  • Ile pieniędzy otrzymają seniorzy

Waloryzacja emerytur formą zadośćuczynienia

Początkowo rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego ustanowienie wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na poziomie 103,84 proc. Późniejsze założenia rządu zostały zweryfikowane przez rzeczywistość, a wskaźnik waloryzacji emerytur ukształtował się na poziomie 104,24 proc.

Waloryzacja rent i emerytur nie jest przeprowadzana z czystego i dobrego serca naszych rządzących i ZUS-u. Ma ona zrekompensować seniorom rosną inflację, a za nią podwyżki cen żywności i innych rzeczy.

TVN24 podaje za przykład 1,5 tys. zł, za które w obecnie kupimy mniej rzeczy niż kilka lat temu. Portal tłumaczy, że waloryzacja emerytur ma zagwarantować zakup podobnej ilości rzeczy dzisiaj tak, jak kiedyś.

ZUS poinformował, że na waloryzacji rent i emerytur skorzysta ponad 10 mln Polaków, a w tym 7,9 mln emerytów i rencistów. Co więcej, waloryzacja świadczeń będzie kosztowała 10,6 mld zł. Ile zatem dostaną emeryci?

[EMBED-11]

Waloryzacja emerytur - ile dostaną emeryci?

Minimalna emerytura wzrośnie z 1,2 tys. zł brutto do 1250,88 zł brutto. Oznacza to, że na rękę emeryci otrzymają 1068 zł, jednakże nie brakuje osób z wyższym świadczeniem.

Seniorzy otrzymujący miesięczne świadczenie w wysokości 1500 zł brutto od 1 marca mogą liczyć na kwotę 1564 zł brutto. Netto jest to 1324 zł - wylicza TVN24.

Im większa emerytura, tym wyższa waloryzacja świadczenia. Seniorzy, którym przed waloryzacją należało się 3 tys. zł brutto emerytury po waloryzacji dostaną 3127 zł brutto, czyli 2602 zł na rękę.

Waloryzacją zostały objęte również renty. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 938,16 zł brutto, natomiast świadczenie przedemerytalne wyniesie 1262,64 zł brutto.

ZUS wypłaca również trzynastki. Te przysługują każdemu seniorowi i podlegają waloryzacji. Co roku wypłacane są w wysokości minimalnej emerytury.