BiznesINFO.pl
ZUS podaje dane. U emerytów jest źle.

Biznes Info

ZUS publikuje dane dotyczące emerytur. Coraz więcej emerytów nie załapuje się nawet na najniższe świadczenie

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

ZUS opublikował zestawienie najwyższych i najniższych emerytur przyznawanych polskim seniorom. Z raportu wynika, że część emerytów pobiera emeryturę niższa niż minimalna. ZUS podaje, że ilość emerytur nowosystemowych wzrosła od grudnia 2019 r.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są emerytury nowosystemowe

  • Ile wypłacił ich ZUS i jak wyglądają statystyki Zakładu

  • Ile wynosiła najniższa emerytura w grudniu 2020 r.

ZUS o emeryturach nowosystemowych

Od 1 marca 2020 r. kwota minimalnej emerytury opiewała na 1,2 tys. zł brutto miesięcznie. Po odliczeniu wszystkich składek emerytom zostało mniej niż 1 tys. zł na rękę. Jak wynika z danych ZUS, część seniorów musi przeżyć za mniej.

ZUS opublikował zestawienie dotyczące emerytur nowosystemowych wypłaconych w grudniu 2020 r. Świadczenie nowosystemowe jest niższe niż emerytura minimalna. Niestety, ale ilość Polaków otrzymujących tak niskie pieniądze do minimalnych nie należy.

ZUS informuje, że w grudniu ub. r. wypłacono 310 tys. świadczeń niższych od minimalnej. W porównaniu z 2019 r. jest to o 19 proc. więcej. Co więcej, w ciągu ostatnich 10 lat ilość wypłacanych emerytur nowosystemowych wzrósł trzynastokrotnie.

Spośród obu płci to kobiety stanowią 83 proc. pobierających emeryturę niższą niż najniższa - podaje ZUS. Mężczyźni stanowili odsetek 17 proc., a liczba ta rośnie z roku na rok. W 2015 r. emeryturę nowosystemową pobierało zaledwie 5 proc. mężczyzn.

Średni wiek mężczyzn pobierających świadczenie niższe niż minimalne to 67,6 lat, natomiast kobiet 64,5 roku. Średnia dla obu grup wynosi 65 lat, natomiast u kobiet dominuje wiek 62 lat, a u mężczyzn 66 lat.

ZUS i niechlubne dane

Kwoty wypłacanych emerytur również kształtują się dramatycznie. Mniej niż 600 zł dostaje miesięcznie 19,2 proc. Polaków. Na sumę między 601 zł a 800 zł może liczyć 26,8 proc., jednakże to nie wszystko.

Emeryturę wyższą niż 800 zł ale niższą niż 1,2 tys. zł otrzymuje 53,9 proc. Najwyższy odsetek kobiet odnotowano w przedziale między 800 zł a 900 zł, natomiast mężczyzn w przedziale od 1 tys. do 1,1 tys. zł.

ZUS wylicza, że średnia kwota emerytury nowosystemowej wynosiła 794,59 zł i w porównaniu z analogicznym okresem rok temu wzrosła o o 47,68 zł. Ile zatem wynosiła najniższa wypłacana emerytura przez ZUS?

W grudniu najniższe świadczenie wynosiło zaledwie 2 grosze. ZUS argumentuje, że świadczenie wypłacane jest osobie, która nie podlega ubezpieczeniom społecznym od 1999 r. i udokumentowała jeden dzień ubezpieczenia. Łącznie emerytur niższych niż 10 zł w grudniu 2020 r. ZUS wypłacił 887.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Mieszkanie ceny koronawirus

Finanse

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej. Podatek idzie w górę

Czytaj więcej >
Wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Rząd przedstawił projekt rozporządzenia

Finanse

Fatalne wieści o składkach ZUS. Rosną do chmur, za chwilę się nie wypłacisz

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Finanse

Jeżeli nie odpowiesz policjantowi na jedno konkretne pytanie, zapłacisz nawet 5 000 zł kary

Czytaj więcej >
Inflacja w górę, stopy procentowe póki co bez zmian

Finanse

Citi Bank Handlowy publikuje prognozy stóp procentowych. Czy raty kredytów wzrosną?

Czytaj więcej >
KOWR - pożyczka

Finanse

Pożyczki staną się przeszło pięć razy tańsze. Nowe przepisy weszły w życie

Czytaj więcej >
Tenis ziemny

Finanse

Wielka gwiazda tenisa siedzi w więzieniu. Trafił tam za oszustwa podatkowe

Czytaj więcej >