BiznesINFO.pl
Kiedy wypłata trzynastej emerytury?

eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak

Trzynasta emerytura 2021. Znamy terminy wypłat

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Trzynasta emerytura zbliża się wielkimi krokami. Wszystko wskazuje na to, że rządowe świadczenie trafi do emerytów w kwietniu. Jednak nie będzie to jedyny finansowy dodatek, jaki w tym roku otrzymają seniorzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zostanie wypłacona trzynasta emerytura

  • Jaka będzie jej wysokość

  • Na jaki jeszcze finansowy dodatek mogą w tym roku liczyć seniorzy

Trzynasta emerytura po raz trzeci

Przypomnijmy, że tzw. trzynasta emerytura to dodatek finansowy dla emerytów, ale nie jak sugerowałaby to nazwa w wysokości otrzymywanych przez nich świadczeń, a w kwocie minimalnej emerytury. Koncepcja „trzynastki” pojawiła się wiosną 2019 roku w kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. To właśnie wtedy po raz pierwszy wypłacono świadczenie.

Szykujące się do kolejnej kampanii przed wyborami do parlamentu krajowego Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że w przypadku zachowania władzy trzynasta emerytura nie będzie już świadczeniem jednorazowym, a stałym. Po wygranej zdecydowano, że „trzynastka” będzie wypłacana ustawowo co roku. I tak wiosną 2020 roku świadczenie po raz drugi trafiło do emerytów.

Kiedy trzynasta emerytura trafi do rąk bądź na konta emerytów w tym roku? Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego przewiduje w rozmowie z Money.pl, że w kwietniu, w tych samych terminach, w których emeryci otrzymują swoje normalne świadczenia. Wypłaty jak przypomina portal odbywają się: 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca.

- To oznacza, że kwietniowa emerytura będzie proporcjonalnie zwiększona o kwotę minimalnej emerytury. „Trzynastka”  to tak naprawdę dodatkowa, minimalna emerytura dla każdej osoby – podkreśla Sobolewski.

Przypomnijmy, że od marca minimalna emerytura wynosić będzie 1250 zł brutto, podczas gdy obecnie jest to 1200 zł brutto.

Ekspert przypomina, że trzynasta emerytura zostanie wypłacona wszystkim emerytom (jak również rencistom i innym grupom pobierającym różne świadczenia) z automatu w związku z czym nie będą oni musieli wypełniać żadnych dokumentów.

Nie tylko „trzynastka”

Trzynasta emerytura to nie jedyny finansowy dodatek, jaki seniorzy otrzymają w tym roku. W listopadzie ma bowiem zostać wypłacona po raz pierwszy tzw. czternasta emerytura, również w wysokości minimalnej emerytury. Ustawa w tej sprawie została przyjęta przez Sejm pod koniec stycznia, zaś w mijającym tygodniu trafiła do prac Senatu, który będzie nad nią głosował prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Oskar Sobolewski w rozmowie z Money.pl tłumaczył różnice między trzynastą a czternastą emeryturą. - Trzynastą emeryturę otrzymają wszyscy, natomiast „czternastkę” wszyscy ci, którzy otrzymują emeryturę  nie większa niż 2900 brutto. W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej tej kwoty stosowana będzie zasada złotówka za złotówkę – wyjaśniał ekspert Instytutu Emerytalnego.

W praktyce oznacza to, że jeśli senior dostaje emeryturę w wysokości np. 3500 zł brutto, to otrzyma „czternastkę” w wysokości 650 zł brutto. Tym samym emeryci ze świadczeniem na poziomie 4100 zł brutto na rządowy dodatek mówiąc kolokwialnie się nie załapią.

Sobolewski zwrócił uwagę, że senatorowie opozycji podczas prac nad ustawą zaproponowali poprawkę, zgodnie z którą czternasta emerytura podobnie jak wiosenne świadczenie należałoby się wszystkim emerytom. Nawet jeśli poprawka ta przejdzie przez zdominowany przez opozycję Senat, to mało prawdopodobne by zaakceptował ją Sejm, gdzie większością wciąż dysponuje Zjednoczona Prawica.

Prawdopodobnie więc, gdy ustawa w sprawie czternastej emerytury wróci do Sejmu, to ten przyjmie ją w pierwotnej wersji. Następnie ustawa trafi do prezydenta, który najpewniej nie będzie robił trudności z jej podpisem (wszak „czternastka” to jedna z propozycji Andrzeja Dudy w reelekcyjnej kampanii prezydenckiej). Wtedy pozostaje już tylko czekać na wypłatę świadczenia. Tak jak wspomniano ma to nastąpić w listopadzie.

Z danych przywołanych przez Money.pl wynika, że trzynasta i czternasta emerytura będą kosztowały budżet państwa ok. 20 mld zł.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >