PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania
Marek BAZAK/East News
Autor Radosław Święcki - 11 Lutego 2021

Czternasta emerytura coraz bliżej. Komisja rozpatrzyła ustawę

Czternasta emerytura coraz bliżej. Projekt ustawy w tej sprawie został niedawno przyjęty przez Sejm, tymczasem teraz pracuje nad nim Senat. Senatorowie opozycji zaproponowali poprawki, o ich ostatecznym losie zdecyduje sejmowa większość.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Senat rozpoczął pracę nad czternastą emeryturą
  • Jakie poprawki złożyli senatorowie opozycji
  • Kto nie dostanie "czternastki"

Czternasta emerytura coraz bliżej

W styczniu Sejm przyjął ustawę w sprawie tzw. czternastej emerytury, nowego rządowego świadczenia z którego jeszcze w tym roku skorzysta większość emerytów.

Teraz pracę nad „czternastką” rozpoczęli senatorowie. W środę projekt ustawy w sprawie świadczenia rozpatrzyła senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Obecny na posiedzeniu komisji Paweł Wdówki, wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej przypomniał, że uprawnieni do skorzystania z pełnego świadczenia będą emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto.

Co z pozostałymi? Obowiązywać ma zasada „złotówka za złotówkę”, co w praktyce oznacza, że czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł, czyli jeśli ktoś otrzymuje przykładowo emeryturę w wysokości 3500 zł, to otrzyma „czternastkę” w wysokości 650 zł brutto (pełna wysokość świadczenia ma być równa emeryturze minimalnej, czyli 1250 zł brutto). Na świadczenie nie załapią się bogatsi emeryci, otrzymujący świadczenie na poziomie 4100 zł brutto.

Senatorowie opozycji zwracali uwagę, że nowego świadczenia nie należy nazywać „czternastką”. Jak zauważał bowiem Artur Dunin z Koalicji Obywatelskiej, emeryci nie otrzymają świadczenia w wysokości swojej emerytury. Dunin jak podaje Polska Agencja Prasowa krytykował również źródło finansowania świadczenia. W jego ocenie powinno być ono finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych a nie z Funduszu Solidarnościowego, który jak przypomniał senator został stworzony w celu wsparcia osób niepełnosprawnych.

Senator złożył poprawki zakładające zmianę źródła finansowania świadczenia, a także zniesienie progu dochodowego, tak by w pełnej wysokości mogli go pobierać wszyscy emeryci i renciści.

Pierwszą poprawkę poparło czterech senatorów komisji, trzech było przeciw, a jeden z senatorów się wstrzymał. Identycznie wyglądały wyniki głosowania w sprawie drugiej poprawki Dunina. Za całością ustawy wraz z przegłosowanymi poprawkami opowiedziało się siedmiu senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Tym samym komisja zarekomendowała Senatowi przyjęcie ustawy z poprawkami.

Nawet jeśli Senat przyjmie poprawki (jest to prawdopodobne z uwagi na fakt, że opozycja dysponuje w izbie wyższej parlamentu nieznaczną większością), to ich los będzie ostatecznie zależał od sejmowej większości. Tu należy liczyć się ze scenariuszem, że czternasta emerytura zostanie przegłosowana w pierwotnej wersji. Następnie ustawa trafi na biurko prezydenta i niemal pewne jest, że zostanie podpisana („czternastka” była jedną z obietnic w reelekcyjnej kampanii Andrzeja Dudy). Wszystko zatem wskazuje na to, że uprawnieni do skorzystania ze świadczenia emeryci otrzymają je pod koniec roku.

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona w listopadzie, co potwierdziło jeszcze przed świętami Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komentarzu dla redakcji BiznesInfo. Rząd na wypłatę świadczenia przeznaczył ok. 11,5 mld zł.

Opozycja: waloryzacja niewystarczająca

Tymczasem podczas wczorajszych obrad senacka komisja debatowała również nad projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Wiceminister Wdówik jak informuje PAP zwracał uwagę, że w związku z tym, że wskaźnik waloryzacji ogłoszony przez GUS jest wyższy niż prognozował resort i wynosi 104,24 proc., to od 1 marca najniższa emerytura oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniesie 1250,88zł i wzrośnie o 50,88 zł, co spowoduje kosztów waloryzacji o miliard złotych, zaś całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego szacowany jest na ok. 10,6 mld zł.

Wspomniany senator Dunin podkreślał, że w związku z postępującą inflację waloryzacja na poziomie 4,24 jest niewystarczająca i zapowiedział złożenie poprawek, które zakładają wzrost najniższych świadczeń przynajmniej o 70 zł. Ostatecznie komisja przegłosowała wniosek senatora PiS Ryszarda Mejera o przyjęcie ustawy bez poprawek. Dunin wraz z senator KO Magdaleną Kochan zapowiedział złożenie poprawek jako wniosków mniejszości.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News