Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Trzynasta emerytura. Za tydzień ruszają wypłaty, ile otrzymają seniorzy?
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:26

Trzynasta emerytura. Za tydzień ruszają wypłaty, ile otrzymają seniorzy?

Trzynasta emerytura już za pasem. Szykuje się obfita wiosna dla seniorów.
pxhere.com, CC0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakiej kwocie zostanie wypłacona trzynasta emerytura

  • Komu przysługuje świadczenie

  • W jaki sposób i kiedy można je otrzymać

Trzynasta emerytura tuż za rogiem

Tegoroczna wiosna oznacza zastrzyk gotówki dla polskich seniorów, bowiem zbliżają się wypłaty trzynastych emerytur. Świadczenie przyznawane jest w ramach programu Emerytura Plus i po raz drugi wypłacone zostało przed majowym terminem wyborów 2020 r.

Trzynasta emerytura to świadczenie, które jest co roku waloryzowane i przysługuje każdemu seniorowi otrzymującemu co miesiąc świadczenie rentalne lub emerytalne. Należy pamiętać, że każdy dostaje taką samą kwotę trzynastej emerytury bez względu na wysokość dochodów.

Tegoroczne świadczenie zostanie wypłacone w kwocie 1250 zł brutto. Rok temu świadczenie wynosiło 1200 zł brutto, a dwa lata temu 1100 zł brutto. Co jeszcze warto wiedzieć na temat świadczenia?

Nie bez pardonu przy kwotach trzynastych emerytur podane jest brutto i netto. Seniorzy od otrzymanych pieniędzy zapłacą składkę zdrowotną od podatek dochodowy. W efekcie kwota trzynastej emerytury wyniesie lekko ponad 1 tys. zł.

[EMBED-11]

Trzynasta emerytura - kiedy wypłaty?

Wypłaty trzynastych emerytur pokrywają się z wypłatami świadczeń emerytalnych. Te ZUS przynosi bądź przelewa seniorom 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.

Trzynastą emeryturę można otrzymać przelewem na konto lub przekazem pocztowym. Warto podkreślić, że świadczenie nie wlicza się do dochodu beneficjenta.

Trzynasta emerytura powędruje do 9 mln polskich seniorów. Z danych rządu wynika, że koszt wypłaty trzynastek i czternastek pochłonie 22 mld zł.

Trzynastki to flagowy i fundamentalny program Prawa i Sprawiedliwości obok popularnego 500 plus. Wielu ekspertów uważa, że przed rokiem oznaczało kartę przetargową Andrzeja Dudy w wyścigu o fotel prezydencki.