BiznesINFO.pl > Twój portfel > Trzynasta emerytura już przelewana na konta. Część już dostała pieniądze
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:25

Trzynasta emerytura już przelewana na konta. Część już dostała pieniądze

Trzynasta emerytura przed Wielkanocą
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy będzie wypłacona trzynasta emerytura

  • Na jaki drugi dodatek mogą w tym roku liczyć seniorzy

  • Ile pieniędzy pochłoną nadprogramowe świadczenia

Trzynasta emerytura u niektórych jeszcze przed Wielkanocą

Trzynasta emerytura to dodatek, który wspiera finanse seniorów od 2019 r. TVN24 podaje, że w ubiegłym roku wypłata dodatkowego świadczenia została zagwarantowana w ustawie. Mimo pandemii emeryci mogą liczyć na wsparcie państwa również w 2021 r.

Trzynasta emerytura jest wypłacana razem z comiesięcznym świadczeniem od ZUS. Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, oznajmiła, że pierwsi seniorzy już otrzymali pieniądze.

Jeszcze przed świętami na przelew lub wizytę listonosza powinny przygotować się osoby, które otrzymują świadczenia 5. dnia każdego miesiąca. W tym roku 5 kwietnia to dzień wolny od pracy (Poniedziałek Wielkanocny). Prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS, potwierdziła, że wypłaty będą realizowane do piątku 2 kwietnia włącznie. Poczta Polska zadeklarowała, że dołoży wszelkich starań, aby emeryci dostali pieniądze na czas.

Wypłaty kolejnych świadczeń odbędą się: 6., 10., 15., 20. lub 25. dnia miesiąca wraz z kwietniową emeryturą. 20 kwietnia wypada w sobotę, więc seniorzy powinni oczekiwać na przekaz w piątek 19 kwietnia.

Trzynasta emerytura - ile i dla kogo?

Trzynasta emerytura przysługuje każdemu, kto na dzień 31 marca 2021 r. posiada prawo do świadczeń wymienionych w ustawie. W tym katalogu znajdują się m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty socjalne i strukturalne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty dla inwalidów wojskowych i wojennych.

Dodatek jest wypłacany każdemu w identycznej wysokości - 1250,88 zł brutto. Po odliczeniu wszelkich potrąceń i podatków emeryci otrzymują 1022,30 zł na rękę. Portal money.pl donosi, że od tej zasady jest jeden wyjątek, który dotyczy osób pobierających renty. Jeżeli do świadczenia uprawnione są np. trzy osoby to otrzymują tylko jedną trzynastkę. W takiej sytuacji zysk na jednego obywatela wyniesie ok. 340 zł. ZUS zamierza wysłać stosowne zawiadomienia w tej sprawie.

W tym roku nie tylko trzynasta emerytura

Rok 2021 jest wyjątkowo intratny dla seniorów. Wiosną na ich konta trafia trzynasta emerytura, a jesienią - również czternasta emerytura. To nowe, jednorazowe świadczenie, nad którym prace przedłużyły się z uwagi na pandemię.

Mimo że kwoty dodatków są identyczne to świadczenia zasadniczo się różnią. Trzynasta emerytura w pełnej wysokości należy się każdemu seniorowi, a czternastka - tylko tym, którzy nie przekroczą progu 2900 zł brutto.

Osoby z wyższym dochodem otrzymają dodatek pomniejszony zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Zatem emeryt, który co miesiąc pobiera z ZUS 3000 zł otrzyma czternastkę w wysokości 1150,88 zł brutto. Przyjęty mechanizm sprawi, że niektórzy seniorzy nie otrzymają pieniędzy wcale. Taka sytuacja spotka osoby, których comiesięczna emerytura wynosi powyżej 4150 zł brutto.

Polsat News donosi, że trzynasta emerytura pochłonie w tym roku 12,8 mld zł. Dwa dodatki będą kosztowały państwo ok. 22 mld zł. Wypłata czternastek ruszy w listopadzie, ale niektórzy seniorzy otrzymają świadczenia dopiero w grudniu bądź w styczniu.