BiznesINFO.pl
Czternasta emerytura już w przyszłym tygodniu będzie przedmiotem prac Sejmu

eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak

6 mln Polaków już zaciera ręce. Wiadomo już kiedy wypłacą nowe świadczenie

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Nareszcie! – tak, a nie inaczej można skomentować najnowsze doniesienia dotyczące tzw. czternastej emerytury. Konkretnie chodzi o to, że w końcu zaczyna się wokół tej kwestii dziać, gdyż po tym jak blisko rok temu rząd przyjął projekt ustawy w spraw

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Już w przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektem ws. czternastej emerytury,

  • Kiedy świadczenie zostanie wypłacone,

  • Kto nie załapie się na "czternastkę".

Czternasta emerytura trafi do Sejmu

Wreszcie zaczęło się coś dziać wokół tzw. czternastej emerytury, czyli nowego dodatkowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, którego, jak wynika z danych Money.pl, beneficjentem będzie ok. 6 mln seniorów.

Piszemy „wreszcie”, ponieważ projekt ustawy w sprawie tzw. czternastej emerytury został przyjęty przez rząd w lutym ubiegłego roku i od tamtej pory nic się wokół owego projektu nie działo. Co prawda trafił on do Sejmu, ale nie stał się przedmiotem prac sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, co władze gremium tłumaczyły pandemią. Gdy media zaczęły dopytywać kiedy komisja zajmie się projektem ws. czternastej emerytury, politycy partii rządzącej (w tym wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed) odpowiadali, że realnym terminem jest początek 2021 roku.

Słowa dotrzymali, bowiem jak informuje Money.pl, pierwsze czytanie projektu ustawy w sprawie tzw. czternastej emerytury będzie miało miejsce 19 stycznia na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. To oznacza, że Sejm rozpocznie pracę nad nowym rządowym świadczeniem już w przyszłym tygodniu.

Kiedy seniorzy dostaną pieniądze wypłacane w ramach tego świadczenia? Wszystko wskazuje na to, że będzie to listopad, co potwierdziło jeszcze przed świętami Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komentarzu dla naszej redakcji. Resort zdradził również, że wysokość tzw. czternastej emerytury będzie równa wysokości minimalnej emerytury, a ta od marca wzrośnie z 1200 do 1250 zł brutto.

- Rozwiązanie to stanowić będzie istotne wsparcie finansowe, szczególnie dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe – podkreśla resort w komentarzu dla BiznesInfo.

Czternasta emerytura nie dla każdego

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaznacza, że choć tzw. czternasta emerytura zostanie wypłacona na podobnych zasadach co wypłacana wiosną (w tym roku po raz drugi) tzw. trzynastka , to w odróżnieniu od tamtego świadczenia, ograniczona będzie liczba uprawnionych.

- Według projektowanych przepisów wypłata odbędzie się na zasadach podobnych jak corocznie wypłacane dodatkowe świadczenie pieniężne (tzw. 13 emerytura), jednakże z ograniczeniem liczby uprawnionych. To różnica w porównaniu z przepisami dotyczącymi trzynastych emerytur, które otrzymają wszyscy emeryci i renciści – podkreśla resort.

- Zgodnie z projektem ustawy pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto – tłumaczy MRiPS.

Ministerstwo zaznacza jednak, że w przypadku świadczeniobiorców pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że „czternastka” będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł, czyli jeśli ktoś otrzymuje świadczenie np. w kwocie 3200 zł brutto, to otrzyma czternastą emeryturę w wysokości 950 zł brutto. Tym samym seniorzy z emeryturą na poziomie 4200 zł brutto na „czternastkę” nie mają co liczyć.

Z danych, które przywołał w rozmowie z Money.pl wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed wynika, że na wypłatę trzynastej i czternastej emerytury w tym roku rząd zabezpieczył w budżecie ponad 20 mld zł.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >