BiznesINFO.pl
Emerytura dodatek

biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki

Emerytura wyższa nawet o 400 zł. Resort zmiany wprowadzi już w kwietniu

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Emerytura może zostać podwyższona, ale tylko w określonych przypadkach. Ministerstwo rodziny i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy, który może zrewolucjonizować system podwyżek emerytalnych. Zgodnie z doniesieniami Gazety Wyborczej, świadczeni

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany planuje resort

  • Ile mogą zyskać Polacy

  • Która grupa emerytów zyska najwięcej

Emerytura oczami resortu

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy, którego najważniejsza zmiana dotyczy podwyżek emerytur. Aktualnie najprościej podwyższyć emeryturę mogą osoby dorabiające do otrzymywanego świadczenia i odprowadzające składki do ZUS. Wówczas Zakład na podstawie odpowiedniego wniosku ponownie przeliczy nam świadczenie.

"Gazeta Wyborcza" podkreśla, że osoby pobierające emeryturę według starych zasad (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.) mogą przeliczać emeryturę co kwartał, natomiast ci na nowych zasadach (urodzeni po 1948 r.) raz do roku. W przypadku nowych zasad nie stosuje się podstawy wymiaru świadczenia, a dzieli zebrany kapitał przez przewidywany okres życia.

Najnowsze zmiany proponowane przez resort, o których pisze dziennik, przewidują zmiany dla starego systemu tak, aby jego beneficjenci mogli przeliczać emeryturę jedynie raz do roku. Skąd pomysł na taką decyzję?

"W projektowanych przepisach proponuje się modyfikację przepisu art. 113 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych polegającą na ograniczeniu możliwości składania wniosku do 1 razu w roku. Tym samym, w przypadku kontynuowaniu zatrudnienia, wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć po upływie roku kalendarzowego. Spowoduje to zrównanie przepisów w tym zakresie w starym i nowym systemie emerytalnym" - uzasadnia ministerstwo Marleny Maląg.

Skąd pomysł na zmiany emerytur?

Osoby pobierające emeryturę według starego systemu będą musiały liczyć się również ze zmianą sposobu przeliczania. Emerytury osób urodzonych przez 1949 r. będą miały doliczane po 1,3 proc. w ramach każdego roku składkowego do świadczenia emerytalnego. Oznacza to, że mogą pożegnać się z kwotą bazową, a dorabianie stanie się dla nich mniej atrakcyjne.

- Ta zmiana jest niekorzystna dla Polaków. Dlaczego? Bo obecnie emeryci przy przeliczaniu zyskują podwójnie. Po pierwsze, korzystają na wyższej kwocie bazowej, od której liczy się wartość świadczenia, oraz korzystają na doliczeniu nowego okresu składkowego, co też znacząco podnosiło wysokość świadczenia - tłumaczy w rozmowie z dziennikiem dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego.

Jak się okazuje, to nie wszystkie zmiany, które szykuje resort. Według projektu zlikwidowany ma zostać art. 110a ustawy o emeryturach wprowadzony w 2015 r. Dzięki niemu osoby mające zarobki przez 1999 r. mogły skorzystać z przeliczenia świadczenia z uwzględnieniem korzystniejszych lat.

- Stracą na tym głównie emerytowani górnicy - mówi dr Łukasz Wacławik z krakowskiej AGH. Na zmianach mają skorzystać czerwcowi emeryci, którzy dotychczas otrzymywali najniższe świadczenia.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >