Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile zarabia prezydent Polski? Raczej nie powinien narzekać na pensję
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 15.01.2021 01:00

Ile zarabia prezydent Polski? Raczej nie powinien narzekać na pensję

Ile zarabia prezydent Polski w 2020 roku
Flickr.com Kancelaria Prezydenta

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zarobił prezydent Polski w 2020 roku

  • Jakie przysługują mu korzyści w związku z pełnianą funkcją

  • Ile zarobi prezydent po zakończeniu kadencji

Ile zarabia prezydent Polski? To niemała kwota

Ile zarabia prezydent Polski? Nie tak dawno temu głośno było o wypowiedzi Andrzeja Dudy, który na zarobki prezesa NBP Andrzeja Glapińskiego zareagował stwierdzeniem "jako prezydent - zazdroszczę". Jednak głowa państwa nie ma powodów do narzekań na swoją pensję.

To ile zarabia prezydent Polski, reguluje ustawa z 31 lipca 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Oczywiście jak wspomnieliśmy wcześniej, pensja może podlegać odchyleniom zależnym od ustawy budżetowej.

W 2020 roku prezydent Andrzej Duda otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze wysokości 12 525,94 zł brutto. Oprócz tego przysługiwał mu dodatek funkcyjny wysokości 5 368,26 zł i dodatek za wysługę lat 2 505,19 zł. Łącznie, głowa państwa zarabiała 20 399,39 zł brutto miesięcznie.

Zmiany w ustawie regulującej ile zarabia prezydent Polski

Warto jednak zaznaczyć, że w 2020 roku zaszły nieduże zmiany w kwestii tego ile zarabia prezydent Polski i inne osoby publiczne. 14 sierpnia rząd przyjął ustawę, zgodnie z którą prezydent RP będzie otrzymywał wynagrodzenie wysokości 1,3-krotności wynagrodzenia zasadniczego sędziego Sądu Najwyższego w stawce podstawowej.

Z kolei wynagrodzenie zasadnicze sędziego SN zależy od przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale poprzedniego roku. Kwota mnożona jest przez 4,13. Na podstawie nowego przepisu, prezydent będzie zarabiał 25 981 zł brutto.

To ile zarabia prezydent Polski to jedno, ale drugą kwestią są inne przywileje, za które płaci podatnik. W trakcie kadencji głowa państwa wraz z najbliższą rodziną ma dostęp do apartamentów na Belwederze, a także do prywatnej limuzyny, śmigłowca i samolotu.

Warto też zaznaczyć, że towarzysząca prezydentowi Polski pierwsza dama, nie otrzymuje wynagrodzenia. Jej tytuł jest nieformalny i protokolarny, więc nie jest urzędnikiem państwowym. W połowie 2020 roku toczyły się na ten temat rozmowy w rządzie, ale ostatecznie pomysł zarzucono.

Ile zarabia prezydent Polski na emeryturze?

Po zakończeniu swojej kadencji ustępująca głowa państwa może liczyć na prezydencką emeryturę do końca życia. Gdy Andrzej Duda zakończy swoją drugą, więc i ostatnią kadencję (Konstytucja RP ogranicza ilość kadencji dla prezydenta), będzie otrzymywał 6 183 zł brutto miesięcznie.

Podstawą do obliczenia tego, ile będzie zarabiał prezydent Polski na emeryturze jest 75 proc. kwoty wynagrodzenia zasadniczego, które pobierał. Ze świadczeń korzystają już Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Ponadto były prezydent może liczyć na szereg przywilejów, takich jak choćby dożywotnia ochrona na terytorium kraju. Byłej głowie państwa i jego rodzinie przysługuje również opieka zdrowotna.