BiznesINFO.pl
Ile zarabia prezydent Polski w 2020 roku

Flickr.com Kancelaria Prezydenta

Ile zarabia prezydent Polski? Raczej nie powinien narzekać na pensję

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Wielu obywateli na pewno ciekawi ile zarabia prezydent Polski. Kwota wynagrodzenia nie jest stała, wiele zależy ustawy budżetowej. Zmiany zwykle spowodowane są czynnikami ekonomicznymi, takimi jak np. inflacja.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zarobił prezydent Polski w 2020 roku

  • Jakie przysługują mu korzyści w związku z pełnianą funkcją

  • Ile zarobi prezydent po zakończeniu kadencji

Ile zarabia prezydent Polski? To niemała kwota

Ile zarabia prezydent Polski? Nie tak dawno temu głośno było o wypowiedzi Andrzeja Dudy, który na zarobki prezesa NBP Andrzeja Glapińskiego zareagował stwierdzeniem "jako prezydent - zazdroszczę". Jednak głowa państwa nie ma powodów do narzekań na swoją pensję.

To ile zarabia prezydent Polski, reguluje ustawa z 31 lipca 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Oczywiście jak wspomnieliśmy wcześniej, pensja może podlegać odchyleniom zależnym od ustawy budżetowej.

W 2020 roku prezydent Andrzej Duda otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze wysokości 12 525,94 zł brutto. Oprócz tego przysługiwał mu dodatek funkcyjny wysokości 5 368,26 zł i dodatek za wysługę lat 2 505,19 zł. Łącznie, głowa państwa zarabiała 20 399,39 zł brutto miesięcznie.

Zmiany w ustawie regulującej ile zarabia prezydent Polski

Warto jednak zaznaczyć, że w 2020 roku zaszły nieduże zmiany w kwestii tego ile zarabia prezydent Polski i inne osoby publiczne. 14 sierpnia rząd przyjął ustawę, zgodnie z którą prezydent RP będzie otrzymywał wynagrodzenie wysokości 1,3-krotności wynagrodzenia zasadniczego sędziego Sądu Najwyższego w stawce podstawowej.

Z kolei wynagrodzenie zasadnicze sędziego SN zależy od przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale poprzedniego roku. Kwota mnożona jest przez 4,13. Na podstawie nowego przepisu, prezydent będzie zarabiał 25 981 zł brutto.

To ile zarabia prezydent Polski to jedno, ale drugą kwestią są inne przywileje, za które płaci podatnik. W trakcie kadencji głowa państwa wraz z najbliższą rodziną ma dostęp do apartamentów na Belwederze, a także do prywatnej limuzyny, śmigłowca i samolotu.

Warto też zaznaczyć, że towarzysząca prezydentowi Polski pierwsza dama, nie otrzymuje wynagrodzenia. Jej tytuł jest nieformalny i protokolarny, więc nie jest urzędnikiem państwowym. W połowie 2020 roku toczyły się na ten temat rozmowy w rządzie, ale ostatecznie pomysł zarzucono.

Ile zarabia prezydent Polski na emeryturze?

Po zakończeniu swojej kadencji ustępująca głowa państwa może liczyć na prezydencką emeryturę do końca życia. Gdy Andrzej Duda zakończy swoją drugą, więc i ostatnią kadencję (Konstytucja RP ogranicza ilość kadencji dla prezydenta), będzie otrzymywał 6 183 zł brutto miesięcznie.

Podstawą do obliczenia tego, ile będzie zarabiał prezydent Polski na emeryturze jest 75 proc. kwoty wynagrodzenia zasadniczego, które pobierał. Ze świadczeń korzystają już Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Ponadto były prezydent może liczyć na szereg przywilejów, takich jak choćby dożywotnia ochrona na terytorium kraju. Byłej głowie państwa i jego rodzinie przysługuje również opieka zdrowotna.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Finanse

ZUS: ubiegły rok był jednym z najlepszych w historii Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj więcej >

Finanse

Złóż ten dokument, a otrzymasz pensję wyższą o 300 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 rok. Jak zostaną wydane nasze pieniądze

Czytaj więcej >

Finanse

Już za trzy lata najniższa krajowa w Polsce może przekroczyć 5000 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Kontrolerzy Poczty Polskiej weryfikują płacenie abonamentu. Kara za zaniedbanie obowiązku jest dotkliwa

Czytaj więcej >
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Finanse

Rzecznik rządu zapowiedział termin uruchomienia programu „Pierwsze mieszkanie”

Czytaj więcej >