BiznesINFO.pl
Trzynasta emerytura przed Wielkanocą

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Trzynasta emerytura już przelewana na konta. Część już dostała pieniądze

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Trzynasta emerytura już dotarła do pierwszych seniorów. Jeszcze przed świętami na dodatek mogą liczyć osoby, których wypłata świadczenia wypada 1. lub 5. dnia miesiąca. Wysokość dodatkowej emerytury jest identyczna dla każdego i wynosi 1250,88 zł brutto.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy będzie wypłacona trzynasta emerytura

  • Na jaki drugi dodatek mogą w tym roku liczyć seniorzy

  • Ile pieniędzy pochłoną nadprogramowe świadczenia

Trzynasta emerytura u niektórych jeszcze przed Wielkanocą

Trzynasta emerytura to dodatek, który wspiera finanse seniorów od 2019 r. TVN24 podaje, że w ubiegłym roku wypłata dodatkowego świadczenia została zagwarantowana w ustawie. Mimo pandemii emeryci mogą liczyć na wsparcie państwa również w 2021 r.

Trzynasta emerytura jest wypłacana razem z comiesięcznym świadczeniem od ZUS. Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, oznajmiła, że pierwsi seniorzy już otrzymali pieniądze.

Jeszcze przed świętami na przelew lub wizytę listonosza powinny przygotować się osoby, które otrzymują świadczenia 5. dnia każdego miesiąca. W tym roku 5 kwietnia to dzień wolny od pracy (Poniedziałek Wielkanocny). Prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS, potwierdziła, że wypłaty będą realizowane do piątku 2 kwietnia włącznie. Poczta Polska zadeklarowała, że dołoży wszelkich starań, aby emeryci dostali pieniądze na czas.

Wypłaty kolejnych świadczeń odbędą się: 6., 10., 15., 20. lub 25. dnia miesiąca wraz z kwietniową emeryturą. 20 kwietnia wypada w sobotę, więc seniorzy powinni oczekiwać na przekaz w piątek 19 kwietnia.

Trzynasta emerytura - ile i dla kogo?

Trzynasta emerytura przysługuje każdemu, kto na dzień 31 marca 2021 r. posiada prawo do świadczeń wymienionych w ustawie. W tym katalogu znajdują się m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty socjalne i strukturalne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty dla inwalidów wojskowych i wojennych.

Dodatek jest wypłacany każdemu w identycznej wysokości - 1250,88 zł brutto. Po odliczeniu wszelkich potrąceń i podatków emeryci otrzymują 1022,30 zł na rękę. Portal money.pl donosi, że od tej zasady jest jeden wyjątek, który dotyczy osób pobierających renty. Jeżeli do świadczenia uprawnione są np. trzy osoby to otrzymują tylko jedną trzynastkę. W takiej sytuacji zysk na jednego obywatela wyniesie ok. 340 zł. ZUS zamierza wysłać stosowne zawiadomienia w tej sprawie.

W tym roku nie tylko trzynasta emerytura

Rok 2021 jest wyjątkowo intratny dla seniorów. Wiosną na ich konta trafia trzynasta emerytura, a jesienią - również czternasta emerytura. To nowe, jednorazowe świadczenie, nad którym prace przedłużyły się z uwagi na pandemię.

Mimo że kwoty dodatków są identyczne to świadczenia zasadniczo się różnią. Trzynasta emerytura w pełnej wysokości należy się każdemu seniorowi, a czternastka - tylko tym, którzy nie przekroczą progu 2900 zł brutto.

Osoby z wyższym dochodem otrzymają dodatek pomniejszony zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Zatem emeryt, który co miesiąc pobiera z ZUS 3000 zł otrzyma czternastkę w wysokości 1150,88 zł brutto. Przyjęty mechanizm sprawi, że niektórzy seniorzy nie otrzymają pieniędzy wcale. Taka sytuacja spotka osoby, których comiesięczna emerytura wynosi powyżej 4150 zł brutto.

Polsat News donosi, że trzynasta emerytura pochłonie w tym roku 12,8 mld zł. Dwa dodatki będą kosztowały państwo ok. 22 mld zł. Wypłata czternastek ruszy w listopadzie, ale niektórzy seniorzy otrzymają świadczenia dopiero w grudniu bądź w styczniu.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >