Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Prezydent podpisał czternastą emeryturę. Emeryci mogą już czekać na pieniądze
Maria Glinka
Maria Glinka 08.03.2021 01:00

Prezydent podpisał czternastą emeryturę. Emeryci mogą już czekać na pieniądze

Czternasta emerytura podpisana przez prezydenta
pixabay.com/Peggy_Marco

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto dostanie dodatek w pełnej kwocie

  • Kiedy czternasta emerytura trafi do seniorów

  • Ile będzie kosztowała wypłata świadczenia

Czternasta emerytura z podpisem prezydenta

Czternasta emerytura to długo wyczekiwany dodatek dla seniorów. Prace nad ustawą gwarantującą świadczenie przerwała pandemia. Ostatecznie Sejm pochylił się nad dokumentem na początku tego roku. W poniedziałek 8 marca 2021 r. proces legislacyjny dobiegł końca - uroczysty podpis pod regulacją złożył dzisiaj prezydent Andrzej Duda i zarządził ogłoszenie aktu w Dzienniku Ustaw. Ceremonia odbyła się w Otwocku.

To dobra informacja dla 9,1 mln obywateli, którzy są uprawnieni do nadprogramowego świadczenia. Niestety, nie wszyscy otrzymają czternastą emeryturę w pełnej kwocie.

Czternasta emerytura - dla kogo i w jakiej wysokości?

Czternasta emerytura zasili portfele osób ubezpieczonych zarówno w ZUS, jak i w KRUS. Dodatek trafi także do obywateli, którzy podlegają pod zakłady emerytalne MSWiA i MON. Czternasta emerytura to świadczenie jednorazowe, które zostanie wypłacone z urzędu. Uprawnieni do świadczenia nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków.

Ustawa wskazuje, że czternasta emerytura wyniesie 1250,88 zł brutto. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed przekazał, że pełny dodatek trafi do ok. 94 proc. wszystkich uprawnionych. Co z pozostałymi? Na maksymalną kwotę czternastki mogą liczyć obywatele, którzy mieszczą się w progu dochodowym (2900 zł brutto). Świadczenie seniora, który rejestruje wyższy dochód w skali miesiąca, zostanie pomniejszone w oparciu o zasadę „złotówka za złotówkę”. Portal money.pl wskazuje, że takich osób jest ok. 1,2 mln.

Zgodnie z zasadami czternasta emerytura będzie podlegała pomniejszeniu o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł brutto. Co to oznacza w praktyce? Dla przykładu obywatel z regularnym świadczeniem w wysokości 3000 zł otrzyma w ramach czternastki 1150,88 zł.

Jednak kryterium dochodowe sprawia, że niektórzy emeryci nie dostaną czternastki wcale. Na finansowe wsparcie od państwa nie mogą liczyć seniorzy, którzy pobierają regularną emeryturę w wysokości co najmniej 4150 zł. Resort rodziny i polityki społecznej wylicza, że takich osób jest w Polsce ok. 500 tys. Co więcej, czternasta emerytura nie zostanie wypłacona także obywatelom, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, ale w dalszym ciągu wykonują obowiązki zawodowe.

O równe traktowanie wszystkich seniorów, bez względu na wysokość emerytury, zabiegał Senat. Parlamentarzyści wnieśli poprawkę do sejmowego projektu ustawy, zgodnie z którą wszyscy uprawnieni do czternastki obywatele mieliby otrzymać 1250,88 zł brutto. Sejm ostatecznie odrzucił ten zapis.

Kiedy wypłata kolejnego dodatku dla seniorów?

Czternasta emerytura zostanie przekazana na ręce seniorów w listopadzie 2021 r. TVN24 donosi, że w wyjątkowych sytuacjach wypłata nastąpi w grudniu (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) i w styczniu 2022 r. (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników).

Z rządowych wyliczeń wynika, że wypłata czternastek pochłonie 11,4 mld zł. Dwa dodatkowe senioralne świadczenia - trzynasta i czternasta emerytura to wydatek rzędu 22 mld zł tylko w tym roku.

Co z kolejnymi dodatkami dla seniorów? W trakcie uroczystości podpisywania ustawy o ubiegłorocznych trzynastkach prezydent deklarował, że władza będzie nieustannie wspierała finansowo emerytów. - Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący - mówił Andrzej Duda. Natomiast w kampanii wyborczej poszedł o krok dalej i obiecywał Polakom aż 24 świadczenia dla emerytów. Zrealizowanie tej deklaracji jest jednak mało prawdopodobne.